Президентът на САЩ Джо Байдън подписа двупартийния план за набиране на 1,2 трилиона долара за надграждане на инфраструктурата без поправки в полза на представители на крипто индустрията.
Документът съдържа разширено определение на понятието „брокер“. В зависимост от тълкуването, миньорите и операторите на нодове в блокчейн, разработчиците на портфейли, доставчиците на ликвидност в протоколите DeFi и други играчи без попечителство може да бъдат задължени да докладват на данъчната служба за дейностите на своите потребители.
Изискванията на законопроекта в тази форма са технически неосъществими, за което документът многократно е критикуван от представители на крипто сферата, включително Илон Мъск и Джак Дорси.
Прочетете още: „Министерството на финансите на САЩ отхвърли опасенията на крипто индустрията относно разпоредбите на плана за инфраструктура“
Какви поправки на инфраструктурния план относно криптовалутите бяха предложени
Сенаторите Рон Уайдън, Синтия Лумис и Пат Туми предложиха да се изключат участниците в крипто индустрията от двупартийния план. Техният колега Роб Портман предложи контрапоправка, която освобождава от данъчно отчитане само миньори и доставчици на хардуер или софтуер, оставяйки неясен статуса на валидаторите на PoS.
На 9 август демократите, републиканците и Министерството на финансите постигнаха компромис, но съответното изменение не получи единодушна подкрепа – 87-годишният Ричард Шелби се противопостави.
Едновременно с подписването на законопроекта от Байдън, сенаторите Рон Уайдън и Синтия Лумис отново предложиха да се ограничат някои от правилата за данъчно отчитане за криптовалутите в него. Те ще влязат в сила от 1 януари 2024 г.
„В инфраструкторния проект ясно посочихме, че новите изисквания за отчитане не се прилагат за тези, които разработват блокчейн технология и портфейли“, обясни Уайдън.
Bloomberg обясни, че остава неясно кога документът ще бъде внесен за разглеждане и дали е възможно да бъде включен в други инициативи преди края на годината.
Припомняме, CNBC, позовавайки се на служител от Министерството на финансите, съобщи, че агенцията не възнамерява да тълкува широко определението за „брокер“ на участниците в бранша.
По-рано общността беше загрижена за друго изменение на двупартийния план, което ще задължи получателите на цифрови активи на стойност над 10 000 долара да проверяват личната информация на подателя.