Ние инвеститорите търсим криптовалути, които да ни защитят от сегашната рецесия и които могат да оцелеят при по-нататъшна волатилност. Нестабилността, демонстрирана от крипто пазара миналата седмица, беше достатъчна, за да ни държи настрана изцяло от дигиталното пространство.
Да проследим как топ проект като Terra (LUNA) се разпада беше неприятно за окото. Ако добавим корекцията на целия пазар, причинена от повишаването на лихвите на Фед по-рано през месеца, то тези фактори бяха достатъчни за да повлечат надолу всяка една цифрова валута.
Това, което е важно да се признае обаче, е, че не всички токени са създадени, за да издържат на времето. Има голям шанс от над 10 000 дигитални активи в момента, само няколко десетки да оцелеят след години. Това са устойчивите на рецесия крипто монети, които можем спокойно да закупим и задържим.
В тази статия ще представим списъка с топ 5 криптовалути, които трябва да закупим по време на рецесия, съставен от журналиста на Usa Today, Брендън Ририк. Това не означава, че тези цифрови активи ще печелят постоянно. На пазара има периодични спадове и нито една дигитална монета не е била напълно защитена от срив. Просто, според анализаторът, това вероятно са играчите с най-добри шансове да издържат на тежките условия и да надживеят своите връстници.
Bitcoin
Когато става въпрос за защита от рецесия, биткойн е може би най-сигурният токен. Маркет капът му е толкова голям, че обикновено е източникът на всяка пазарна волатилност. Можем да видим, че общата капитализация на крипто индустрията е около $2 трлн., а $550 млрд. се държат от BTC, което е една четвърт от стойността на пазара.
С огромния си ръст всяка значителна печалба или загуба за основната крипто монета води до възход или спад на търговията. Когато външни фактори – като повишаването на лихвите на Фед, например – влияят върху сферата, отговорът на цифровото злато обикновено предсказва поведението на цялото крипто пространство.
Сравнени с BTC, другите дигитални активи виждат много по-високи върхове и по-ниски дъна. Когато първата криптовалута печели, алткойните може да се покачат два пъти по-високо в сравнение с нея, но когато тя спадне, същите тези токени могат да се сринат и да изгорят. Въпреки че твърдението за проекта „твърде е голям, за да се провали“ може да е малко прекомерно, то вероятно биткойнът ще надживее повечето други монети, с по-голямата си стабилност.
Ethereum
ETH не изостава много повече от маркет капа на BTC; втората по популярност дигитална валута може да се похвали с капитализация от $234 млрд. В резултат на това тя също е малко по-сигурна от алткойните с нисък маркет кап. Въпреки това, Ethereum мрежата има още едно голямо предимство, което я подготвя да издържи в период на криза. Това е нейната екосистема, която изобилства от децентрализирани приложения.
В нея има над 4000 dapps, което я прави най-големия блокчейн от 1-ви слой по размер на своите предложения. Освен това тя притежава огромните $70 млрд. обща заключена стойност (TVL). Най-близката до нея блок-верига от този слой е Binance, с едва $9 млрд TVL, като всъщност тази стойност е по-голяма от брутния вътрешен продукт (БВП) на много развиващи се страни.
Разбира се, ние като инвеститори знаем за недостатъците на Ethereum в момента, а именно бавните му транзакции и високите му такси за газ. Тези притеснения обаче няма да продължат дълго, като обновяването на Merge се очаква още през август. С тази надстройка времето за сделки трябва да намалее значително, както и данъците за газ.
Прочетете още: “Топ 3 необичайни начина да печелите пари от криптовалутите“
Zcash
Zcash може би е един от най-необичайните избори в този списък. Това е най-ниската от групата с пазарна капитализация цифрова валута със само с $1,5 млрд. Въпреки всичко, тя спада към клас активи, които се оказаха доста издръжливи спрямо последните колебания, пред които бе изправена крипто търговията.
Дигиталните монети за поверителност се превръщат в гореща крипто ниша. На практика те ни позволяват да извършваме транзакции напълно анонимно и непроследимо. Те предизвикаха особен интерес в резултат на предложенията на ЕС за борба с прането на пари.
Zcash е уникална мрежа в тази сфера, защото позволява както публични, така и частни сделки, като може да избираме коя да използваме, когато имаме нужда. Освен това, проектът се готви за най-голямото си надграждане досега. Актуализацията на блокчейна на 31 май ще ни даде възможност да извършваме частни транзакции с монетата през мобилните си устройства. Това също така ще направи крипто сделките с нея оперативно съвместими.
USD Coin
След колапса на UST стабилната монета миналата седмица, изборът на USD стейбълкойна, като една от най-добрите за закупуване и устойчиви на рецесия криптовалути, може да изглежда малко неясен. Но той е различен. Сривовете, които видяхме миналите 7 дена, бяха до голяма степен свързани с алгоритмичните стабилни токени.
Те, като наскоро колапсиралата TerraUSD, разчитат на автоматизирани математически корекции, за да поддържат цените си на фиксираните си стойности. Въпреки това, тази технология е доказвала не малко пъти, че не е надеждна. Алгоритмите могат лесно да бъдат претоварени, позволявайки колебания в цените. USDC е обезпечен стейбълкойн, което означава, че поддържа стойността си, като обезпечава всеки токен 1:1 с друг актив.
Разбира се, конкретният метод също не е задължително, да е напълно ефективен; разработчиците понякога могат да бъдат двусмислени относно състоянието на своите резерви или фиатът, който ги съдържа. Това обаче не е проблем за USD Coin. Мрежата доставя месечни отчети на потребителите, раздробявайки стойността на резервите и как те се променят от месец на месец.
Binance токен
Токенът на борсата Binance остава един от най-добрите защитени от рецесия криптовалути за закупуване, тъй като, подобно на BTC и ETH, е толкова голям, че вероятно винаги ще остане решаващ играч в крипто индустрията. Той има своя собствена мрежа от слой 1, облицована с милиарди долари в TVL и хиляди dapps към името си. Ако изхвърлим всичко това през прозореца пак ще фигурира най-завладяващия компонент в екосистемата на Binance криптообмена.
Крипто компанията е глобален лидер за крипто услуги. Всъщност тя предлага един от най-широките набори от приети фиатни валути в света, което ни позволява да купуваме крипто с 46 различни парични валути. Binance също така може да се похвали с един от най-обемните цифрови портфейли на платформата, с 394 листнати токена.
Всичко това прави борсата една от най-използваемите, в резултат на което тя обработва огромни обеми на търговия всеки ден. Само днес Binance прави транзакции от над $14 млрд. Това е изключително добре установена платформа, която е първия избор сред инвеститорите, имаща вероятност да оцелее през периоди на волатилност.
Припомняме ви, че анализите и мненията в статията изразяват личното виждане на експертите и по никакъв начин не са финансова препоръка. Всякакви решения, свързани с пари, трябва да взимате сами !!