Някои майнинг компании се сблъскаха с проблеми при обслужването на заемите си, обезпечени с оборудването необходимо за копаене на биткойн, твърди доклад на Bloomberg. Медията изчислява, че общият риск за кредиторите може да достигне $4 милиарда.
Ситуацията възникна както поради влошаването на условията на пазара, така и поради отрицателната преоценка на ASIC устройствата.
Досега само няколко такива организации са просрочили своите кредити, но скорошните продажби на добит BTC показват признаци на криза. Агенцията припомни продажбата на 2000 монети на първата криптовалута от Core Scientific за покриване на оперативните разходи и 3000 от Bitfarms за изплащане на част от заема им на Galaxy Digital Holdings Ltd за $100 милиона.
Динамика на цените за ASIC устройства
Bloomberg прогнозира влошаване на проблемите в индустрията в случай на продължителен спад в курса на основната крипто монета. Това може да доведе до допълнителни корекции в оценката на устройствата и продажбата им от кредитори. Според Luxor Technologies Corp., стойността на популярния Antminer S19 е намаляла с около 47% от $10 000 през ноември.
„Минните организации изпитват болка. Много операции станаха нерентабилни. Стойността на оборудването падна. Това се влошава от нестабилните цени на електроенергията и ограниченото предлагане на пространство в центъра за данни.“
-каза Лука Янкович, ръководител на кредитирането в Galaxy Digital.
Последните, както и NYDIG, BlockFi, Celsius Network, Foundry Networks и Babel Finance, активно отпускат кредити срещу сигурността на оборудването, според Итън Вера – съосновател на групата за копаене на Luxor Technologies. Той допълва:
„Те се тревожат за „здравето“ на своите кредитни портфейли, особено тези с високи коефициенти на обезпечение.“
Специалистът оцени обема на такива заеми на $4 милиарда.
Разходи за добив на биткойн
Анализаторът на Arcane Research Яран Мелеруд изчислява, че ако приемем средните цени на електроенергията и използваме най-новите ASIC устройства, себестойността за изкопаване на 1BTC може да бъде $8000.
„Дори и при запазване на рентабилността, на някои компании ще им е трудно да се справят без да продават цифровото си злато, за да изпълняват задълженията си по кредита.
-добави експертът.
Главният изпълнителен директор на Securitize Capital Уилфред Дей коментира капитулирането на редица майнинг компании, с това, че са загубили възможността да генерират положителен паричен поток и са закупили скъпо оборудване със заемите си . Според него, като се вземат предвид постоянните разходи и лихвите по кредитите, себестойността за добив на 1 BTC може да надхвърли $20 000.
„Те купиха десетки хиляди машини, договориха се за хостинг, направиха депозити и сега не могат да изпълнят задълженията си“
-обясни Дей.
Прочетете още: „Крипто майнинг с помощта на ASIC. Как работи устройството”
Уил Фоксли, главен директор по съдържание в Compass Mining, сподели, че „разходите за набиране на капитал се покачват поради влошаващия се апетит към риск.“
Припомняме, че на 22 юни хешрейтът на биткойн мрежата падна под 200 EH/s, а само 10 дни по-рано имаше рекордни нива – 231 EH/s.
По-рано анализаторите на Glassnode акцентираха върху капитулацията на миньорите, след като цената на първата криптовалута падна под $20 000.