Пазарите започнаха да изпомпват пари, генерирани от въздуха, още преди 2020 г. Към края на 2019 г. – началото на 2020 г. вече имахме чувство за предшестващ, непосредствен спад на фондовите пазари, въпреки че тогава още нямаше дума „коронавирус. Така и стана и спадът на пазара се осъществи.
Глобалната корона психоза не само реши проблема с излишната ликвидност поради мощното изтичане през март, но изля безпрецедентно количество нови пари в икономиката.
Сега изглежда, че всичко е наред, пазарите са на върха и са готови за по-нататъшен растеж. Въпросът „Как стана възможно всичко това?“ обаче остана да виси във въздуха. Може би е време да дадем на авторите на тази рецепта Нобелова награда за икономика?
Икономическо дежавю
Всъщност тази рецепта е известна отдавна и не е водила до успех. В историята има много примери, в които са се опитвали да решават икономически проблеми по начина „нека просто да напечатаме повече пари“ и всички те са завършили зле.
От медния бунт в Русия и френските бюджетни кредити до хиперинфлацията в Русия и Украйна в началото на 90-те, краят винаги е бил един и същ – бързо обезценяване на парите, нарастващи цени, загуба на доверие в парите и поява на алтернативни методи на плащане.
Сега се прави същото, но в световен мащаб. Нещо повече, в темата за генериране на пари от въздуха доларът е лидер, в ролята си на световна резервна валута – през 2020 г. са издадени 22% от ВСИЧКИ долари, съществуващи в света. В същото време инфлацията не само не расте, а дори пада, а фондовите пазари актуализират своите върхове.
Защо се случва това? Така лесно ли се решават икономическите проблеми?
Разбира се, че не. Сега няма инфлация само защото потреблението рязко е спаднало. Хората, изплашени от корона психозата, спестяват повече, а компаниите също не бързат да изпълняват дългосрочни проекти, изискващи инвестиции, докато ситуацията в икономиката стане ясна.
Освен това излишната ликвидност се изтегля от инвестиционните активи, предимно от фондовия пазар, а недвижимите имоти са нараснали значително, тъй като за къщите в САЩ има увеличение от 15-20%.
Как ще реагира икономиката след приключване на историята с коронавируса
Очевидно е, че историята с коронавируса ще приключи скоро. Сега цялото разнообразие от ваксини ще навлезе на пазара, всички замесени ще реализират супер печалби, коронавирусът ще се превърне в обикновен сезонен грип и хората ще започнат да увеличават потреблението. В същото време нарастването на инфлацията е неизбежно, тъй като има много повече пари от стоки и услуги.
Тогава регулаторът ще има две възможности:
- Да повиши лихвите, които ще сринат фондовите пазари, като падането ще е тежко и болезнено. В крайна сметка пазарите са нараснали изключително под въздействието на допинга от пари и тогава изведнъж всички ще разберат, че това не може да продължи вечно.
- Да не пипат ставките, но тогава трябва да се пожънат плодовете на инфлацията – обезценяване на долара и покачване на цените, като най-лошото за САЩ ще е загубата на доверие в долара като световна резервна валута.
И двата варианта са от поредицата „От лошо, по-лошо“.
Как се е справяла с кризите досега Америка
През цялата си история Съединените щати успешно са излизали от кризи по време на световните войни. Например, по време на Първата световна война, САЩ от длъжник станава кредитор на водещите световни сили, увеличива златните си резерви няколко пъти и участва при равни условия в конференцията на победителите, въпреки че влиза във войната едва година преди края.
След Втората световна война САЩ измества Британската империя от първата позиция, а лирата стерлинги от позицията на световната резервна валута и заема сама тази ниша.
Кризата от 1987 г. отстъпи място на растежа в началото на 90-те години, поради включването на нови територии в Източна Европа и бившия СССР към сферата на влияние на долара.
Основната заплаха сега за статута на САЩ като номер едно и долара като световна резервна валута е Китай, който може да заеме тази ниша със своя цифров юан, поне на азиатските пазари. Предвид техния размер и динамика, това ще бъде мощно потвърждения за успех.
Какъв ще бъде изходът от ситуацията – ще видим до края на 2021 г.,когато най-късно ситуацията ще изисква решени