2020 г. донесе не само пандемията от коронавирус, но и бум на пазара на IPO. Два пъти повече компании са влезли на борсите, отколкото през 2019 г.
Еуфория на IPO пазара
През 2020 г. се наблюдава истински бум на пазара за първично публично предлагане. Според Stock Analysis към 30 декември на американските борси са влезли 480 компании, което е със 106% повече в сравнение с 2019 г. (233). Според изчисленията на Bloomberg на американския пазар компаниите, извършили IPO, са събрали почти 180 млрд. долара. До средата на декември 161 компании са пласирали на европейските фондови борси, като са събрали общо 28,3 млрд. долара – това също надхвърля показателите от 2019 г. В същото време на сайтовете на Азиатско-Тихоокеанския регион бяха разположени 893 компании, които привлякоха над 134 милиарда долара.
Основателят на Rosenberg Research Дейвид Розенберг забеляза „класически признаци на еуфория“ и „IPO мания“ на пазара за IPO. Икономистът вижда опасността от балон като този, който се е случил с дот-комите в началото на 21 век. Качеството на компаниите, които сега са регистрирани на фондовата борса, не е по-добро от тези отпреди 20 години, каза той.
На свой ред, изпълнителният директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон е загрижен за увеличеното търсене на първични публични предлагания от частни инвеститори.
„Не мисля, че е страхотно в дългосрочен план. Но мисля, че с течение на времето балансът ще бъде възстановен, както винаги се случва ”
каза той в интервю за CNBC.
„2020 ще влезе в рекордите не само като година на COVID, но и като година на IPO“
обобщи пък Катлийн Смит, съосновател на Renaissance Capital
Интересното е, че въпреки вълнението на пазара на IPO, най-мащабното IPO за годината не се състоя – дъщерно дружество на китайския интернет гигант Alibaba Ant Group не влезе на борсата. Fintech планираше да пусне акции на фондовите борси в Хонг Конг и Шанхай. Листингът трябваше да привлече рекордни пари – $ 34,4 млрд. Регулаторите на КНР обаче спряха IPO няколко дни преди началото на търговията.
Най-големите IPO през 2020 г:
Snowflake
- Дата IPO: 15 септември
- Обменна борса: NYSE
- Обозначение: SNOW
- Цена на пускане на акциите: $ 120
- Цена на 31 декември: $ 281,4
- Ръст: 134,5%
Snowflake е основана през 2012 г. от напуснали служители на американската компания Oracle, която произвежда софтуер и доставя сървърни хардуери. Сред клиентите на Snowflake са Sony, Logitech, Adobe и Dropbox. Платформата е разработила облачна система за съхранение и обработка на данни, която ви позволява да комбинирате различните потребителски данни в една система.
В пика на първия ден от търговията акциите на Snowflake скочиха с близо 166% до 111,6%. Компанията продаде 28 милиона акции и събра 3,36 милиарда долара. След като стана публична, оценката на Snowflake достигна 33 милиарда долара, въпреки че през февруари 2020 г. тя беше оценена почти три пъти по-ниско. Листингът стана най-голямото IPO в историята на софтуерните компании.
Дори инвестиционният конгломерат на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway инвестира в IPO на Snowflake. Според Business Insider компанията е инвестирала $ 735 млн. Прави впечатление, че преди това, за 55 години от съществуването си, холдингът на Бъфет само веднъж е участвал в IPO.
Snowflake достигна своя връх на 8 декември. На върха цената достигна $ 429, но след това котировките започнаха да намаляват – включително поради края на периода на блокиране, през който големите инвеститори не могат да продават закупените ценни книжа. През седмицата след блокирането компанията загуби около 20 милиарда долара капитализация.
Palantir
- Дата на IPO: 30 септември
- Обменна борса: NYSE
- Обозначение: PLTR
- Цена на пускане на акции: $ 7,5
- Цена на 31 декември: $ 23,55
- Ръст: 214%
Компанията е основана през 2003 г. от представители на PayPal – създателят на платежната система PayPal Питър Тийл и бившите му колеги Алекс Карп, Стивън Коен, Нейтън Гетингс и Джо Лонсдейл. Palantir стартира в началото на войната срещу тероризма, която САЩ обяви след трагедията на 11 септември.
Palantir Technologies създава софтуер, който анализира и защитава данните. Компанията си сътрудничи с военните, специалните служби и разузнаването. Те използват софтуера Palantir за анализ на снимки, телефонни обаждания, съобщения в социалните медии и финансови данни за предотвратяване на престъпления.
Както вестник The Wall Street Journal писа, анализаторите на тази конкретна компания помогнаха на правителството на САЩ да хване Осама бин Ладен, основателят на терористичната организация Ал-Кайда.
Palantir стана публично достояние на Нюйоркската фондова борса на 30 септември чрез директен листинг. Това означава, че Palantir не е издал нови ценни книжа, а само е позволил на акционерите да търгуват с техните. Съответно компанията не е събрала никакви средства.
През първия ден на търговия нейните ценни книжа скочиха с 52%, сесията приключи с увеличение от 26,6%. Акциите достигнаха своя връх на 27 ноември при $ 33,5. На този ден ценните книжа се повишиха с 346% в сравнение с цената на пласирането.
В средата на ноември компанията оповести финансовите си отчети за първи път от публикуването си. През третото тримесечие на 2020 г. нейните приходи са нараснали с 52% благодарение на новите договори с американската армия и Националните здравни институти в страната. Palantir очаква, че до края на годината приходите й ще бъдат 1,07 млрд. долара, а не 1,05 млрд. долара, както се предполагаше по-рано. Въпреки това все още не се говори за печалба – компанията не може да я получи от 17 години и не я очаква догодина.
Warner Music
- Дата на IPO: 3 юни
- Обменна борса: NASDAQ
- Обозначение: WMG
- Цена на пускане на акциите: $ 25
- Цена на 31 декември: $ 37,99
- Ръст: 52%
Warner Music е един от трите най-големи звукозаписни гиганта. Компанията се появи през 1958 г. като лейбъл за филмовото студио Warner Bros., но след това се отдели в независим концерн. Включва Warner Records, Atlantic Records, Parlophone Records и Elektra Records.
Много известни групи и музиканти са записвали в тези студия: например Queen, Led Zeppelin, Bob Dylan или Aretha Franklin. Parlophone Records е известен с факта, че легендарните The Beatles са написали албумите си върху него. Warner Records използва Red Hot Chili Peppers, Muse, Linkin Park, Disturbed и много други.
През 2004 г. бизнесменът Едгар Бронфман-младши купува Warner Music от Time Warner за 2,6 млрд. Долара. На следващата година той регистрира компанията на Нюйоркската фондова борса. Впоследствие Бронфман продава Warner Music на групата на Access Industries на Леонард Блаватник за 3,3 млрд. Долара, а студиото излиза от борсата през 2011 г.
През последните години Warner Music се фокусира върху стрийминг услуги. Договорите за стрийминг на Apple и Spotify представляват повече от една четвърт от приходите на корпорацията. През 2019 г. приходите на звукозаписната компания възлизат на $ 4.47 млрд., А нетната печалба – $ 258 млн. За финансовата 2020 г. приходите остават почти непроменени и достигат $ 4.46 млрд., Но вместо печалба компанията претърпява нетна загуба от $ 470 млн. с нарастващи разходи. Например студиото похарчи 89 милиона долара за IPO.
Warner Music кандидатства за списъка през февруари, но отложи плановете поради пандемията на коронавируса. През юни той пласира 77 милиона обикновени акции на NASDAQ и събра $ 1,93 млрд. Акциите бяха продадени от Access Industries и няколко акционери, така че студиото не получи пари от IPO.
През първия ден на търговия акциите на студиото се повишиха с 20%. На 18 декември, в момента, акциите на компанията достигнаха своя максимум – $ 39,19, което е с 56,7% повече от цената на пласирането. Най-успешното приключване на търговията се състоя на 23 декември, когато акциите достигнаха 38,02 долара.
Airbnb
- Дата на IPO: 9 декември
- Обменна борса: NASDAQ
- Обозначение: ABNB
- Цена на пускане на акциите: $ 68
- Цена на 31 декември: $ 146,8
- Ръст: 116%
Услугата Airbnb планира да стане публична през март 2020 г., но плановете са промениха поради пандемията COVID-19. Компанията е силно засегната от ограниченията и затварянето на границите, като резервациите намаляха, а анулиранията нарастнаха. През първите девет месеца на 2020 г. загубите на услугата възлизат на 674,3 милиона долара, което е повече, отколкото през цялата 2019 година.
Въпреки това, Airbnb събра около 3,4 милиарда долара на IPO, а оценката на услугата достигна 47 милиарда долара. Компанията продаде акции над ценовия диапазон от 56-60 долара, който тя установи два дни преди листването. Цената за пласиране беше $ 68 на акция. Акциите на Airbnb се появиха не само на NASDAQ, но и на други фондови борси.
В първия ден на търговия акциите на Airbnb в достигнаха $ 165, 142,6% повече от цената на листването. Пазарната капитализация на компанията надхвърли $ 109 млрд. След IPO ценните книжа на услугата започнаха да намаляват и достигнаха минимума на 14 декември – $ 124,8 в края на търговията.
Заключение
Сами виждаме, че 2020 г. е довела до приток на голям брой нови компании, които са влезнали на финансовата борса. Наред с рекордните стойности на американските индекси и IPO-та донесоха значителни приходи на инвеститорите си, като това също се дължи на огромното количество напечатани долари, които се вляха на фондовите пазари, за да се потушат страховете и и спада на икономиката поради пандемията от коронавируса. Докога обаче ще се надува балона и колко големи ще са последиците от неговото спукване, предстои да видим.