Капитализация на криптовалутата – Това е общата стойност на всички монети, издадени в даден момент от времето. За да се определи, се вземат предвид броят на всички генерирани монети (емисия) и стойността на криптовалутата на пазара. Може да се определи чрез умножаване на цената по броя на издадените монети.
Общата капитализация на криптовалутите през 2021 г. надвишава 1 трилион. щатски долари. Биткойн изигра основната роля в това, неговото доминиране е повече от 60%, тоест тя представлява почти 2/3 от стойността на всички криптовалути.
ТОП 10 криптовалути по капитализация в реално време
Данни от сайта Coingecko.
Биткойн (BTC)
Трябва да започнем списъка с най-скъпата криптовалута днес – биткойн. Естествено, именно той беше първата криптовалута и положи основата за развитието на цяла индустрия.
Пазарна капитализация: $ 1,031,757,851,283.
Ограничение на емисията: 21 000 000 монети.
Алгоритъм: SHA256B.
Високата цена на биткойн се дължи на неговата популярност и дългосрочно присъствие на пазара. Освен това ходът на монетата е повлиян и от събитията, които се случиха през 2020 г. – началото на 2021 г.
През 2020 г. платежната система PayPal добави поддръжка за някои криптовалути за граждани на САЩ, включително биткойн. Също така в него активно инвестират големи компании и публични личности, като MicroStrategy, Square, Tesla и бизнесменът Стенли Друкенмилър.
Тези и други събития предизвикаха увеличение на цените и в резултат на това увеличение на капитализацията, което прави биткойн лидер в рейтинга за капитализация на криптовалутите през 2021 г.
Етериум (ETH)
Етериум монетата също е включена в списъка на най-добрите криптовалути по отношение на капитализацията и заема почетно второ място.
Пазарна капитализация: $ 209 911 393 810.
Ограничение на емисиите: Няма.
Алгоритъм: Ethash
Една от основните разлики от биткойн е възможността за бързо създаване на интелигентни договори въз основа на него. Това от своя страна породи цяла област в света на криптовалутите – Децентрализирано финансиране (DeFi) – изпълнение на финансови задължения без участие на трета страна. Функциите на интелигентните договори се увеличават. Този фактор не само играе важна роля в капитализирането на Етериум, но според експертите увеличава вероятността от увеличение на цената му.
Етер също има доста широк обхват на приложение, тъй като 90% от всички токени се издават в неговия блокчейн. Това го прави популярна криптовалута и пряко влияе върху стойността на монетата.
Бинанс койн (BNB)
Завършвайки челната тройка по отношение на капитализацията е Binance Coin. Mонета, създадена от борсата Binance и набираща популярност, наред с други неща, благодарение на маркетинга от нейния създател.
Пазарна капитализация: $ 43 679 929 637.
Ограничение на емисиите: 200 000 000 монети.
Алгоритъм: SHA256.
Стойността на BNB се крие във възможността да се използва като платежно средство или технически токен за спестяване на комисионни при търговия на борсата.
Освен това създателите на Бинанс койн го налагат като алтернативно финансово решение, базирано на блокчейн.
Полкадот (DOT)
Polkadot е протокол, чрез който информация може да се прехвърля между блок-веригите (блокчейните), осигурявайки оперативна съвместимост на веригата. Има огромен брой различни блокове, но Polkadot решава проблеми с тяхната интеграция.
Пазарна капитализация: $ 37,836,157,618.
Ограничение на емисията: 1 000 000 000 монети.
Алгоритъм: GRANDPA.
Полкадот спечели своето място в топ валутите по отношение на капитализацията благодарение на своята технология, голям брой блокчейн проекти в своята екосистема, както и популярността на DeFI.
Преди това Етериум се използваше изключително за създаване на интелигентни договори. Въпреки това, в резултат на интензивна употреба, Eth има проблеми с мащабируемостта и високите такси.
На този етап в криптоиндустрията има мнение, че Polkadot може да навакса етер по отношение на използването за интелигентни договори, което е оказало значително влияние върху капитализацията на монетата. Повече за монетата прочетете в статията ни ТУК.
Кардано (ADA)
Cardano е проект, който има за цел да създаде гъвкав вид програмируеми пари, използвайки научни методи, основани на математически доказателства.
Пазарна капитализация: $ 37 452 278 072.
Ограничение на емисията: 45 000 000 000 монети.
Алгоритъм: Ouroboros.
Основната цел на Кардано е да създава децентрализирани приложения, базирани на интелигентни договори. Както е замислено от създателите, монетата трябва да вземе предвид всички проблеми, възникнали в процеса на използване на биткойн и етер, и да ги премахне.
Например, едно от предимствата на кардано е решаването на проблема с мащабируемостта, с който се сблъскват биткойните.
В допълнение, създателите обещават да направят свои собствени интелигентни договори за криптовалутата с достатъчно защитена система за сигурност.
Според Forbes ръстът на капитализацията на Cardano се дължи на факта, че разработчиците му планират да пуснат актуализацията на Goguen. Той ще внедри промени, които ще помогнат на платформата да отвори пътя за интегриране на проектите DeFi в екосистемата й. Повече за монетата прочетете в статията ни ТУК.
Тетер (USDT)
Tether е криптовалута, която принадлежи към стабилните монети. Според изявлението на разработчиците му, той е подкрепен от фиат – щатския долар, който лежи в сметките на компанията на създателя на USDT – Tether Limited.
Пазарна капитализация: $ 37 468 758 649.
Ограничение на емисията: 2 580 062 243 монети.
Алгоритъм: Omni Layer, ERC-20, TRC-10/20.
Основното предимство на Тетер пред повечето криптовалути е неговата стабилност. Въпреки факта, че тя все още може да има незначителни отклонения от курса на долара, нейната диаграма не изпитва силни колебания, като например биткойн или етер.
Нестабилността на много криптовалути ги прави неефективни платежни средства. Създателите на Tether обаче елиминират този проблем, превръщайки го в привлекателна среда за плащане.
Рипъл (XRP)
Ripple е криптовалута, кръстена на едноименната компания, която я е създала. Използва се като платежно средство, а самата система дава възможност за прехвърляне на средства в различни части на света без практически никакви комисионни.
Въпреки проблемите с регулатора и съдебните дела, монетата запазва позицията си в топ 10 чрез капитализация.
Пазарна капитализация: $ 21 517 746 324.
Ограничение на емисията: 38 305 873 865 монети.
Алгоритъм: ECDSA.
Наред с други неща, цената на криптовалутата беше повлияна от неотдавнашното съобщение на компанията за намерението й да използва протокола Рипъл от някои водещи финансови компании като American Express. Повече за монетата прочетете в специалния ни раздел за Рипъл – ТУК
УниСуап (UNI)
Uniswap първоначално е замислен като протокол за децентрализиран обмен на токени, но днес той се превърна в един от най-важните компоненти на индустрията на DeFi.
Пазарна капитализация: $ 16 612 312 086.
Ограничение на емисията: 1 000 000 000 монети.
Алгоритъм: Ethash
Uniswap прави възможно комбинирането на токени в интелигентни договори, създавайки пулове ликвидност, в рамките на които други участници могат да търгуват. Всеки може да обменя токени, да ги добавя към пула, за да получи комисионна, или да създаде нова двойка за търговия. Повече за монетата прочетете в статията ни ТУК.
Лайткойн (LTC)
Litecoin е криптовалута, създадена на базата на биткойн с цел премахване на недостатъците на последната, по-специално осигуряване на евтини, бързи и сигурни транзакции.
Пазарна капитализация: $ 13,363,412,659.
Ограничение на емисиите: 84 000 000 монети.
Алгоритъм: Scrypt.
Популярността и търсенето на Лайткойн доведоха до повишаване на цената на тази криптовалута и увеличение на стойността, което осигури нейното място в топ 10 на валутите по отношение на капитализацията.
ЧейнЛинк (LINK)
Chainlink е децентрализирана мрежа за комуникация между интелигентни договори и реални данни. Мрежата използва криптовалута със същото име.
Пазарна капитализация: $ 12 533 333 523.
Ограничение на емисията: 1 000 000 000 монети.
Алгоритъм: Blake
Капитализацията на LINK, подобно на някои от споменатите по-горе криптовалути, е неразривно свързана с популярността на сферата DeFi. Със едноименния проект се разработват програми за проследяване на пазарния курс на цифровите активи, а криптовалутата се използва като платежно средство в системата.