Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Няма резултати
Виж всички резултати
Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Kriptonovini
Няма резултати
Виж всички резултати
Възможно ли е политиката на Фед да доведе до 50% спад на биткойна

Възможно ли е политиката на Фед да доведе до 50% спад на биткойна

05.10.2023
в Биткойн, Други, НОВИНИ
Време за четене:2 минути
503 5
Сподели във FacebookСподели в TwitterСподели в Telegram

В момента биткойн индикаторите и сигналите са много добри – балансите на “китовете”, натрупването на ходлерите, тегленето на първата криптовалута от борсите и др. Но дори ако всички тези фактори благоприятстват растежа, Фед може да излезе на сцената и да преобърне крипто пазара надолу с главата. Сами видяхме това на 6 април, когато американският S&P 500 иBTC отново се понижиха заедно.

Сега нека да обсъдим всичко подробно, като анализираме предишното затягане на паричната политика на Федералния резерв, за да разберем какъв най-вероятно ще е лихвения процент, активи на стойност $9 трлн. и как това може да повлияе на цената на цифровото злато.

Може да харесате също

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

23.07.2024
Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

12.07.2024

Лихвен процент

На 6-ти април беше публикуван протоколът от заседанието на Фед – това е среща, на която всички водещи представители на организацията споделят своите виждания за икономиката и след това всичко това се отразява от медиите. В крайна сметка нищо не се реши, но се обяви, че ще се изчака до 4 май, когато ще се вземе решение за повишаване на лихвения процент. За такива случаи дори има негласно определение – словесни интервенции. Това е, когато ФРС или друг финансов регулатор на дадена страна, като банката на Русия, влияе върху крипто пазара с обяви за бъдещите си действия.

Първото ключово изявление от протокола на срещата беше увеличаването на лихв. процент с по-бързи темпове, отколкото се смяташе досега. Можем да припомним, че в началото на тази година Фед щеше да вдигне лихвения процент само 3 пъти през 2022 г. и всеки път с 25 базисни пункта, за общо само 0,75% за целия период.

Връзката между увеличаването на лихвите и инфлацията

Инфлацията обаче продължава да чупи рекорди и още на 16 март лихвата беше повишена, както беше обещано, само с 25 базисни пункта. В случая от регулатора добавиха, че е възможно да прибегнат до този похват още 7 пъти през оставащите 8 месеца, тоест до 1,75%. И сега, след малко по-малко от месец до срещата, служителите на ФРС отново промениха мнението си и обещаха повишаване на лихвите с 50 базисни точки наведнъж на 4 май, плюс последващи увеличения, което в крайна сметка ще доведе лихвите над 2 % до края на 2022 г.

Защо е важно? Първо, има пряка връзка между увеличаването на лихвения процент и инфлацията. През цялата минала година Федералният резерв обещаваше, че инфлацията няма да е много висока и ще изчезне от само себе си. И до последния момент те твърдяха, че ситуацията е под контрол и затова затягането на паричната политика ще бъде меко, за да не се сринат финансовите пазари. На първо място, говорим за рискови активи, като акции и криптовалути. Но през март инфлацията в САЩ скочи до 40-годишен връх от 7,9%. и ако се съди по текущите действия и плановете на регулатора, данните за април също ще покажат влошаване на ситуацията.

Прочетете още: “Фед повиши основната лихва за първи път от 2018 г. Биткойн и S&P 500 реагираха с растеж“

Второ, повишаването на лихвите е покачване и на цената на парите. За банките ще бъде по-скъпо да заемат долари от Фед, в резултат на това за хората и бизнеса доларите също ще станат по-скъпи и те ще започнат да харчат по-малко. Това би трябвало на теория да намали цените и да забави инфлацията чрез замразяване на търсенето. И тук идва моментът, в който търсенето за инвестиране в S&P 500 или биткойн също ще бъде изкуствено забавено.

По-висок лихвен процент, по-високи лихви за американските облигации

Но има и друга страна на въпроса: колкото по-висок е лихвеният процент на Федералния резерв, толкова по-високи са лихвите за американските съкровищни ​​облигации. Те вече са се върнали към нивото на рентабилност от 2019 г насам.

Когато станат още по-високи и инфлацията започне да намалява, всички видове фондове ще започнат да преминават от рискови активи към облигации. Тоест ще продават акции и криптовалути. Някой ще каже, че рентабилността на акциите или криптовалутите все още е по-висока, какъв е смисълът? Търговските инситуции имат свои собствени правила и веднага щом съотношението риск-възнаграждение за облигациите стане подходящо, те незабавно ще започнат да преместват активи.

Днес пазарът отчита вероятност от 80% на 4 май курсът да бъде повишен незабавно с 50 базисни пункта. Но Фед има друго оръжие срещу драстичното повишение на цените в своя арсенал и то се нарича $9 трлн. в баланса си.

Баланс на Федералния резерв

Сега техният баланс е по-малко от $9 трлн. Тогава, за да избегне срива на пазарите, ФРС излезе с нов термин в икономиката, наречен „неограничено количествено облекчаване“. Казано по-просто, те глупаво отпечатаха $3 трлн. за кратък период от време и купиха активи от пазара, за да не се сринат.

Подобно действие имаше своите негативни последици и затова сега Фед възнамерява да започне обратния процес. След кризата с коронавируса, когато ситуацията на пазарите изглежда се стабилизира, те продължиха да печатат долари, но забавиха темп до $120 млрд. месечно. След това имаше т. нар.тайперинг, където намалиха печатането с още $30 млрд. всеки месец и през март тази година то официално спря да работи.

Това обаче не беше достатъчно и инфлацията все още е изключително висока, така че през май, заедно с повишаването на лихвата, ще започне и обратният процес. Регулаторът ще премахва активи на пазара на стойност $95 млрд. всеки месец, или около 1% от баланса си. Най-вероятно това ще продължи до края на тази година или малко повече. Всичко ще зависи от индикаторите за инфлация, като служителите на ФРС все още се надяват да избегнат рецесия в американската икономика. Водещите инвестиционни банки вече заявяват, че този процес е неизбежен и понижават прогнозите си за фондовия пазар. Например, анализаторите от Morgan Stanley очакват спад от 13% спрямо текущите стойности до септември тази година. И тази прогноза беше направена още преди обявяването на плановете на Фед да продаде активи от собствения си баланс.

Последният път, когато централната банкова система на САЩ влезе на пазарите толкова активно, беше през 2018 г. и тогава нито тези, които имаха акции, нито тези, които залагаха на биткойн, бяха доволни от това действие.

Повторение на 2018 година

Така през 2018 г. Федералният резерв повиши лихвите, като в същото време намали собствените си баланси, продавайки крипто активи, тоест фактически вземайки ликвидност от тях.

Разбира се, никой от екипа на Байдън няма да каже „благодаря“ на регулатора, ако срине пазара, но инфлацията е много по-зъл враг за политическите им амбиции и следователно нещо ще трябва да бъде пожертвано. Следователно е логично да се очаква повторение на ситуацията от 2018 г., когато бизнесът толерира действията на Джером Пауъл и компанията дълго време, но в крайна сметка загуби 20% от септември до декември.

Какво се случи с биткойн по това време

През ноември 2018 г. биткойнът се срина с 50% от $6400 на $3200, ситуация, наречена по-късно капитулация. И това е същата капитулация, с падане на големи обеми, която обикновено слага край на мечия пазар. Такава огромна корекция от цифровото злато все още не фигурира в настоящия цикъл. Разбира се, редица анализатори смятат, че преминахме през този срив през май 2021 г. и всичко, което се случи по-нататък с новия връх от $69 000 миналата есен, е някакъв необичаен мечи пазар, подбуден от хайп новините за Ел Салвадор и биткойн-ETF, така че той трябва да приключи съвсем скоро.

Може ли да са прави тези, които чакат бързо връщане към растеж? Бъдещето е неизвестно и има такава възможност. Но имаме зададен пример, когато Фед повишава лихвения процент и продава активите си в същото време, S&P 500 се коригира силно и BTC се понижава с 50%.

Ако приемем такава възможност, тогава цената на биткойна ще спадне на $21 000, където сега минава 200-седмичната пълзяща средна стойност, която през цялата история на първата криптовалута беше индикатор за дъното на крипто пазара.

Припомняме ви, че анализите и мненията в статията изразяват личното виждане на експертите и по никакъв начин не са финансова препоръка. Всякакви решения, свързани с пари, трябва да взимате сами !!

Тагове: балансбиткойнинфлациякрипто пазаркриптовалутилихвени процентиосновната лихваСАЩтехнически анализФедФРС

Прочети още

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

от Найден Младенов
23.07.2024

Регулаторните органи на САЩ дадоха зелена светлина на спот Етериум ETF, което е важна стъпка за американските инвеститори, които вече...

Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

от Найден Младенов
12.07.2024

Популярният икономист Питър Шиф наскоро нарече Биткойн "измама" в отговор на видеоклип, споделен от съоснователя на MicroStrategy Майкъл Сейлър.

Цената на Luna Classic се увеличи с над 300% след актуализацията v22

Terraform Labs планира да продаде бизнеса си в рамките на споразумение със SEC за 4.5 млрд. долара

от Найден Младенов
12.07.2024

Фалиралата крипто фирма Terraform Labs продава четири предприятия като част от споразумение със SEC на стойност 4.5 млрд. долара.

Ройтерс: Инвеститорите във Франция подадоха жалба срещу Binance

Binance води преговори за продажба на мажоритарен дял в южнокорейската борса Gopax

от Найден Младенов
12.07.2024

Съобщава се, че Binance се доближава до сделка с южнокорейския доставчик на облачни услуги Megazone за продажба на по-голямата част...

Цената на Биткойн падна до 42,000 долара след спад от 3.5%

Експертите прогнозират, че Биткойн може да достигне 100,000 долара до края на годината

от Найден Младенов
12.07.2024

Въпреки неотдавнашните неуспехи на крипто пазара известни фигури като Мат Хуган, главен оперативен директор на Bitwise, и Антъни Скарамучи, основател...

Следваща статия

Биткойн портфейли с 150 BTC се активизираха за първи път от 2009 г

Не пропускай най-важните новини от света на криптовалутите, блокчейн, международните пазари и икономиката.

  • Условия на ползване
  • Политика за поверителност
  • Реклама

© 2023 kriptonovini.com

Няма резултати
Виж всички резултати
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР

© 2023 kriptonovini.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Управление на съгласие
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Опции
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Маркетинг
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
Manage options Manage services Manage {vendor_count} vendors Read more about these purposes
View preferences
{title} {title} {title}
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?