Какво е Aave
DeFi протоколът Aave е един от най-големите заемодатели на криптовалута и неговият едноименен токен има по-голяма пазарна капитализация от конкурентите Maker или Compound. Този протокол за децентрализирано финансиране позволява на хората да дават и заемат крипто активи, без да се налага да минават през централизиран посредник. Когато теглят токени, им се начислява лихва, а когато дават – получават такава като възнаграждение.
Цифровата монета е изградена върху Етериум мрежата, като всички токени в нея използват блокчейна за обработка на транзакциите и са известни като ERC20.
Aave използва децентрализирана автономна организация или DAO. Това означава, че тя се управлява от хората, които притежават – и гласуват – с нейната собствена криптовалута.
Прочетете още: „Какво са Децентрализираните Автономни Организации (DAO)“
Какво са Децентрализираните Автономни Организации (DAO)
Как работи Aave кредитирането
Обикновено, за да получите заем, трябва да се обърнете към банка или друга финансова институция с много ликвидни средства. Тя ще поиска обезпечение – в случая на заем за автомобил, това ще бъде собствеността на автомобила. След това всеки месец изплащате главницата плюс лихва.
DeFi е различен. Няма банка. Вместо това смарт договорите (които са компютърни кодове, автоматизиращи транзакции, като например продажба, ако цената на токена достигне определен праг) извършват тежката работа. Децентрализираните финанси премахват посредниците от търговията с активи, фючърсните договори и спестовните сметки.
На практика това означава, че можете да получите заем в криптовалута от хора, а не от финансови институции. Все още обаче трябва да предоставите обезпечение, като в тази сфера, която се опитва да работи без фиатни валути, то ще бъде в токени.
Кредит и заем на DeFi платформите. Всичко, което трябва да знаем
Тъй като обаче дигиталните активи са изключително волатилни, DeFi платформите изискват свръхобезпечение. Така че за крипто заем от 500 долара в AAVE ще трябва да заложите повече от тази сума в друга криптовалута. Ако цената рязко спадне и стойността на депозита вече не покрива кредита, който сте взели, то той може да бъде ликвидиран, което означава, че протоколът го усвоява, за да покрие разходите по дълга ви.
Понастоящем Aave разполага с пулове за над 20 активи, базирани на Етериум, включително стабилните монети Tether, DAI, USD Coin и Gemini dollar. Други пазари включват Chainlink, Basic Attention Token и Uniswap.
Защо би ви се наложило да теглите заем от Aave
Въпреки че често е по-разумно да купите или продадете дигитални активи, при някои обстоятелства заемането им може да бъде практично. Една от най-очевидните причини е за арбитраж. Ако видите, че даден токен има различни цени в някои борси, можете да спечелите пари, като го купите на едното място и го продадете на другото.
Въпреки това, тъй като разликите обикновено са незначителни, след като се вземат предвид таксите за транзакции и спредовете, трябва да търгувате значителни количества, за да реализирате прилична печалба.
Именно тук се появяват светкавичните заеми на Aave. Протоколът е пионер в използването на бързите кредити, при които хората взимат криптовалута без обезпечение, използват я за закупуване на актив, продават този актив и след това връщат първоначалната сума в същата транзакция, като прибират печалбата си.
Как работят ликвидните пулове
Нека се върнем към DeFi. В ранните му дни, ако искахте да вземете назаем определен актив, трябваше да намерите някой в платформата, който да ви го даде – на цена и при условия, за които и двамата сте се договорили.
Оттогава насам нещата се промениха.
Aave прескочи целия процес на peer-to-peer кредитирането, като вместо това избра нещо, което е равносилно на pool-to-peer заемодаване.
Ето как става това: Потребителите депозират цифрови активи в „пулове за ликвидност“. Те се превръщат в средства, които протоколът може да отпусне. Всеки, който депозира своите токени в пул и по този начин „осигурява ликвидност“, получава нови aTokens. (Буквата „а“ е за „Aave“.) Така че, ако депозирате DAI по подобен начин, ще получите aDAI в замяна.
Като притежател на aToken ще получавате част от бързите кредити на платформата, както и лихва върху тях. Ако депозирате токени в пул, който вече има много излишна ликвидност, няма да спечелите много, но ако го направите в протокол, който отчаяно се нуждае о това, ще спечелите повече. Същото важи и за кредитополучателите – лихвените проценти варират в зависимост от това какво заемате.
Защо твърде малко хора извършват този процес
Поради няколко причини. Първо, за да започнете да използвате Aave, трябва да прехвърлите криптовалута в собствения й токен; не можете просто да го купите с кредитна или дебитна карта. (А при високите разходи за транзакции в Етериум някои хора се колебаят дали да прехвърлят по-малки суми).
Второ, има елемент на риск, а ликвидациите са ключова част от начина, по който протоколът управлява дълговете и гарантира, че хората все още могат да получат заеми. Ако след ликвидирането на обезпечението все още няма достатъчно ликвидност, платформата разполага с предпазен механизъм, известен като модул за безопасност.
Вътре в този модул се намират токените на AAVE, които потребителите са депозирали. Ако всичко е спокойно, те получават още токени като компенсация. Ако системата се нуждае от капиталова инжекция, тя ще ги ликвидира.
За какво се използва токенът AAVE
Потребителите могат да депозират AAVE като обезпечение. Когато го направят, лимитите им за кредитиране на средства се увеличават. Тези, които заемат криптовалутата, могат също така да заобиколят и таксите.
Aave може да се търгува или купува на няколко различни крипто борси, включително Binance и Huobi Global.