Катастрофата с FTX доведе до няколко ужасяващи седмици за целия крипто пазар. Най-много пострадаха клиентите на платформата, които се оказаха безпомощни и неспособни да изтеглят своите средства. Към момента няма реална гаранция, че инвестираните активи ще се върнат на притежателите им. Дори и да се открие такава възможност, то тя може да отнеме години.
В края на миналата седмица, новият изпълнителен директор на борсата – Джон Дж. Рей, който пое отговорността по време на процедурата по несъстоятелност, изложи някои от проблемите, включени в подадената съдебна декларация за банкрут.
Тук следва да се посочи, че Рей ръководи ликвидацията на Enron. На 11 ноември той замени бившия главен изпълнителен директор и основател на FTX – Сам Банкман-Фрид. Първоначалните му констатации дават поглед върху предизвикателствата, пред които ще бъдат изправени клиентите при усилията им за възстановяването на инвестираните средства.
А, ето и какво знаем за момента.
Неизвестна наличност
Наистина е странно, но не знаем с какво разполага борсата. Записите и финансовите отчети на компанията са в такава бъркотия, че дори няма точна цифра. Първоначалната съдебна декларация на Джон гласи:
„Никога в кариерата си не съм виждал подобен провал на корпоративния контрол и такава пълна липса на надеждна финансова информация, както при FTX.“
Според новия CEO „значителна част“ от активите на екчейнджа „може да липсват или да са откраднати“.
В усилията си да разбере какви баланси имат дъщерните дружества на фалиралата платформа, екипът на Рей има намерение да наеме съдебни следователи и експерти по киберсигурност, които да проследят активите преместени незаконно, и да се опитат да ги възстановят. Следователно, колкото повече средства успеят да върнат, толкова повече пари ще се изплатят на кредиторите.
Статут на клиентите в процедурата по несъстоятелност
Като цяло, в сектора на дигитални монети повечето от инвеститорите са наясно, че става дума за променливи активи, които могат да загубят моментната си стойност драстично и за кратко време. Нестабилността обаче не е единственият ключов риск. Другата опасност идва от липсата на регулация в този отрасъл, което значи, че ако някоя крипто борса фалира, няма много предпазни мерки, които да се вземат.
Парите, държани в традиционна банка, са защитени до $250 000 за една клиентска сметка чрез застраховка FDIC, но тези защити не съществуват на повечето цифрови платформи. Ако оставим нашите токени в портфейл на централизиран ексчейндж и не ги преместим във външен (студен) уолет, те могат да станат жертва на процедура по несъстоятелност в случай на банкрут на съответната CEX. Говорим за относително непознати и неизследвани води, което е една от причините да не можем да кажем какво точно ще се случи.
Все пак има и малка искрица надежда за потребителите на FTX: правилата и условията на борсата гласят, че ние (а не компанията) оставаме собственици на своите цифрови валути в личния акаунт. Други крипто платформи, които обявиха фалит по-рано през годината например, не следваха подобна политика и техните клиенти в крайна сметка бяха третирани като необезпечени кредитори, тоест – тяхното вземане не е с приоритет пред вземането на обезпечените взискатели.
Според формулировката на правилата и условията на фалиралата търговска структура, някои от клиентите може да са в по-добра позиция. На хартия тези средства не принадлежат на FTX. Ето защо има шанс потребителските активи на платформата да не бъдат обвързани с процедурата по несъстоятелност.
Според Fortune, клиентите имат право да заявят притежанията си, преди да отидат при обезпечени или необезпечени кредитори.
Предстоят много „ако“ и „но“
В съдебната процедура се очакват още множество правни спорове. Като за начало някои страни може да се опитат да убедят съда по несъстоятелността, че всички пари, включително тези на потребителите, са принадлежали на FTX.
Освен това, както един адвокат сподели пред Coindesk, ако нашите средства са били част от програмите за генериране на доходност на банкрутиралия ексчейндж, все още можем да бъдем третирани като необезпечен кредитор.
Не изглежда честно да се случи така, че криптовалутите, които сме държали на платформата, да бъдат използвани за удовлетворяване на други взискатели – особено след като потребителското споразумение на борсата гласи друго. За съжаление това, което е справедливо, не се отнася непременно за компания, която изглежда е управлявала милиарди чужди долари с ограничен надзор и контрол.
Какво можем да направим, ако имаме заключени в платформата активи
Има някои стъпки, които можем да предприемем, за да възстановим средствата си.
Най-важното е да потърсим правен съвет, особено ако сме загубили големи суми пари. Не трябва да приемаме, че потребителското споразумение автоматично ще ни защити.
Следва да обърнем внимание какво се случва в съда по несъстоятелността в Делауеър и да потърсим възможност за заявяване на вземането си.
Съществува вариант за обединяване на клиентските усилия в колективен иск срещу FTX.
Ситуацията се развива и променя много бързо, затова трябва да следим новините около казуса.
Уебсайтовете на платформата и на американския й клон в момента работят, въпреки че имаше временни прекъсвания. Ако не можем да влезем в момента, трябва да продължим да опитваме. В даден момент може да се наложи да предоставим доказателство за активите, които сме притежавали на борсата.
В много държави извършените крипто транзакции трябва да се декларират в годишната данъчна декларация, включително всички загуби от провала на Сам Банкман-Фрид и неговата компания.
Прочетете още: „FTX дължи $3,1 милиарда на 50 от най-големите си кредитори“
Въпреки че ситуацията е трудна, трябва да се опитаме да потърсим подкрепа от семейството, приятелите или онлайн общността, докато се намери начин за преодоляването й.