Сливането на Ethereum е най-лошото нещо, което можеше да се случи за всички “миньори”, разчитащи на ETH хеширането като пасивен доход.
Някогашното доходоносно начинание вече е нефункциониращо, тъй като Етериум премина към Proof-of-Stake. В момента тези “миньори” са оставени с купища безполезен хардуер. Или… всъщност нещата не са точно така?
Както посочват някои експерти, копачите имат избор за нов случай на употреба, който да използват.
Една от основните сюжетни линии, произтичащи от The Merge, е изключването на мрежата от Proof-of-Work, който беше нейният консенсусен алгоритъм от 2015 г насам. С него транзакциите можеха да бъдат валидирани и обработени само чрез решаване на серия от интензивни криптографски пъзели. Това ставаше от компютри със значителна процесорна мощност. Самия крипто майнинг кара виртуалните машини да работят за разгадаването на тези пъзели.
Това е привлекателен начин за всеки, който има средства да печели. Всичко, което трябваше да направим, е да си закупим майнинг платформа. Разбира се, ние трябваше да се конкурираме с масивни ферми за крипто копаене, притежавани от компании, които използват много хиляди уеб сайтове за търговия с дигитални валути. Самият механизъм за консенсус също беше силно критикуван. Крипто скептиците посочват PoW като огромен разход на енергия, който мнозина смятат за напълно ненужен за пазара.
Чрез преминаване към PoS, основната мрежа може да работи на много по-енергийно ефективен механизъм. Това подхранва екологичното съзнание с допълнителния бонус, че методът е много по-бърз и по-евтин от Proof-of-Work алгоритъма.
Прочетете още: “По какво се различава стейкингът от майнинга – основните алгоритми за крипто добив“
Въпреки всичко, това оставя много миньори в прахта. Какво ще стане с всички платформи за майнинг на Ethereum по света? Със сигурност трябва да има някакъв нов случай на употреба за тях, за да не се превърне всичко в електронни отпадъци. Всъщност може да има решение за този хардуер в друга развиваща се индустрия.
“Сливането” на Ethereum отключва възможност за използване на майнерите в “облачните” изчисления
The Merge може да бави миньорите за момента, като извади хардуера от експлоатация, но има друг случай на използване на хоризонта – в “облачните” изчисления. Този процес може да се окаже също толкова доходоносен – и да запази огромни количества електронни отпадъци далеч от сметищата.
Протоколът съобщава, че “сливането” ще доведе до много електронен боклук, ако миньорите не могат да пренасочат своите машини, а само около 20% от всички компютърни оборудвания всъщност ще могат да се рециклират. Експертите обаче предполагат, че за разлика от съоръженията за биткойн майнинг, майнерите на ETH могат да се използват и за други разумни начини.
Валидирането на блокчейна е доста подобно на действието на облачните изчисления. Транзакторите възлагат криптографско хеширане на тези майнери по същия метод, по който уебсайтовете и други субекти придават хостинг на уеб услуги на компании за облачни изчисления. Това отваря вратата за “копачите” на етериум да използват своя скъп хардуер дори след The Merge.
Прочетете още: “Citigroup обяви кои са предимствата от преминаването на Етериум към PoS“
ETH майнинг
Hive Blockchain Technologies е една от фирмите, които прехвърлиха топката от ETH майнинга, превръщайки се в Cloud изчислителна ферма. Компанията обяви, че ще използва своите 38 000 графични процесора, които служиха за копаене на втората по капитализация криптовалута, за да предостави персонализирани уеб услуги на новите си клиенти. Hut 8 Mining заяви, че ще направи същото със своите 180 машини, като се фокусира върху приложенията за машинно обучение и изкуствен интелект (AI).
Въпреки всичко, има и пазар за употребявани физически апарати за Етериум майнинг. Това е така, защото персоналните компютри работят с един и същ графичен хардуер. В допълнение, тъй като Законът за CHIPS се очаква да намали завишените цени на GPU, инвеститорите ще бъдат по-малко склонни да вземат машина за копаене, която работи 24 часа дневно. Специалистите вдъхват втори живот за тези оборудвания, надявайки се да донесат известна утеха на купувачите, притеснени от последиците от отпадъците след “сливането”.