Екипът на KriptoNovini.com се стреми да информира читателите си не само за развитието в биткойн индустрията, но и за случващото се в технологичните области, като киберсигурността и света на изкуствения интелект (ИИ).
В тази статия събрахме най-важните новини от света на технологиите през изминалата седмица.
Британски учени създават AI инструмент за диагностициране на COVID-19 чрез звука на кашлица
Учени от университета в Есекс създадоха инструмент за скрининг на COVID-19, който може да диагностицира вируса чрез анализ на звука от кашлица. Приложението, наречено Deep Cough3D, използва ИИ (изкуствен интелект), за да анализира аудио записи на кашлица на честоти, които хората не могат да чуят, пише The Next Web, цитирайки цялостно проучване в списанието IEEE Transactions on Service Computing.
Изследователите са тествали алгоритъма върху над 8000 проби от аудиокасети, използвани от пациенти в испански и мексикански болници за кашлица. От тях около 2000 души са били болни от коронавирусна инфекция, а останалите – не.
Според разработчиците, Deep Cough3D определя с 98% точност дали пробите от кашлица принадлежат на хора с COVID-19.
Водещият изследовател д-р Хавиер Андреу-Перес вярва, че този инструмент има потенциал да направи разлика в борбата срещу пандемията.
„Той [инструментът] е много по-малко инвазивен от повечето други тестове на COVID-19, а също така предлага бързи резултати, проправяйки път за решения за тестване преди скрининг“,
каза Андреу-Перес.
Екипът на Университета в Есекс казва, че тяхното проучване е различно от останалите, защото се е доказало като много точно при откриване на инфекция в хиляди клинично потвърдени проби, които са били тествани в сертифицирани лаборатории.
Изследователите също са използвали този инструмент за класифициране на кашлицата в три степени на тежест, което може да помогне на здравните специалисти да разпределят ресурси като апарати за обдишване.
В бъдеще учените планират да провеждат интервенционни изследвания с технологията и да работят за сертифициране на инструмента, така че да може да се използва в болниците за диагностициране на коронавирусна инфекция.
Ericsson използват ИИ, за да помогнат на болниците да лекуват пациенти с COVID-19
Ericsson Corporation обяви партньорство с Telia и университетската болница Salgrenska за създаване на модели за планиране и прогнозиране на болничните нужди, така че болниците да може по-добре да се подготвят за прием на пациенти.
Изследователският проект използва усъвършенствани анализи и алгоритми за изкуствен интелект, съчетани с медицинска информация, за да помогне на болницата да реши от какви ресурси се нуждае. Това трябва да им помогне да управляват по-добре търсенето на техните услуги от пациенти с коронавирус.
Ericsson заяви, че данните могат да се използват за подобряване на прогнозите за това колко хора с COVID-19 ще бъдат хоспитализирани. След това тази прогноза може да се използва, за да се провери дали има достатъчно оборудване и болнични легла за тяхното лечение.
В Google Fit станаха достъпни функции за измерване на сърдечната и дихателната честота с помощта на камерата на смартфона
Google започна да въвежда функции за проследяване на пулса и дишането въз основа на камерата в приложението Fit. И двете функции работят с помощта на алгоритми за компютърно зрение и правят възможно измерването на сърдечната и дихателната честота без носене на сензори.
За да използва инструмента за проследяване на пулса, потребителят трябва да постави пръста си върху задната камера на смартфона. Приложението веднага ще започне да брои сърдечната ви честота, наблюдавайки най-малките промени в цвета на кожата.
За да използва устройството за проследяване на дишането, потребителят трябва да се увери, че предната камера има добър изглед към торса и е неподвижна за 30 секунди. След това функцията ще изчисли броя на вдишванията в минута чрез измерване на малки движения на гърдите.
Новите функции на Google Fit са достъпни само за потребителите на смартфони Pixel, но компанията обещава да пусне тракери на повече устройства в близко бъдеще.
ИИ създаде психоделичен клип от корици на песни
Испанският художник Бруно Лопес създаде музикален видеоклип, обучавайки алгоритъма на хиляди обложки на албуми на Spotify.
Той първо създаде скрипт на Python, който намира обложки на албуми за всяка песен, включена в официалните редакционни плейлисти на Spotify. Резултатът е набор от приблизително 50 000 изображения.
Тези данни са използвани като данни за обучение за архитектурата Nvidia StyleGAN2. След няколко дни обучение, моделът се научи как да създава собствени корици на албуми.
След това Лопес създаде друг скрипт на Python, за да организира резултатите въз основа на цветовете и лицата, показани на кориците. След това той анимира изображенията в ритъма на песента “Interference” на Sound Stabs.
Израелската компания Optibus пуска платформа с изкуствен интелект за планиране на маршрути за обществен транспорт в градовете
Израелският стартъп Optibus представи ИИ задвижвана платформа SaaS за планиране на обществения транспорт.
Услугата може да вземе предвид демографски данни, показващи как изменението на маршрута може да повлияе на достъпа на жителите до обществения транспорт и така да се справя с натоварвания. Тя ще създава разписания и планира маршрути, което според разработчиците намалява разходите и спестява време.
Решението на компанията вече е помогнало за оптимизиране на транспорта в над 450 града по света, включително Ню Йорк, Лос Анджелис, Лондон, Мелбърн, Бразилия, Хонконг и Сингапур. Сега тя е достъпна като приложение “в облак” за всички.
Подобни новини от света на изкуствения интелект (AI) и киберсигурността, четете в раздела ни за технология – ТУК.