На 20 януари Централната банка на Русия внесе за обсъждане предложение за пълна забрана на транзакциите с криптовалути и копаене в страната.
В тази статия ще разкрием каква е вероятността биткойн инвеститорите и майнерите от Руската федерация да емигрират в Украйна, Беларус, Казахстан и Грузия.
Интервюираните експерти от съседни страни се съгласиха, че инициативата на руския регулатор е по същество контрапродуктивна, тъй като е невъзможно да се забранят P2P транзакциите.
Прочетете още: „Централната банка на Русия иска забрана на биткойн, по примера на Китай“
В Беларус смятат, че крипто забраната ще е грешка
С пълна забрана властите на Русия няма да могат да постигнат контрол върху прозрачността на финансовите потоци, смята разработчикът на беларуското законодателство за криптовалути Денис Алейников. Напротив, меката регулация, по примера на Беларус, според него би допринесла за прозрачността на транзакциите с цифрови активи.
Експертът не изключи, че руснаците може да разглеждат страната си като юрисдикция за преместване.
„Забраната ще доведе до факта, че черните и сивите операции ще отидат по-дълбоко в сянка, а легалният бизнес и финтех сферата, които могат да станат точка на растеж, ще спрат да се развиват в страната, като някои от тях ще отидат в Беларус. Сега руските банки, чрез своите дъщерни дружества, вече присъстват на беларуския пазар и някои от тях работят с дигитални валути, тъй като те са в правното поле тук“, каза Денис Алейников.
„ В Беларус вече можете лесно да отворите крипто борса, да издавате всякакви токени или да организирате копаене. Има много предимства – токените не са ценни книжа, миналата година приеха преференциална електрическа тарифа за копаене и като цяло всеки доход от крипто индустрията е освободен от данък “, добави адвокатът.
Крипто миньорите в Казахстан се отказват от миграция в Руската федерация
Някои чуждестранни крипто миньори, които в момента са в Казахстан, са се отказали от плановете си да се преместят в Руската федерация на фона на последните новини, сподели Алън Дорджиев, президент на местната Национална асоциация на индустрията за блокчейн и центрове за данни. Все пак е твърде рано да се каже, че руският добив ще стигне до Казахстан.
„Изненадан съм, че Централната банка, а не Министерството на икономиката, е ангажирана с тази инициатива. В случая е очевидно, че това е въпрос на парична политика”, каза Доржиев.
Като цяло той нарече новината шокираща и подчерта, че отричането на криптовалутите като ново социално явление „определено не вещае добро“.
Грузинският пазар няма да приюти руските крипто майнери
С голяма степен на вероятност няма да има място и за руските миньори на грузинския пазар. Основателят на децентрализирания търг Shelf.Network, Лаша Антадзе, е много скептичен относно перспективите за крипто индустрията в страната – дори сега свързването на допълнителни мощности за добив води до недостиг на електроенергия.
„В планинските райони, където държавата субсидира разходите, имаме огромен ръст в потреблението и властите са безсилни да решат този проблем“, споделя предприемачът.
Антадзе каза, че в края на декември 2021 г. жителите на планинското село Местия са били принудени да се кълнат върху икони, че ще изключат устройствата си за добив на цифрови активи. Но, както показа статистиката, потреблението само се е увеличило.
Рестрикциите в Руската федерация имат за цел да „изчистят“ пазара за определен играч
Основателят на украинската биткойн борса Kuna, Михаил Чобанян, смята, че изявленията на Централната банка на Русия в дългосрочен план имат за цел да изчистят пазара за определен играч, който ще получава супер печалби от операции с криптовалути.
„Този играч ще предоставя на пазара правилата на играта, при спазване на които най-вероятно същите обменници ще продължат да работят, просто комисионната за крайните потребители ще се увеличи и ще има 100% изтичане на цялата информация към правоохранителните органи, тъй като най-вероятно всичко това ще се покрие от определени органи”, предположи Чобанян.
Той обаче беше скептичен относно идеята за възможно преместване на руски миньори в Украйна, обяснявайки това с твърде „скъп изход“.
Съветникът по практиката на бизнес сигурността на Juscutum Станислав Борис не изключва, че твърдата политика на руските власти ще провокира миграцията на пазарни играчи към страни с лоялно законодателно регулиране на бранша. Украйна също може да стане една от тях, благодарение на закона „За виртуалните активи“, който е на финален етап на разглеждане.
„Ако се създаде ефективна платформа за функциониране на криптовалути с възможност за правна защита на инвеститорите, ще се увеличи привлекателността на Украйна за доставчиците на услуги, свързани с циркулацията на виртуални активи, участниците на този пазар и миньорите. Това със сигурност ще се отрази положително на притока на инвестиции в икономиката на страната”, обобщи юристът.