Макар Ел Салвадор да доминира в новините за известно време, е жизненоважно предприемачите и експертите да обърнат внимание на експлодиращата крипто сцена в цяла Латинска Америка. Неотдавнашният доклад Blockchain LatAm Report 2021 на Sherlock Communications разкри завладяващи прозрения за приемането и съпротивата на криптовалутите в редица процъфтяващи икономики.
Кралят токен е на власт
Основният мотив на латиноамериканците да инвестират в криптовалути е диверсификация на инвестиционните им портфейли. Според доклада, биткойн е най-добре познатият токен в региона. Етериум и Лайткойн са съответно на второ и трето място. След Ел Салвадор, Колумбия е държавата с най-много банкомати за обмен на BTC в Латинска Америка, с около 50 локации в цялата страна.
Бразилците подкрепиха най-много приемането на дигиталното злато в Ел Салвадор, като 48% от анкетираните изразиха желание страната на кафето да постъпи по същия начин. Освен това в страната има около 1,4 милиона регистрирани потребители на криптовалути.
Според данните на Useful Tulips, събрани от P2P борсите Paxful и LocalBitcoins, Венецуела е страната с най-много трансфери в Южна Америка. Междувременно, блокчейн докладът на Sherlock Communications посочва следното:
„Венецуела е призната от Кембриджкия университет като страната, допринесла най-много за хешрейта на биткойн, което значи, че в страната се генерира значително количество изчислителна мощ.“
В Аржентина, Бразилия, Чили, Колумбия и Мексико, „три от четири човека са съгласни, че икономическата криза ще повлияе на интереса им към цифрови активи“.
Прочетете още: „Коя ще е следващата крипто държава след Салвадор“
Коя ще е следващата крипто държава след Салвадор
Мнението на регулаторите в Латинска Америка за криптовалутите
Правителствата в Латинска Америка имат различни виждания за криптовалутите и тяхното регулиране. В Коста Рика те не са регулирани от органите, но са „законно платежно средство“. В Мексико също има динамична финтех сцена, където токените са цифрови активи, които могат да се използват за плащания.
Преминавайки към Южна Америка, аржентинското правителство облага доходите, получени от продажбата на дигитални валути, с 15%. В Бразилия „регулаторен радар“ позволи на иноваторите в бранша да работят с Бразилската комисия за ценни книжа и борси (CVM). Популярни са крипто фондовете ETF, но за капиталовите печалби се прилагат данъчни правила.
Въпреки че Binance попадна под бразилския регулаторен радар, борсите за обмен на токени в цяла Латинска Америка отбелязаха широк растеж през тази година. Върховният съд на Чили обаче потвърди, че банките имат право да закриват сметки на крипто борси.
Крипто противопоставяне
Не всички латиноамериканци посрещнаха развитието на дигиталните пари с оптимизъм. От нетъргуващите с токени, 42% от анкетираните в Бразилия изразяват опасения за сигурността на паричните си средства. В Мексико, 40% посочват липса на знания. И накрая, 44% в Колумбия заявяват, че не разполагат със свободен кеш, за да инвестират. В доклада също така се посочва, че отхвърлянето на криптовалутите се е разширило в Аржентина през тази година.
Какъв извод могат да си направят предприемачите, които се опитват да навлязат в латиноамериканския пазар?
В анализа, изготвен от Sherlock Communications, се посочва:
„Най-добрият начин да се повиши доверието в Латинска Америка към криптовалутите е да се осигури по-голям достъп до литература, свързана с бранша.“