Въпреки че съобщението е изненада за някои, за създаване на цифрова лира се работи от 2019 г. насам.
Докато страната се бори с покачващите се потребителски цени и инфлация с двуцифрени цифри, в съобщение до членовете, управителя на централната банка на турския парламент Наци Агбал разкри, че е завършено „концептуално“ изследване на цифровата валута на турската централна банка (CBDC), и че практическите тестове за такава валута ще започнат през втората половина на 2021 г.
„Има проект за научноизследователска и развойна дейност, иницииран върху дигитални пари“,
казва Агбал.
„В момента концептуалната фаза на този проект е завършена. Стремим се да започнем пилотни тестове през втората половина на 2021 г. “
Въпреки че съобщението беше изненада за някои, Турция проучва възможна цифрова лира от средата на 2019 г. Освен това, пускането на валутата през 2021 г. всъщност се забави – през ноември 2019 г. турският президент Реджеп Ердоган обяви, че тестовете за цифрова лира ще приключат до края на 2020 г.
Напредъкът в CBDC идва, когато централната банка на страната се бори с инфлация от 14%. В изявление пред репортери Агбал – който беше назначен за ръководител миналия месец – заяви, че банката е “решена” да намали инфлацията и да изпълни целта в края на годината от 9,4%.
Говори се, че Турция е сред най-активните страни в света за криптовалута, като 20% от населението притежава цифрови пари. Новите проучвания обаче показват, че макар мнозина да вярват в биткойн, тези статистически данни може да са малко завишени.