Проучване на Cornerstone Advisors сред висши ръководители на банки и кредитни съюзи установи, че 8 от 10 финансови институции не се интересуват от предоставянето на криптовалутни инвестиционни услуги на своите клиенти. Само 2% разкриват, че са „много“ заинтересовани. По принцип този малък процент от привърженици на криптовалутите включват няколко големи световни банки, но има и по-малки, които се стремят да предоставят на своите ползватели такъв вид услуги.
В тази статия ще разберем кои финанасови институции можем да използваме за своите цифрови активи и с каква цел.
Goldman Sachs (САЩ)
Отделът за търговия с криптовалути на Goldman се възроди донякъде тази година. Банката си партнира с Galaxy Digital за по-активна търговия с биткойн фючърси.
Отделът, управляван от Матю Макдермот, ръководител на Digital Assets в него, се занимава предимно с фючърси за биткойн CME и безсрочни форуърдни договори за институционалните клиенти. Той също така им предоставя редовни проучвания и секторна информация, докато стратегическото инвестиционно подразделение на Goldman Sachs участва в свързани стартиращи компании.
Търговия с деривати на крипто пазара – фючърсни договори и безсрочни суапове
Банката също така планира да обмисли покупка, продажба и съхранение на криптовалути веднага щом регулациите позволят.
Засега обаче Goldman предпочита да не разработва собствена блокчейн технология и работи с външни доставчици като тези, разработени от R3 и Consensys.
В момента екипът тества проекти в областта на корпоративния блокчейн, цифровите транзакции, портфейли и стабилни монети.
JPMorgan (САЩ)
Миналата година JPMorgan се фокусира предимно върху блокчейн при разработването на цифрови активи, като стартира звено, посветено на тази технология през октомври.
Повече от 100 служители работят в банковото подразделение в Оникс. Неговите два основни продукта са JPM Coin, собственият токен на банката, и базираната на блокчейн междубанкова платежна мрежа, наречена Liink.
Що се отнася до криптовалутите, JPMorgan е по-консервативен. Банката активно проучва управляван биткойн фонд за своите частни клиенти, който трябва да стартира през лятото на 2021 година.
JPMorgan ще позволи на клиентите си да инвестират за първи път в биткойн фонд
JPMorgan също представи предложение до Американската комисия по ценни книжа и борси да пусне кошница с крипто-свързани акции. Кошницата ще включва компании като MicroStrategy и Square, които държат значителни количества биткойн в своите корпоративни съкровищници.
UBS (Великобритания)
UBS постигна значителен напредък в разработването на частна стабилна валута.
По инициатива, наречена Fnality, кредиторите, включително UBS, Santander и Lloyds Banking Group, разработват свой служебен токен за уреждане на трансгранични транзакции. Наскоро Fnality подаде заявление до Банката на Англия за разглеждане на достъпа до потенциални структури за сетълмент като част от съвместните консултации на централната банка с Министерството на финансите на Обединеното кралство относно цифровата валута.
През 2019 г. UBS обяви, че ще ръководи консорциум от заемодатели, за да стартира базирана на блокчейн платформа за сетълмент търговия, наречена ние търгуваме (we trade).
Други потребители на платформата, включващи Société Générale, Caixa Bank, HSBC, Santander, UniCredit, Nordea, KBC, Rabobank и Deutsche Bank, използват we trade за уреждане на международни транзакции.
Допълнителни услуги, които могат да се ползват в UBS сетълмент търговията, са банкови гаранции за плащане и финансиране на сметки, използвайки блокчейн за улеснение на паричния обмен между участващите банки на платформата.
Standard Chartered (Хонконг)
Standard Chartered възнамерява да ръководи институционална търговия с криптовалути сред големи инвестиционни банки, като обяви плановете си за развитие на крипто борса по-рано този месец.
Като част от съвместно сътрудничество с базираната в Хонг Конг BC Group, StanChart ще предложи на британски и европейски институционални и корпоративни клиенти достъп до биткойн, етер и други криптовалути чрез брокерска и дигитална платформа за обмен на активи.
„Силно вярваме, че цифровите монети са бъдещето и ще бъдат приети от институционалния пазар като изключително подходящ клас активи“, каза Алекс Менсън, ръководител на рисков бизнес и иновации в StanChart.
BNY Mellon (САЩ)
BNY Mellon разработва ново подразделение за крипто активи и планира да предложи интегрирани услуги на клиентите.
През февруари инвестиционната банка заяви, че разработва ориентиран към ползвателите прототип, който „цели да се превърне в първата цифрова платформа в индустрията за съхранение и администриране на множество активи“и криптовалути.
VAST Bank (САЩ)
VAST твърди, че е първата национална финансова институция, която купува и предоставя услуги за попечителство на цифрови активи от името на клиенти, директно от техните банкови сметки.
Quontic Bank (САЩ)
В края на 2020 г. Quontic Bank стартира разплащателна сметка Bitcoin Rewards, която плаща на притежателите на сметки кешбек от 1,5% в Bitcoin за покупки, направени с дебитна карта.
Прочетете още: „Кешбек в крипто сферата и какво са „замразените“ токени“
First Boulevard (САЩ)
Банката обяви, че ще тества набор от криптографски API на Visa, за да позволи на своите клиенти да купуват, съхраняват и търгуват цифрови активи.
KB Kookmin Bank (Корея)
KB Kookmin Bank кандидатства за патент за редица крипто услуги, включително търговия, финансово отчитане, управление на активи, консултации, консултации, извънборсово посредничество и попечителство.
DBS Private Bank (Сингапур)
Базираната в Сингапур DBS Private Bank стартира първата в Азия доверителна услуга за криптовалути, подкрепена от банка. Според прессъобщението DBS предлага на своите клиенти възможността да инвестират и управляват до четири актива, чрез изцяло притежаваната лицензирана доверителна компания на банката DBS Trustee.
Uzzo, Zro Bank, Alterbank, Bancryp, Nexo (Бразилия)
Те предлагат на своите ползватели услуги за крипто брокерство.
Capitual (Бразилия)
Digital Bank Capitual наскоро подписа споразумение с бразилската Tecnologia Bancária SA за обмен на налични пари за криптовалута между двете банки в най-голямата мрежа от банкомати в страната.
SEBA (Швейцария)
Планира да предложи на институционални клиенти пълен набор от услуги за банкиране на цифрови активи. Тези услуги могат да включват: откриване на банкови сметки, попечителски услуги, търговия, управление на ликвидността, заеми в цифрови активи.
Sygnum (Швейцария)
Sygnum предлага на своите клиенти опция за сигурен обмен на фиат-кеш за крипто. Освен това те имат и интересно решение за токенизация.
Институционалните инвеститори масово инвестират в крипто сферата