Корпорациите вече не се нуждаят само от инженери. Търсят хора с инженерно мислене, мениджмънт и пъргави умения. За да се подготвят такива работници помага STEM – образователен модел съчетан от различни дисциплини.
Какво е STEM образование
Обучението по STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) е модел, който комбинира природни науки и инженерни предмети в една система
Той се основава на интегративен подход: биологията, физиката, химията и математиката се преподават не поотделно, а във връзка помежду си за решаване на реални технологични проблеми. Този подход ни учи да разглеждаме проблемите като цяло, а не в контекста на една област на науката или технологията.
Вторият крайъгълен камък на STEM е проектната форма на студентски изследвания. Този формат съчетава дипломен проект със стаж в технологична компания. Студентите придобиват опит, който е максимално близък до бъдещата им професия. В същото време те работят по сложен технологичен проект в екип, развивайки своите „гъвкави“ умения.
STEM обучението помага да се подготвят ценни хора за работа на пълен работен ден в технологични компании веднага след дипломирането.
Защо търсенето на STEM образование нараства в момента
Съкращението STEM е измислено от Националната научна фондация на САЩ, за да обозначи нова образователна парадигма през 2001 г. С негова помощ е планирано да се предоставят на САЩ висококвалифицирани технически специалисти за развитието на науката и индустрията.
Днес специалистите по STEM са най-търсените хора на световния пазар на труда. Според анализатори от американското Бюро по статистика на труда през следващите десет години необходимостта от персонал на STEM ще надмине другите специалности със 76%. Само за американския пазар ще са необходими около 10 милиона души, докато недостигът на персонал остава, въпреки ръста в темповете на обучение.
Обучението и набирането на специалисти по STEM е един от ключовите приоритети на правителството на САЩ. Студентите на STEM получават удължена виза за 36 месеца спрямо обичайните 12 месеца. В същото време средната заплата на STEM специалист е два пъти повече от средната за страната – 86 980 долара годишно спрямо 39 810 долара годишно.
Според президента на Microsoft Брад Смит е настъпила “криза на гении” – време, когато технологичните компании не разполагат с квалифицирани STEM специалисти. За да подготви подходящите работници, Microsoft настоява САЩ да инвестират в STEM образование в страната.
Основната насока на развитие на водещи компании е дигитализацията и анализът на данните, поради което компетенциите в IT и Data Science са необходими на всеки, който е свързан с технологичния бизнес. Например през 2020 г. индустриалните предприятия в Китай са получили над 4 трилиона долара добавена стойност от цифровите технологии. McKinsey смята, че въвеждането на Data Science в здравеопазването в САЩ ще спести до 450 милиона долара, или 17% от общия бюджет на индустрията.
Използването на цифрови технологии и анализ на данни може да бъде от полза за всеки бизнес, независимо от индустрията. В същото време обработката на информация от трети страни може да реши доста сложни проблеми. Банковата индустрия е чудесен пример. Големите банки събират и обработват всякаква информация за потенциални клиенти: от социалните мрежи до геолокацията. Те активно използват изкуствен интелект и техники за машинно обучение, за да предскажат и автоматизират бизнес процесите.
Ползи на образователната програма
Повишаването на STEM грамотността ще помогне на всеки специалист да остане в търсенето на висококвалифицирания пазар на труда.
Можете да се запознаете със STEM обучението на няколко открити образователни онлайн платформи. Например Coursera, EdX, Udemy публикуват курсове с различна дължина и сложност от водещите световни университети. Срещу допълнителна такса можете да получите електронно удостоверение за завършен курс. Този сертификат може да бъде прикачен към вашия LinkedIn профил.
По-сериозно обучение по STEM може да се получи в корпоративните образователни програми на техническите университети. Това са съвместни програми на университета и индустриален партньор. Партньорът плаща за обучение на студентите, помага за съставянето на учебната програма и избора на кандидати. В същото време студентите работят по дипломен проект с индустриален партньор, решавайки истински технологичен проблем на компанията. Например, Хонконгският университет за наука и технологии (HKUST) интегрира програмата, включваща три факултета на университета: наука, инженерство и управление на бизнеса с подкрепата на технологична компания.
Този подход помага на всички участници в програмата. Студентите получават подходящи възможности за образование и работа веднага след дипломирането си. Компаниите решават въпроса с персонала и някои от стратегическите задачи. Университетите получават допълнително финансиране и експертен опит в отрасъла за образователни програми.
Бъдещето на STEM образованието
Сред перспективите за развитие на STEM образование има три основни области: персонализиране на образованието, фокус върху проектното мислене и работа в екип и смесен учебен формат:
Персонализация на образованието. Повечето от водещите световни университети персонализират образователни програми – студентите задължително посещават само няколко основни предмета, а останалите избират сами. От една страна, този подход разкрива потенциала на всеки ученик, от друга страна, помага да се адаптира към нуждите на потенциалните работодатели.
Фокусът на образованието върху проектното мислене и работата в екип. Обикновенните инженери не са интересни за съвременния бизнес. Той се нуждае от инженери с визия за проекта, които знаят как да работят в екип и да ръководят екип. Развитието на тези умения остава с бизнес образованието, но за разлика от STEM, популярността на MBA напоследък намалява. За да отговори на бизнес търсенето на съвременни инженерни специалисти, STEM образованието неизбежно ще включи развитието на „гъвкави“ умения в програмата си.
Преход към смесен учебен формат. Пандемията COVID-19 ясно демонстрира значението и перспективите на компетентна организация за онлайн обучение. Използвайки получените разработки, препоръчително е да прехвърлите образователни програми за висше образование в смесен формат: офлайн плюс онлайн.
Този подход ще помогне на учениците да планират своите графици по-свободно и да бъдат по-малко зависими от осигуряването на общежития. В смесен формат университетите ще могат да оптимизират преподавателите и курсистите си и да повишат общата ефективност.
В дългосрочен план STEM трябва да стане не само част от образователните програми на университетите, но и на училищата. Това ще помогне за изграждането на единна система за обучение, ще подобри ефективността на цялата образователна система и конкурентоспособността на местната наука и индустрия на световната сцена.