Само преди седмица бившият главен изпълнителен директор на FTX – Сам Банкман-Фрид, беше сравняван с изпълнителния директор на Tesla – Илон Мъск, а днес името му се свързва повече с най-големия американски измамник в историята – Бърни Мейдоф.
Бърни Мейдоф -създателят на най-голямата финансова пирамида в света, сгромолясала се през ноември-декември 2008 г. в Ню Йорк, почина в затвора миналата година. Някога той управляваше „Понци схема“ на стойност около $64,8 милиарда. За кратко беше и председател на Nasdaq.
По принцип няма връзка между него и Банкман-Фрид, но като се вземе предвид известността на първия и обстоятелството, че Сам притежаваше доскоро $16 милиарда, управлявайки компания с по-малко от $1 милиард ликвидни активи, респ. близо $9 милиарда пасиви, можем да кажем, че сравнението е обосновано. Падането на FTX изтри около $32 милиарда пазарна стойност за броени дни.
Колапсът на борсата повдигна много въпроси, каращи политиците да призовават за регулиране на крипто индустрията.
Натиск за законодателна инициатива
Сега, когато краят на платформата е ясен, се наблюдават агресивни хакерски атаки, свързани с източването на портфейлите на притежателите на сметки в нея. Междувременно мениджърите на хедж фондове се извиняват, че някога са се доверили на банкрутирала компания. Наскоро подадената декларация за фалит показва задължения към 1 милион кредитори, повечето от които е малко вероятно да видят и стотинка.
В светлината на срива много от регулаторите по света обръщат поглед към криптовалутите. Все пак FTX беше глобално предприятие, базирано на Бахамските острови и управляващо активи, които попадат в т.нар. „регулаторни дупки“, който са извън рамката на световния валутен пазар.
Инициативата за промените се усеща вече в глобален мащаб. Американските политици се сочат с пръст взаимно, заради политическия принос на Сам Банкман-Фрид, за който се твърди, че е спонсорирал двете партии (републиканци и демократи).
Още през октомври Комисията за ценни книжа и борси на САЩ стартира трудна битка за установяване на слаба регулация. А сега, когато щетите са вече нанесени, Федералния резерв и членовете на Конгреса призовават за законодателна инициатива. В подкрепа на американските власти се произнесе и Binance.
Какво ни вещае бъдещето, предстои да видим
Определено се очакват промени, предвид мащаба на кризата, която предизвика компанията на Банкман-Фрид, за да бъде сравнен по-късно той с Бърни Мейдоф.
Токени като FTT, които са обезпечени с непрозрачни баланси — може да изчезнат. Въпреки всичко BTC все още струва почти $17 000 към момента на писане на статията.
Прочетете още: „Сривът на FTX доведе до рекордно съкращаване на биткойн балансите в борсите“
Трябва да се има предвид, че докладите за смъртта на крипто индустрията може да са донякъде преувеличени.