Telegram, популярното приложение за съобщения в криптовалутното пространство, надмина 500 милиона активни потребители месечно през първата седмица на януари, според главния изпълнителен директор Павел Дуров.
През последните 72 часа, според Дуров, приложението е видяло огромен прилив на нови потребители, като допълнителни 25 милиона души са се регистрирали да използват платформата. Тези нови потребители идват от цял свят, като по-голямата част – 38% – са от Азия. Около 27% идват от Европа, 21% от Латинска Америка и 8% от Близкия изток и Северна Африка (регион Мена). 200 милиона души са използвалите Telegram през 2018 г., което означава, че ръстът на потребителите е надхвърлил 150% за две години.
Telegram може да се е възползвал от промените в политиката за поверителност на конкурентния Whatsapp. Последните актуализации на политиката за поверителност на Whatsapp изискват от потребителите да споделят личната си информация с компанията майка Facebook или да спрат да използват услугите им съвместно.
Смята се, че тези промени са накарали потребителите да напуснат Whatsapp и да се присъединят към конкуренти, ориентирани към поверителността, като Telegram или Signal.
Telegram привлича потребителите си със сигурност и поверителност
За разлика от други конкурентни приложения за съобщения, Telegram не споделя лични данни и предлага криптирани чатове.
В публикация на личния му канал в Telegram на 12 януари, Дуров написа:
“Хората вече не искат да обменят личните си данни за безплатни услуги. Те вече не искат да бъдат заложници на технологични монополи, които изглежда мислят, че могат да се измъкнат с каквото и да било, стига техните приложения да имат критична маса потребители.”
Главният изпълнителен директор на Telegram добави:
„С половин милиард активни потребители и ускоряващ се растеж, Telegram се превърна в най-голямото убежище за тези, които търсят комуникационна платформа, ангажирана с поверителност и сигурност“.
През 2020 г. Telegram съобщава за нови регистрирани потребители от 1,5 милиона всеки ден, далеч от настоящия приток на хора, присъединяващи се към платформата.
„И преди сме имали прилив на сваляния на приложението ни за защита на поверителността на потребителите, но този път е различно “
отбеляза Дуров.
Въвеждане на монетизирани услуги в платформата
Досега всички услуги в Telegram са останали безплатни. Дуров обаче обяви през декември, че някои услуги вече могат да бъдат монетизирани. Той каза, че ще се появят допълнителни функции за „бизнес екипи и потребители с напреднали нужди“ и тези функции ще бъдат платени, тъй като са „ресурсоемки“.
Обикновените потребители ще продължат да използват Telegram безплатно, подчерта той. Telegram се опита да пусне собствена криптовалута, наречена Gram, чрез платформата TON blockchain, но беше блокирана от Комисията за ценни книжа и борси в САЩ. Това остави Павел Дуров, който набра 1,7 милиарда долара от избрани инвеститори за проекта, обременен с дълг от 1,2 милиарда долара и 18,5 милиона долара санкции.
Сега някои инвеститори в TON подготвят дело срещу Дуров, за да се опитат да принудят бизнесмена, да продаде част от Telegram или цялата компания и по този начин да изплати дълговете на инвеститорите. Предполага се, че Дуров е похарчил 500 милиона долара от парите TON за надграждане на платформата, нещо, за което инвеститорите твърдят, че не е било част от първоначалната сделка.