Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Няма резултати
Виж всички резултати
Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Kriptonovini
Няма резултати
Виж всички резултати
Всеки един проект за попечителство може да изчезне в рамките на една нощ. Какви са рисковете от стейкинга

Всеки един проект за попечителство може да изчезне в рамките на една нощ. Какви са рисковете от стейкинга

05.10.2023
в Други, НОВИНИ
Време за четене:3 минути
482 5
Сподели във FacebookСподели в TwitterСподели в Telegram

Експертите обясниха на какво трябва да обърнем внимание, когато се опитваме да получим пасивен доход от криптовалути и кои платформи е най-добре да изберем.

Може да харесате също

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

23.07.2024
Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

12.07.2024

От една страна, стейкингът гарантира сигурността на блокчейн мрежата, а от друга, носи пасивен доход на инвеститорите. Това е метод за печалба от дигитални валути, подобен на банковите депозити и в същото време служи като майнинг алтернатива в блокчейна, базиран на алгоритъма Proof-of-Stake (PoS).

Проектите, използващи PoS, плащат награди и се доверяват на обработката на транзакциите на валидатори, които поставят своите токени в системата. От тях се изисква да разполагат със свободни и често сериозни средства, както и да инсталират специален софтуер и да поддържат непрекъснатата му синхронизация с мрежата.

За да участваме в стейкинга не е задължително да изпълняваме всички тези условия, като можем да разчитаме на посредник: например крипто борса, специален пул за тази дейност или портфейл. Много платформи днес предлагат процент за да складираме цифровите си активи при тях.

Различните планове за staking се различават по отношение на времето за депозит, лихвения процент и размера на наличните активи. Някои сайтове предлагат гъвкав стейкинг или депозити с променлив доход, като срокът им започва от първия ден и могат да се изпращат произволен брой монети.

Програмите, за така нареченето залагане на криптовалути, предлагат фиксиран процент от печалбата, но тъй като стейкинга се извършва с помощта на интелигентни договори, продължителността му зависи от конкретната блокчейн мрежа. Те изискват и определен минимален брой токени за депозиране.

Какви рискове поемат инвеститорите

Стейкингът е рисков вид инвестиция. Като всяка нова, активно развиваща се област, тя привлича много измамници. Най-често това се отнася за млади проекти, които предлагат подозрително високи лихви.

Реалната доходност на много от тях, които бяха широко рекламирани в началото се оказа много по-ниска от номиналната. В началото на залагането цената на една монета може да бъде много по-висока, отколкото при окончателното уреждане. В такива случаи инвеститорите не получават практически нищо и буквално работят на загуба.

Прочетете още: “Екипът на Chainlink обяви стартирането на стейкинг. LINK токенът нарасна с 11%“

Добър пример е токенът Cosmos (ATOM). Продължителността на неговия план за стейкинг е 6 месеца и нормата на възвръщаемост е посочена като 8%. За толкова време цената на монетата падна от $40 на $8 (5 пъти), което в крайна сметка доведе до загуби, въпреки приходите, изразени в ATOM токени.

Съветите и препоръките на специалистите

При избора на staking е важно да гледаме на коя платформа поставяме активите си, посочи основателят на международния форум TerraCrypto и Satoshi Spirit Никита Васев.

„Например, ако търгуваме на борса или използваме стейкинг в рамките на централизирана платформа, тогава трябва да запомним, че това не са нашите активи“

– добави експертът.

При избора на проект, за който е деклариран такъв вид залагане на крипто активи, например на сайта на компанията или на отделна страница, е задължително да се провери дали това е официална оферта, за да не се попадне на фишинг измама, смята Васев. Той подчерта, че един въпрос към съпорта на платформата може да спаси активите ни.

„Струва си да припомним, че има различни модели на стейкинг. Например: поставяме монети – получаваме допълнителни. Тук екипът определя щедростта на наградата “

– обясни основателят.

Според него има по-сложни механизми, когато можем да печелим приходи от комисионната на платформата, като продължим да складираме основната монета и допълнителните.

„Винаги си струва да разгледаме периода на блокиране на токените ни и дали те могат да бъдат изтеглени преди заложения период или не. Ще бъде ли намален процентът в такъв случай?”

– предупреди Васев.

Ръководителят на форума TerraCrypto добави, че определено трябва да проверим официалните сайтове на проектите, за да не изпратим активите си на измамници.

Основният риск от загуба на всички пари е хакването на смарт договора на дизайна. Има огромен брой примери за това, включително сред големи, високопрофилни проекти с много добри и опитни екипи за разработка.

„Поради специфичния им характер на работа, интелигентните договори остават доста рискови. Факт е, че след публикуването им в блокчейна, те вече не може да бъдат финализирани и да запълнят празнотата в сигурността, ако бъде открита в бъдеще “

– разясни експертът.

Той отбеляза, че друг риск е кражбата на средства при използване на централизирани борси и платформи.

„Хипотетично казано, всеки един проект за попечителство може да изчезне в рамките на една нощ заедно с всички пари и неговите основатели. Понякога може една и съща програма да бъде хакната с кражба на част от отключените й средства “

– уточни Васев.

Коя е другата особеност на стейкинга

Друга особеност на стейкинга е блокирането на нашите средства. За да получим доход, е необходимо да замразим инвестициите си за определен период от време.

Ако вземем предвид конкретните последици, то от една страна това е рискът от пропуснатите ползи, а от друга – рискът от загуба на стойността на активите поради спадане на цените, констатират крипто експертите

Не е необичайно явление цената на дадена криптовалута да се понижи по време на крипто залагане и в крайна сметка стойността на актива, заедно с наградата му, да се окаже по-малка от цената на доходите инвестирани първоначално.

Когато стейкваме, трябва да имаме предвид две основни опасения, казва крипто аналитикът и частен търговец Димитриус Фомин.

„Първо, платформата, която изберем, може да фалира, да открадне активите ни или да ги замрази под предлог на санкции. Второ, нашите дигитални валути могат да станат по-евтини в пъти, поради което ще загубим много повече, отколкото можем да спечелим “

Той обясни, че в същото време възвръщаемостта от стейкинга обикновено е не повече от 10-15%, което очевидно не е достатъчно за покриване на посочените рискове.

Експертът смята, че за да се сведе до минимум вероятността от загуба на пари, е изключително важно да се избират само надеждни крипто програми. Например крипто борси, които са в топ 10 по рейтинг.

„Не бива да държим цифровите си активи на съмнителни услуги в името на допълнителна печалба от няколко процента. Освен това е по-безопасно да се поставят изключително признати стабилни монети като USDT, USDC, BUSD и DAI“

– поясни Фомин.

Той посочи, че много топ борси периодично предлагат на потребителите депозити в стейбълкойни с доходност от 7-10% годишно.

„Въпреки това, поради добрата възвръщаемост и ниските рискове, има голямо търсене на такива продукти. Ето защо трябва да следим новините на платформите, за да имаме време да се възползваме от промоциите “

– завърши той.

Тагове: PoSблокчейнинвеститориинвестициикриптовалутистабилни монетистейкингтехнически анализ

Прочети още

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

от Найден Младенов
23.07.2024

Регулаторните органи на САЩ дадоха зелена светлина на спот Етериум ETF, което е важна стъпка за американските инвеститори, които вече...

Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

от Найден Младенов
12.07.2024

Популярният икономист Питър Шиф наскоро нарече Биткойн "измама" в отговор на видеоклип, споделен от съоснователя на MicroStrategy Майкъл Сейлър.

Цената на Luna Classic се увеличи с над 300% след актуализацията v22

Terraform Labs планира да продаде бизнеса си в рамките на споразумение със SEC за 4.5 млрд. долара

от Найден Младенов
12.07.2024

Фалиралата крипто фирма Terraform Labs продава четири предприятия като част от споразумение със SEC на стойност 4.5 млрд. долара.

Ройтерс: Инвеститорите във Франция подадоха жалба срещу Binance

Binance води преговори за продажба на мажоритарен дял в южнокорейската борса Gopax

от Найден Младенов
12.07.2024

Съобщава се, че Binance се доближава до сделка с южнокорейския доставчик на облачни услуги Megazone за продажба на по-голямата част...

Цената на Биткойн падна до 42,000 долара след спад от 3.5%

Експертите прогнозират, че Биткойн може да достигне 100,000 долара до края на годината

от Найден Младенов
12.07.2024

Въпреки неотдавнашните неуспехи на крипто пазара известни фигури като Мат Хуган, главен оперативен директор на Bitwise, и Антъни Скарамучи, основател...

Следваща статия
Ще привлече ли Ethereum 2.0 институционалните инвестиции

Ще привлече ли Ethereum 2.0 институционалните инвестиции

Не пропускай най-важните новини от света на криптовалутите, блокчейн, международните пазари и икономиката.

  • Условия на ползване
  • Политика за поверителност
  • Реклама

© 2023 kriptonovini.com

Няма резултати
Виж всички резултати
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР

© 2023 kriptonovini.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Управление на съгласие
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Опции
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Маркетинг
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
Manage options Manage services Manage {vendor_count} vendors Read more about these purposes
View preferences
{title} {title} {title}
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?