Регулаторните инициативи, които силно ограничават функциите на проектите с дигитални валути, може да улеснят достъпа на последните до институционален капитал, но ще се отразят неблагоприятно за развитието на крипто индустрията. Това заяви съоснователят на Ethereum Виталик Бутерин.
Според младия гений играчите в търговията не трябва да „преследват голям институционален капитал“, тъй като екосистемата все още не е готова за такива обемни инвестиции.
„Дори се радвам, че много ETF се бавят. […] По същество, особено сега, регулиране, което оставя вътрешната свобода в крипто индустрията, но затруднява навлизането ѝ в мейнстрийма, е далеч по-малко пагубно от регулиране, което се намесва във вътрешното функциониране на цифровите валути“
– пише Бутерин в своя Туитър профил.
Критиката на Бутерин
Съоснователят на Ethereum също разкритикува и идеята за въвеждане на KYC процедури в DeFi услугите. Според него стъпката ще се отрази негативно на потребителското изживяване и няма да увеличи сигурността на проектите.
„Хакерите вече пишат персонализиран код за взаимодействие с договорите. Борсите определено са по-умното място за KYC, както се наблюдава в момента.“
– обясни младежът.
Бутерин заяви, че регулаторите имат две основни цели – защита на потребителите и противодействие на престъпниците. Той също отбеляза, че въвеждането на ограничения върху размера на ливъриджа и изискванията за прозрачност по отношение на прегледите на програмния код са по-ефективни мерки в контекста на тези задачи.
Прочетете още: “Виталик Бутерин изброи предимствата на криптовалутите пред златото“
Геният също така добави, че съответните закони трябва да бъдат написани по такъв начин, че изискванията да могат да бъдат изпълнени с доказателства с нулево знание (ZKP).
„ZKP предлага много нови възможности за спазване на регулаторната политика, като същевременно набляга на поверителността. Трябва да се възползваме от това“
– сподели Виталик.
По-рано ръководителят на FTX, Сам Банкман-Фрид, обяви своята визия за регулиране на крипто индустрията.
Припомняме, че през септември 2022 г. ръководителите на ЕЦБ и Фед призоваха за засилен надзор върху DeFi сектора.