Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Няма резултати
Виж всички резултати
Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Kriptonovini
Няма резултати
Виж всички резултати
Покачването на цените принуждава Федералния резерв да взима важни решения

Покачването на цените принуждава Федералния резерв да взима важни решения

05.10.2023
в Други, НОВИНИ
Време за четене:1 минути
451 4
Сподели във FacebookСподели в TwitterСподели в Telegram

Инфлацията в САЩ и други развити страни продължава да расте, което поставя под съмнение официалните изявления на Федералния резерв за нейния временен характер. В такива условия за пазарите става все по-трудно да разчитат на сигнали от регулаторни органи, чиято позиция може да се промени по всяко време, а задълженията могат да бъдат отхвърлени, казва Егор Сусин, управляващ директор на Gazprombank Private Banking.


Шокиращите данни за инфлацията в САЩ остават основна тема за инвеститорите и основен индикатор за проблемите на американската икономика. В края на октомври 2021 г. ръстът на потребителските цени в Щатите надхвърли 0,9% за първи път от юни 2008 г. През последните 40 години месечните увеличения на цените са надхвърлили тази стойност само пет пъти. Годишната инфлация достигна 6,2%, едва достигайки рекорда от 1990 г. Опасността дори не е в самите индикатори за инфлация, а във факта, че повишенията на цените стават все по-стабилни и масови. Още по-трудно е да се говори за временен растеж поради еднократни фактори. Проучванията показват, че компаниите са изправени пред нарастващи разходи и недостиг на работна ръка и обещават да продължат да повишават цените.

Може да харесате също

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

23.07.2024
Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

12.07.2024

Опасно търпение

До края на декември годишната инфлация в САЩ ще пробва силата си спрямо показателя от 1982 г. – около 7%. Но до този показател тогава се е стигнало, благодарение на твърдата политика на ръководителя на Федералния резерв по това време, Пол Волкър, който прави така, че процентът да спадне от пика си през 70-те години, достигал 14-15%. Сега тенденцията е обратна, като Фед се оглавява не от агресивния монетарист Волкър, а от предпазливия адвокат Джером Пауъл, който е привърженик на “меката политика”.

Освен това през февруари 2022 г. изтича първият мандат на Пауъл, вторият все още е под въпрос, което допълнително добавя нерешителност от страна на шефа на Фед . В началото на ноември регулаторът обяви началото на ограничаване на покупките на облигации, като обемът им ще намалее с 15 милиарда долара за месец. Това е стъпка към затягане на политиката, но тя ще остане изключително мека още дълго време. На пресконференция след обявяването на решението ръководителят на Федералния резерв говори за готовността си да прояви “търпение”, като всъщност призна, че “временната” инфлация ще продължи една година, а положението трябва да се очаква да се нормализира едва през втората половина на 2022 г.

Тази толерантност към инфлацията все повече се критикува. Проблемът става политически, като рейтингът за одобрението на президента Джоузеф Байдън се понижи до голяма степен, защото американският избирател е изключително загрижен за покачващите се цени.

Факторите, които се посочват, като основни за налагането на “меката политика”

Привържениците на меката политика в Съединените щати продължават да посочват временни фактори – пандемията трябва да приключи, прекъсванията на доставките също, а американските средносрочни инфлационни очаквания остават умерени. Но “временното” става постоянно. Ваксинацията все още не е успяла да победи вируса, това се доказва от поредното изостряне на ситуацията в Европа. Все повече се появяват сигнали, че трудностите с доставките ще се проточат, което означава, че цените на дефицитните стоки ще продължат да растат.

Средносрочните инфлационни очаквания в Съединените щати наистина останаха на приемливи нива и не нараснаха през последните месеци: очакванията за 5 години се запазват на 2,9%, а тези за три години вече са 4,2%. Потребителите са изключително раздразнени от ситуацията с цените, но по-голямата част от тях все още се надяват на стабилизиране след една година. Важно е обаче хората да са се примирили с високата инфлация „сега“. Ако това поведение се вкорени, тогава дългосрочните надежди могат да станат по-стабилни. Пазарните оценки за очакваното покачване на цените за следващите 5 години надхвърлиха 3% за първи път от две десетилетия, тоест пазарът е все по-малко уверен, че Фед ще успее да остане в рамките на целта за инфлация от 2%.

Прочетете още: “Инфлацията в САЩ е „по-трайна от очакваното“ – стратег прогнозира 10% корекция на пазара”

Противоречиви действия на централните банки

С нарастващата несигурност централните банки в другите страни започват да взимат странни решения. Пример са последните действия на Резервната банка на Австралия (RBA), която неочаквано се отказа от задълженията си да поддържа доходността на държавните облигации на определено ниво, позволявайки рязкото й покачване от 0,1% до 0,7% през 2024 г. Причината е повишаването на инфлацията над резултата, който се очакваше.

Не по-малко противоречиви бяха и действията на Английската централна банка, която подготви пазарите за повишаване на лихвите през ноември, а след това промени решението си, изненадвайки които самият той бе формирал. Европейската централна банка (ЕЦБ), напротив, дава сигнали, че е готова да чака дълго, въпреки рекордната годишна инфлация от 4,1% през октомври. Пазарът обаче не вярва на европейския регулатор, като според него ще има повишение на лихвите още през 2022 г.

В рамките на самата ФРС се водят разгорещени дискусии относно по-нататъшните действия. Въпреки че привържениците на “меката политика” все още имат предимство, фактът, че регулаторът систематично подценява инфлацията, подкопава доверието в нея и засилва вътрешните противоречия. За пазарите става все по-трудно да разчитат на сигнали от регулаторите, тъй като позицията може рязко да се промени и задълженията могат да бъдат отхвърлени по всяко време. Самият Пауъл признава, че властите не могат да дадат обективна оценка на настоящата ситуация.

Какво да очакваме от политиката на Федералния резерв за справяне с инфлацията

Фед има по-малко аргументи да продължи настоящата си политика, въпреки че все още има надежда инфлацията да спадне в средата на 2022 г. В същото време банковата система почти няма място за маневриране:тя смята, че повишаването на лихвите в отговор на високата инфлация е един от ключовите рискове за финансовата стабилност. Пазарите разбират това и засега залагат на факта, че реакцията на инфлационните рискове ще бъде слаба.

Но ситуацията може да се промени в началото на следващата година, когато не само изтича мандатът на Пауъл, но и Комитетът по операции на открития пазар, който взема решения за лихвите, също ще бъде значително актуализиран. Към комитета ще се присъединят наведнъж три от банките на Федералния резерв – привържениците на затягането на политиката ще стават по-трудни за игнориране. Очевидно масовото недоволство от инфлацията през следващите месеци също ще се засили, което ще засили политическия натиск върху регулатора.

От друга страна, Фед ще трябва да действа със засилено внимание към Министерството на финансите на САЩ. До 3 декември е нужно да се вземе решение за дългосрочно увеличение на лимита на държавния дълг, след което обемът на заемите от МФ ще се увеличи рязко, а пазарът ще бъде изправен пред изтегляне на ликвидност, което е равносилно на затягане на паричната политика. Това допълнително ще усложни избора на Федералния резерв. Следователно никакви сигнали от регулаторите и техните опити да изградят комуникация с пазарите не могат да се приемат за даденост – всичко може да се промени бързо.

Тагове: инфлацияполитикаСАЩФедцентрални банки

Прочети още

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

от Найден Младенов
23.07.2024

Регулаторните органи на САЩ дадоха зелена светлина на спот Етериум ETF, което е важна стъпка за американските инвеститори, които вече...

Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

от Найден Младенов
12.07.2024

Популярният икономист Питър Шиф наскоро нарече Биткойн "измама" в отговор на видеоклип, споделен от съоснователя на MicroStrategy Майкъл Сейлър.

Цената на Luna Classic се увеличи с над 300% след актуализацията v22

Terraform Labs планира да продаде бизнеса си в рамките на споразумение със SEC за 4.5 млрд. долара

от Найден Младенов
12.07.2024

Фалиралата крипто фирма Terraform Labs продава четири предприятия като част от споразумение със SEC на стойност 4.5 млрд. долара.

Ройтерс: Инвеститорите във Франция подадоха жалба срещу Binance

Binance води преговори за продажба на мажоритарен дял в южнокорейската борса Gopax

от Найден Младенов
12.07.2024

Съобщава се, че Binance се доближава до сделка с южнокорейския доставчик на облачни услуги Megazone за продажба на по-голямата част...

Цената на Биткойн падна до 42,000 долара след спад от 3.5%

Експертите прогнозират, че Биткойн може да достигне 100,000 долара до края на годината

от Найден Младенов
12.07.2024

Въпреки неотдавнашните неуспехи на крипто пазара известни фигури като Мат Хуган, главен оперативен директор на Bitwise, и Антъни Скарамучи, основател...

Следваща статия
Крипто рекордите на 2020 г.

Минус $ 300 милиарда за половин ден. Какво се случи на крипто пазара

Не пропускай най-важните новини от света на криптовалутите, блокчейн, международните пазари и икономиката.

  • Условия на ползване
  • Политика за поверителност
  • Реклама

© 2023 kriptonovini.com

Няма резултати
Виж всички резултати
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР

© 2023 kriptonovini.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Управление на съгласие
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Опции
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Маркетинг
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
Manage options Manage services Manage {vendor_count} vendors Read more about these purposes
View preferences
{title} {title} {title}
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?