Властите на някои държави вече са изразили интерес да легализират биткойн.
Криптовалутната политика на Ел Салвадор получи подкрепа от Централноамериканската банка за икономическа интеграция (CABEI). Президентът на банката Данте Моси заяви, че организацията, съвместно с Министерството на финансите на Салвадор, ще проучи и ще намери изпълнител за внедряването на биткойн в платежната инфраструктура на страната възможно най-скоро. Организацията е сформирала специална работна група за улесняване на въвеждането на цифровото злато като платежно средство в страната.
Позицията на CABEI като съвместен орган се подкрепя от страните членки: Гватемала, Хондурас, Никарагуа, Коста Рика, Панама, Доминиканска република, Белиз, Мексико, Тайван, Аржентина, Колумбия, Испания, Куба и Южна Корея. Това предполага, че повечето от участващите страни са съгласни с решението на Салвадор. Има редица държави, които в бъдеще могат да приемат първата криптовалута като платежно средство.
Прочетете още: „Ако приемането на биткойн в Ел Салвадор се окаже успешно, ще я последват и други държави“
Парагвай
Местният законодател Карлитос Риела обеща да представи законопроект, който ще превърне Парагвай в една от най-напредналите държави в сферата на регулирането на криптовалутите и блокчейна. Законопроектът трябва да бъде представен в парламента на страната на 14 юли. Ако бъде приет, Риела твърди, че Парагвай ще се превърне в крипто център за инвеститори от цял свят.
Биткойн достигна $ 35 000 вчера, след като Парагвай предложи законопроект за BTC
За да популяризира инициативата си, политикът проведе голям брой консултации. По-специално, изпълнителният директор на Bitcoin.com.py Хуан Бенитес потвърди за такава.
Поради многото критики относно неговата инициатива, на 28 юни Риела обяви, че не предлага да се признае биткойн като национална валута на страната, но препоръча да се създаде раздел от законодателството, който да превърне Парагвай в крипто-приятелска държава.
Панама
Панама може да бъде следващата крипто държава след Салвадор, каза местният парламентарист Габриел Силва. Той е уверен, че трябва да се обърне внимание на биткойните, за да може страната да се превърне в център за развитие на бизнеса и технологиите. Преди това партията на Силва вече успешно си сътрудничи с управляващата партия по редица законопроекти, така че има шанс да се постигне споразумение и в този случай.
Депутатът все още не е разкрил подробности за законопроекта и обещава да го представи на обществеността след приключване на консултациите с всички заинтересовани страни. Панама няма собствена национална валута, като Ел Салвадор, и използва американския долар в това си качество от 1904 г. насам.
Мексико
В Мексико се разгръща борба между поддръжници и противници на биткойн. Веднага след като Салвадор прие цифровото злато като национална валута, мексиканският сенатор Индира Кемпис изрази подкрепа за тази инициатива в Twitter. Милиардерът Рикардо Салинас и шефът на банка Azteca споделиха плановете си да започнат да приемат плащания в BTC. В отговор Министерството на финансите и Централната банка на страната обявиха, че плащанията в криптовалути са незаконни в Мексико.
Бразилия и Аржентина
Няколко политици в Бразилия и Аржентина вече активно изразяват подкрепата си за инициативата на Салвадор. В Бразилия това направиха депутатите Фабио Остерман и Жилсън Маркес, а в Аржентина депутатът Франсиско Санчес.
Латинска Америка остава регион с много висока инфлация. В Аржентина биткойнът стана популярен отдавна поради проблеми с обезценяването на националната валута. През 2019 г. инфлацията там е била 54%, а през 2020 г. – 42%. Редица други страни от региона също изпитват високи нива на инфлация.
Печатането на нови пари в икономиката – предизвестен крах или единственият начин за справяне с кризата