Експертите проведоха дискусия за текущите проблеми на крипто платформата Celsius и споделиха своите виждания за нейните непосредствени перспективи.
Алекс Машински, Нюк Голдщайн и Даниел Леон стартираха Celsius Network през 2017 г. Това е централизирана платформа за криптовалути, чиито основни услуги доскоро бяха предоставянето на заеми и депозити на нейните близо 1,7 милиона клиенти, като до юни 2022г. компанията имаше издадени кредити на обща стойност над $8 млрд.
Сега фирмата е в процес на фалит, води съдебни спорове и няма средства да изплати задълженията си към кредиторите. През последните 10 дни цената на собствения й монета е паднала с повече от 70%.
Какво се случи с крипто платформата
Още в началото на лятото крипто пазарът започна да говори за проблеми с ликвидността на мрежата, но Алекс Машински ги отрече. Въпреки това, на 13 юни крипто платформата внезапно обяви спирането на тегленията „за да защити общността, поради екстремни пазарни условия“.
По това време цената на биткойн се е понижи с 12%, токенът на Celsius поевтиня с една трета, а общата пазарна капитализация на дигиталните валути падна под $1 трлн. за първи път от януари 2021 г. насам.
През юли компанията уволни 150 служители, назначи външни адвокати и подаде молба за банкрут в съда. Ръководството дълго време не коментираше ситуацията.
По-късно от съдебните документи се оказа, че активите на фирмата възлизат на около $4,3 млрд., а пасивите – $5,5 млрд. В средата на август обаче стана ясно, че разликата вече е $2,85 млрд.
Машински призна, че причините за това са грешни инвестиционни решения, като подаде обвинение срещу бившия си партньор KeyFI, който пък малко преди това заведе дело срещу Celsius, обвинявайки компанията в неплащане на дължимите средства по договора.
Прочетете още: “Съдът разреши на Celsius да продаде добитите си биткойни“
Перспективи на проекта
Нещата са наистина лоши за злополучната крипто платформа, предупреждава Михаил Бистров, ръководител в FinTech & Crypto сектора на правната кантора DRC. Значителният недостиг на финанси за покриване на дълговете, процедурата по несъстоятелност, опитът на Алекс Машински да прехвърли отговорността на KeyFi Inc. поради предполагаемата некомпетентност в областта на крипто инвестициите, масовото недоволство на потребителите – след такива събития обикновено една компания трудно се възстановява, смята адвокатът.
Той отбеляза, че самият бизнесмен е предизвикал скандал с изявленията си, че с крипто фимата всичко е наред, в момент, когато тя вече затъваше. Още по-лошо обаче е положението за клиентите, сигурен е експертът.
Бистров заяви, че от досието по делото и условията за използване на Celsius следва, че потребителите са класифицирани като кредитори за необезпечено дългово задължение. Това означава, че връщането на средствата им може да бъде или много трудно, или изобщо невъзможно, обясни юристът. Съдебният спор за фалита на крипто платформата може да се превърне в едно от най-известните и прецедентни събития в крипто индустрията след историята на първичното предлагане (ICO) на TON, смята той.
Предложеният и действително одобрен от съда по несъстоятелността план за преструктуриране, който включва използването на майнинг подразделение за плащане на кредиторите, оставя надежда за щастлив край, допълни Арън Чомски, ръководител на инвестиционния отдел на ICB Fund. Според него обаче има сериозни съмнения, че тези прогнозни оценки са правилни.
Експертът обърна внимание на факта, че “дупката” в баланса по Celsius след ревизията се е увеличила от $1,5 млрд. на $2,85 млрд. Ръководството на компанията е осъдено за опит за “украсяване на реалността”, като американските власти вече са имали въпроси по случая, отбеляза Чомски .
Той добави, че ако цената на криптовалутите продължи да спада, фирмата ще използва оставащия паричен резерв до октомври (този период беше споменат в съдебните документи).
Токенът Celsius
Криптовалутата на платформата е в топ 100 по пазарна капитализация, с обем на търговия от $22 млн, според Coingecko. През първите две седмици на август стойността на монетата се повиши с 300% (от $1,07 до $4,37), след което за 10 дни курсът й падна със 73% (до $1,17).
Според ръководителя на инвестиционния отдел на ICB Fund токенът на Celsius ще остане обект на значителни скокове на цените в близко бъдеще. Чомски обясни, че резките движения ще бъдат породени от спекулации относно мрежата, както от вътрешни лица, така и от манипулатори, които могат да създадат необходимия информационен шум с помощта на ботове.
„Обикновените крипто инвеститори не трябва да се включват в тази игра, тъй като бъдещето на проекта изглежда много несигурно“
– предупреди специалистът.
Подобни проблеми
Сред другите крипто платформи, които преминават през банкрут, само базираната в Тайланд борса Zipmex пусна собствен токен, отбеляза Чомски. Но той уточни, че съдейки по отчетите на фирмата, има купувачи, които ще й помогнат да премине през “трудните времена”.
Проблеми с ликвидността може да има не само за Celsius, Zipmex, а и за други известни борси в индустрията – Three Arrows Capital, Babel Finance, Voyager Digital, Vauld, Hodlnaut, Nuri и Bluebenx, смята анализаторът. Той припомни, че Binance съобщи за разговори за спасяване на 50 компании. Влошаването на пазарните условия може да доведе до допълването на този списък, заключи експертът.