Централната банка на Иран (CBI) разреши на другите банки и лицензирани финансови институции да използват криптовалута за плащане на внос. Това съобщава Financial Tribune, позовавайки се на регулатора.
CBI изисква да се използват само цифрови активи, добивани от оторизирани майнери. Тази дейност е легализирана в страната от юли 2019 г.
Година по-рано Иран попадна под санкциите на САЩ. Централната банка на Иран и други финансови институции бяха изключени от междубанковата система SWIFT. Това направи плащанията в долари за внос недостъпни, което доведе до интереса на страната към криптовалутите.
През юли 2020 г. правителството задължи миньорите, работещи в страната, да се регистрират с разкриването на самоличността, вида и количеството инсталирано оборудване. Властите позволиха на електроцентралите да работят с минни центрове при условие, че имат лиценз и спазват установените тарифи.
През октомври стана известно, че Иран одобри механизъм за плащане на внос с биткойни, получени от централната банка, добивани от местни миньори.
„Миньорите трябва да доставят оригиналната криптовалута директно и в рамките на разрешения лимит по канали, създадени от Банката на Иран“, се казва в доклад на паричния регулатор и Министерството на енергетиката.
Лимитът за всеки “копач”на BTC ще бъде определен въз основа на нивото на субсидираната електроенергия, използвана за добив и инструкциите от Министерството на енергетиката.
Любопитно е, че през януари 2021 г. ирански журналисти разкриха, че много от добивните ферми в страната принадлежат на китайски компании, които се опитват да скрият присъствието си.
Прочетете още как „Газпромнефт“ осигурява излишен газ за операции, захранващи устройства за добив на биткойни в Русия – в статията ни ТУК.