През годините не веднъж сме срещали твърдения от сорта, че биткойнът е пирамидална схема, че може да бъде хакнат или че се използва главно в незаконни схеми за обогатяване. Има и още много други погрешни схващания, които продължават да се разпространяват сред хората, като това се отразява на начина по който се третират криптовалутите и води до тяхната дискредитация от незапознатите в сферата.
Днес ще разобличим четири от най-популярните мита за биткойн монетата.
Биткойнът е пирамида
За да проверим дали биткойнът е пирамида, първо трябва да разберем кои са признаците, чрез които може да се определи една финансова пирамида:
- Обещание за висока рентабилност, няколко пъти по-висока от пазарното ниво.
- Гарантирана рентабилност (която е забранена на пазара на ценни книжа).
- Масивна реклама в медиите и в Интернет с обещание за висока доходност.
Когато купуваме BTC на криптовалутните борси, никой не ни обещава висока възвръщаемост, а напротив, сайтът трябва да ни предупреди за рисковете, свързани с инвестициите, тъй като цифровите валути са силно нестабилен актив. Също така си струва да се отбележи, че няма реклама на биткойн в медиите и други източници, тъй като това е децентрализиран актив и той няма издател. Популяризирането на собствените им услуги може да се извършва от сайтове, чиито дейности са свързани с криптовалути.
Регулаторите определя пирамидалните схеми като незаконни дейности, свързани с кражба на средства от населението, като обещава получени имуществени облаги:
- единствено чрез привличане на средства от други лица;
- от инвестиции във финансови или материални активи или проекти, съзнателно неспособни да осигурят такива ползи;
- от инвестиции във финансови или материални активи или проекти без намерението за тяхното изпълнение.
В много държави се въведе необходимостта от плащане на данък върху доходите на физически лица при реализиране на печалба от цифрови валути. Това означава, че държавните регулатори не класифицират криптовалутите и по-специално биткойните като финансови пирамиди.
Биткойнът може да бъде хакнат
Криптовалутите се създават на базата на блокчейн технология, която организира база данни, състояща се от верига от блокове. Всеки следващ блок съдържа информация за предишните блокове. Такава база данни се съхранява едновременно на всички компютри на участниците в системата. Повече за това какво е блокчейн може да прочетете в статията ни ТУК.
Тази технология се основава на принципа на децентрализация, тоест базата не е разположена на едно място, а във всички компютри на системните участници, които формират мрежата. За да повлияете по някакъв начин на мрежата, трябва да получите 51% от нейната скорост на хеширане. Само в този случай ще бъде възможно да се правят промени в сделките и да се наложи тяхното приемане на малцинството.
Изчислителната мощ на биткойн мрежата се разпределя по целия свят и за да се опитате да превземете мрежата, е необходимо да комбинирате голямо количество оборудване. В разговор със съоснователят на BitCluster, той обясни, че майнинг компаниите няма да унищожат източника си на доходи. И дори ако някой реши да атакува системата, този максимум ще доведе до откази, които ще бъдат елиминирани с помощта на спешни актуализации.
С прости думи, да бъде хакната първата криптовалута на този етап е нещо почти невъзможно, но е важно да се отбележи, че могат да бъдат хакнати борси за криптовалути и други услуги, които работят с цифрови пари.
BTC, като валута, не е обезпечен с нищо
Още през 1971 г. американските власти изоставят системата Бретън Уудс (златен стандарт) и щатският долар губи връзката си със златото. От този момент нататък валутата на Съединените щати няма специфична сигурност, но пряко зависи от финансовата стабилност на страната.
За да се разбере как се обезпечава биткойна и как се формира цената му, е необходимо да се вземат предвид стойността и функционалността, които криптовалутата представя на собственика си:
- Анонимност – Никой не следи трансферите в биткойн мрежата и няма право да влияе по какъвто и да е начин върху транзакцията (да я анулира или да я спре).
- Ниски такси – Основната криптовалутна мрежа има фиксирана такса за преводи, която се определя въз основа на натоварването в мрежата. Това означава, че комисионната ще бъде същата при прехвърляне на $ 100 и $ 100 хиляди, както и всяка друга сума.
- Скорост – BTC транзакциите обикновено са мигновени. Допустимите закъснения варират от няколко минути до един час, в зависимост от натоварването на блокчейна.
- Безграничност – Можете да прехвърляте BTC монети навсякъде по света. Основното е получателят да има портфейл за криптовалута.
По този начин биткойн ви позволява да извършвате анонимно плащания и парични преводи за всяка сума, независимо от местоположението на подателя и получателя й. Този фактор, съчетан с ограниченото количество койни (21 милиона монети), определя търсенето, което впоследствие формира цената на криптовалутата.
Биткойнът се използва само от престъпници
Анонимността, която криптовалутата дава до определена степен, наистина позволява цифровите монети да се използват в незаконни схеми. Но в този случай тя не се различава от паричните средства, които също се използват в незаконни дейности.
Още повече, че наскоро в доклад бившият изпълняващ длъжността директор на ЦРУ Майкъл Морел посочи, че перачите на пари и други престъпници не използват Биткойн мрежата, тъй като транзакциите са вече твърде отворени и публични.
През 2021 г. големите компании започнаха активно да купуват биткойни, за да се предпазят от инфлация и други рискове на традиционния финансов пазар. Например през февруари Тесла придоби основната криптовалута за 1,5 млрд. долара. Повече по темата ТУК.
Най-старите американски банки като Morgan Stanley, Goldman Sachs и JP Morgan също проявяват интерес към криптовалутите. Последният вече се готви да пусне първия активно управляван биткойн фонд. Повече по темата ТУК. Goldman Sachs също ще предостави възможност на клиентите да инвестират в криптовалути през второто тримесечие на тази година.
Всичките тези големи институционални инвеститори и компании допълнително опровергават с действията си мита, че биткойн се използва главно за „мръсни цели“, защото никой не би вложил такива големи суми в нещо, което би развалило репутацията им или е заплаха за инвестициите им.