Един от най-добрите световни инвеститори Уорън Бъфет често заявява, че биткойнът няма стойност, тъй като монетата не произвежда нищо.
Милиардерът дълго време критикуваше първата криптовалута, наричайки я „мираж“, а не средство за плащане. Въпреки това скоростта на цифровото злато и криптовалутите расте, което означава, че тяхната стойност не може да бъде отречена.
Защо се появиха криптовалутите
Биткойн е създаден през 2009 г. като алтернатива на фиатните пари. Но въпреки развитието на цифровите активи, обществото все още се разплаща с помощта на национални валути. Държавната валута има ценност само защото е емитирана от централната банка и се използва в икономиката.
BTC е проектиран да извършва транзакции без трета страна. Нито ЦБ, нито друга финансова институция участват в трансферите. Системата за дигитални валути ни позволява да извършваме плащания благодарение на алгоритми за криптиране. Достатъчно е да удостоверим транзакцията, защитена с цифров подпис, за да бъде извършено плащането.
Прочетете още: “Какво знаем за фиатните пари“
Крипто активите предлагат по-евтини и по-бързи опции за сетълмент peer-to-peer (без посредници). За разлика от традиционната парична система, когато извършваме транзакции с виртуални монети, не е необходимо да предоставяме лични данни. Така се появява анонимността – друга характеристика на децентрализираните плащания.
От друга страна блокчейн е регистърът, в който информацията за сделки с токени се съхранява децентрализирано. Много различни компютри (нодове) съхраняват идентични копия на даден регистър на финансови операции с цифрови валути и ги проверяват чрез извършване на сложни изчисления. Те записват информацията в блокове, чийто размер на паметта е ограничен, и от всички тези хранилища на данни се формира верига (блокчейн).
Ако потребителят научи основните предимства на блоковата верига, той ще разбере каква стойност имат криптовалутите.
Транзакции
Крипто активите поддържат отворени записи благодарение на публичен регистър на транзакциите. При прехвърляне на плащания съответните записи на сделката остават във веригата от данни. Не можем да променяме или изтриваме онлайн транзакция. Този независим регистър е много по-сигурен от хартиените записи или централизираната база данни, която може да бъде хакната и пренаписана.
Платформата за разпределена книга криптира информация за купувача и продавача на дигитални валути и я записва като хеш (низ от букви и цифри). Последният се генерира чрез изпълнение на сложна математическа функция. Всеки хеш е пряко свързан с идентификатора, който го предхожда. По този начин неоторизираните промени в блока веднага ще станат очевидни, ако нови данни за дадена финасова операция попаднат в книгата.
Когато структурата достигне определен брой хешове, тя се преобразува в блок и се свързва с други елементи на веригата. Блокчейн биткойнът се актуализира на всеки 10 минути и се съхранява на много сървъри, хоствани от хиляди, милиони потребители в различни страни.
Емисия на новите крипто монети
Някои крипто монети работят в затворена система (BTC, ADA, XRP и други). Това означава, че броят на такива активи е ограничен и новите единици се създават според строг набор от правила. Тъй като цифровите валути се емитират съгласно предварително избрани алгоритми, периодът, необходим за пълната емисия на тези единици, може да бъде предвиден. Например максималното количество биткойни е 21 милиона монети. Повечето (~90%) от възможните доставки през 2022 г. вече са добити и са в обращение. Предполага се, че последните монети на основната криптовалута ще се появят на пазара през 2140 г. Този ограничен брой създава стойността й.
Има виртуални валути, които имат безкрайно количество (Ethereum, Dogecoin и други). През юни 2022 г. оборотът на Етериум възлиза на ~121 милиона ETH монети. Неограниченото предлагане на даден актив показва неговия инфлационен характер. Но този фактор се регулира чрез изгаряне на определен брой токени, за да се намали предлагането им и да се увеличи тяхната цена.
Каква стойност имат криптовалутите
Много дигитални активи имат ограничено предлагане. Това създава по-високо търсене и повишава тяхната ценност. Ограниченото им издаване отличава крипто пазара от глобалната финансова система, където централните банки могат да печатат безкрайни количества пари. Въпреки факта, че монетите са нестабилни, развитието на обещаващи проекти може да направи инвестициите на инвеститорите по-ценни.