Съоснователят на Ethereum Виталик Бутерин отново разкритикува модела на управление на DAO, базиран на прехвърляеми цифрови токени. Според него това противоречи на самия смисъл на децентрализираните организации.
„Както гласи пословицата: „Който иска най-много да управлява хората, е най-малко подходящ за това“. Последното е валидно за контролираното предаване в DAO. Прехвърляемите токени са необходими само за да дадат повече власт на тези, които искат да ръководят повече от другите“.
– пише програмистът.
Не всички от коментиралите се съгласиха със съоснователя на Ethereum. Някои посочиха неизбежността на консолидирането на процеса при вземане на решения и нарекоха идеята за пълното присъствие на участниците в децентрализираната организация „неуспешна мечта“. Други отбелязаха, че притежаването на монети не трябва да се отъждествява с желанието да се контролират хората.
По-рано Бутерин многократно критикува DAO модела на управление, който е базиран на монетарно гласуване. През март 2022 г. той заяви, че този подход е „нова версия на плутокрацията“.
Преди година пък основоположникът на ETH публикува документ, в който предлага няколко начина за решаване на проблемите, свързани с такава система на контрол. Например, индикатори за репутация, фиксирани в блокчейна, които могат да се използват вместо токени.
Прочетете още: „Какво са Децентрализираните Автономни Организации (DAO)“
В защита на позицията на Бутерин, следва да се посочи, че в десетте най-големи DAO проекти в индустрията – 90% от гласовете идват от по-малко от 1% от притежателите на монети за управление, според анализ на Chainalysis.