Турският законопроект за криптовалутите е готов и скоро ще бъде изпратен в парламента, каза президентът на Турция, Реджеп Ердоган, в петък по време на пресконференция в Истанбул.
„Ще направим мигновенна крачка и ще изпратим [законопроекта] в парламента“, каза Ердоган. Въпреки че не разкри много подробности този път, малко по-рано, през септември, той заяви, че правителството „няма абсолютно никакво намерение да приеме криптовалутите“.
Реджеп Ердоган: „Ние сме във война“ с криптовалутите
Независимо от тези тежки думи, не се очаква крипто забрана.
Министърът на финансите Лютфи Елван отхвърли такава опция още през май, месец след като двете турски борси за криптовалути, Thodex и Vebitcoin, изчезнаха за една нощ. Клиентите им загубиха достъп до средствата си, като оценките варираха от стотици милиони долари до милиарди.
Припомнете си : “В Турция задържаха 62-ма души свързани с измамната биткойн борса Thodex”
Мерткан Байрактар, адвокат, който представлява няколко жертви на Thodex в съда, сподели че не очаква скандалът да повлияе на очаквания законопроект за криптовалутите. Той вярва, че турските власти ще наблегнат на данъчното облагане и правния статут на крипто борсите, като например, дали те трябва да бъдат третирани като банки или обменни бюра.
Крипто борсите са спасителния пояс на турците за справяне с обезценяването на лирата
Статутът на криптообменните платформи има значение, защото турците все повече ги използват, за да продават турските лири срещу обвързани с щатски долари стабилни монети, твърди Байрактар. Турската лира падна с 34% спрямо щатския долар тази година, но се повиши с 41% тази седмица след резкия спад по-рано тази година.
„Въпреки че по-старите турци използват банки и обменни бюра, за да купуват щатски долар, крипто борсите са много популярни за хора под 40-годишна възраст [за да купуват обвързани с долари стабилни монети]“, казва адвокатът. „Те третират платформите за криптовалути, като онлайн алтернативи на обменните бюра от старата школа.”
Криптообмените са отворени 24/7 и предлагат по-добри курсове от банките или чейндж бюрата, когато става въпрос за търговия с чуждестранна валута, обясни той.
Правителството обаче иска хората да инвестират в лирата. Тази седмица то пусна подкрепени от правителството спестовни сметки, които са индексирани към цената на щатския долар, като по този начин се надява да насърчи хората да се върнат от долара и просто да… държат турската лира.
„Крипто индустрията добави още една трудност, с която трябва да се справят властите в Турция“, каза Байрактар. „Винаги е съществувала фиатната алтернатива на местната валута, а сега има и фиатно обвързани крипто алтернативи, в допълнение към биткойн и алткойни.те“
Сега правителството трябва да убеди хората, че парите му са с по-добра стойност.