В днешната статия ще ви представим статистика и данни за текущото състояние на биткойн пазара и какъв е възможния сигнал за покупка. Независимо дали сте нов в криптовалутите, имате известен опит, вече сте опитен инвеститор или управлявате голям фонд, тази статия е за вас.
Последните данни за инфлацията в САЩ миналата седмица не донесоха положителни новини, така че може да се очаква Фед да продължи “количественото затягане” със същото темпо.
За пазарите на рискови активи това означава, че сигнал за промяна на режима не се очаква скоро. Има огромна вероятност ситуацията да се влоши.
Един от най-известните автори по макроикономика, Алф, редовно актуализира своята обща визия за сегашното положение под формата на макроикономически „компас“, който е простичък и разбираем за обикновения инвеститор. Често хората питат коя е най-добрата инвестиция в момента, Kriptonovini смята, че това е доста добро и просто ръководство за тези, които искат активно да управляват портфолиото си.
Парите в брой изглеждат добър вариант за „паркиране“ на наличния капитал засега.
В дългосрочен план обаче биткойн пазарът все още предлага отлична възможност за покупка, с историческа 100% вероятност за положителна възвръщаемост както за 180 дни, така и за 365 дни (вижте графиката по-долу). Да, този път нещата може да са различни и е вероятно това да е така, предвид макроикономическата ситуация.
В краткосрочен план се очаква консолидацията да продължи или да има още едно движение надолу, въпреки че преди това можем да отскочим до $25 000. Пробив по-горе може да сигнализира за промяна на режима и вероятно ще трябва да бъде свързан с края на повишаването на лихвения процент от Фед (което е малко вероятно в момента). Като цяло се задават нови спадове, но може би с някои отскоци между тях.
Дългосрочни графики
Обобщената диаграма по-горе показва, че в дългосрочен план ние (все още) сме в област, която исторически съответства на периоди на дълбоко „подценяване“ на биткойна. (Добра възможност за HODL вложения.)
Следващата графика, базирана на дългосрочния обобщен показател по-горе, показва колко статистически добра е тази инвестиционна възможност днес. Всеки ред тук е диапазон от стойности, а цветните точки ни показват каква е бъдещата възвръщаемост за тази точка от данни след N дни (N е в заглавието на диаграмата). Червените ленти са средните цифри, черните ленти са претеглените средни.
Инструментът по-горе показва, че за текущите стойности на показателя за дълговременен риск (курсът, подчертан от полето), пазарът никога преди не е предлагал отрицателна възвръщаемост в 365-дневна перспектива. В исторически план най-ниската възвръщаемост от настоящите нива е била 5x, докато най-високата е била около 200x. Средната степен изглежда е в обема 30-50x. Важно е обаче да запомним, че историческите доходи не могат да гарантират бъдещи , но те имат възможност да бъдат основа за добро вероятностно предположение.
65-дневната версия на диаграмата по-горе показва подчертано пристрастие (отгоре надолу), където вероятността за неотрицателна възвръщаемост се увеличава, колкото повече се понижава показателят.
Прочетете още: “5 потенциални фактора, свързани с движението на пазара и настроенията около биткойн“
Краткосрочни графики
Обобщената диаграма, базирана на “двоични” индикатори, представена по-долу, комбинира няколко показателя, които можем да наблюдаваме за съвпадение на сигнала. Всеки от тези показатели има свой собствен висок/нисък сигнал, за да ни помогне да определим подходящия момент за покупка. Тук използваме: Пазарно реализиран градиентен осцилатор, HODL Wave Crossover (24h/1m и 1m/3m) и Heiken Ashi. За устойчив растеж обикновено искаме да видим (на практика) пълен фон със зелено, отдолу нагоре, подравнен вдясно – във всички индикатори.
Днес все още виждаме жълтата „пустиня“ тук. Може да се наблюдават ранни зелени проблясъци, но това все още не е достатъчно за сигнал. Очевидно можем да очакваме страничният тренд да бъде константен или да продължи да намалява. Наблюдаваните зелени острови са нищо в сравнение с това, което сме виждали в предишни големи ралита.
Процентната промяна в индикатора за тенденции на натрупване (по-долу) разделя субектите и адресите в биткойн блокчейна на кохорти въз основа на BTC баланси. По този начин кохортата 10_100 включва мрежови единици с баланси от 10 до 100 BTC. След това разглеждаме % промяна от преди N дни (вижте заглавието на диаграмата) и оцветяваме въз основа на размера на тази промяна (червено за продажба/разпределение, зелено за покупка/натрупване).
За тази графика се използват адреси, групирани по “мрежови обекти”. (Обикновените адреси предполагат необработени данни и могат да включват фалшиви положителни резултати, като например преместване на монети между адреси за обмен. За мрежовите обекти е необходимо да се доверим на алгоритъма за клъстериране на адреси, плюс да имаме предвид, че някои транзакции могат да преминат от една категория в друга с течение на времето , както е изяснено и корекции на данните.)
Продължение на диаграмите
Тук можем да видим някои промени в сравнение с предишния преглед: китовете с баланс от 10-100 000 BTC активно натрупват монети, а събирането на средата на портфейли с баланси от 1-10 000 BTC и по-долу е доста заглушено или отрицателно .
Графиката на кохортната дивергенция по-долу сравнява двете заглавни кохорти и изследва дали средно субектите от двете кохорти растат, намаляват и се различават в тези тенденции (четири възможности). Тъмносиньото означава, че и двете кохорти купуват средно; червеното – че и двете се продават; оранжево — че „по-малката“ кохорта купува, а „по-голямата“ продава; светло синьото – че “по-малката” кохорта продава, а “по-голямата” купува.
Диаграмата показва, че само кохортата с по-малки баланси натрупва биткойни днес. Имаше само една синя дневна точка от данни през последните няколко седмици (когато и двете кохорти купуват), но и за това броят беше малък, така че търсенето все още оставя много да се желае.
Ценови нива
В графиката по-долу са представени значителни нива по отношение на кросчейн и технически анализ. Сътрудници: Реализирано съотношение цена към жизненост (rpl), база на разходите за краткосрочни (<155 дни) притежатели (rp_sth), 200 седмици. подвижна средна (200w_sma), база на разходите за дългосрочни (>155 дни) собственици (rp_lth), база на разходите за монети, „по-стари“ от 6 месеца. (6m+), разходна база за токени, по-стари от 1 година (1y+), кумулативна стойност-унищожени дни (cvdd, повече) и делта цена (delta_price).
И да проследим…
Така че в графиката по-горе виждаме известна съпротива между $20,600 и $23,500. Устойчив пробив над това би бил възходящ. В противен случай можем да предположим, че в близко бъдеще можем да тестваме някои от долните линии.
По-долу можем да наблюдаваме топлинна диаграма, базирана на URPD (Utxo Realized Price Distribution) данни, коригирани за потребителите. Колкото по-тъмен е цветът, толкова по-голям е процентът от предлагането на биткойни, което последно е било преместено в кросчейна в съответния ценови диапазон (които са разделени на стъпки от 1% от най-високата стойност за всички времена).
Диаграмата по-горе показва доста силно разпределение на доставките. Изглежда, че е необходимо устойчиво търсене (което, очевидно, все още не се наблюдава във веригата), за да се преодолеят тези нива.
Ценовата графика представя, че потенциално двойно дъно се формира приблизително на нивото на пика на предишния цикъл (при текущи стойности). Въпросът за всички е дали тази подкрепа ще издържи. Предвид макросредата и всички горепосочени данни се смята, че няма да е така. Вероятно ще има известно възстановяване, може би до $25 000. Ако биткойн пазарът пробие тази съпротива, можем да видим допълнителни печалби, но ако не, се очаква преминаване към нови дъна. Но това са само предположения.
Други интересни графики
В този раздел Kriptonovini споделя с вас допълнителни графики, които смята, че представляват интерес за голяма част от аудиторията. Някои от тях може вече да са включени в показателя за дългосрочен риск, описан по-горе. И както винаги, това са само отделни диаграми, които трябва да се разглеждат в контекста на състоянието на мрежата, макроикономически фактори и т.н.
По-долу са реализирани ценови криви за дългосрочни (>155 дни) и краткосрочни (<155 дни) притежатели.
И още ..
Това е пресечна точка! Виждате ли я?! Кривите се разминаха! Вече официално навлязохме в зоната на сигнала за покупка (в този конкретен показател). Отново, това е само един от многото показатели, но често има хора, които да говорят “умно” нещо от рода на „Не мога да чакам подходящ сигнал за покупка, когато реализираната цена за краткосрочни собственици е по-ниска, отколкото за дългосрочни притежатели.” Е, ето го: сигнал за покупка и статистически разумен прозорец на възможност за зареждане. Бъдещи инвеститори още ли сте тук? Защото точно това сте чакали.
Съдържанието е само с информационна цел и може да включва личното мнение на автора, което да не отразява непременно това на KriptoNovini. Всички финансови инвестиции, включително тези с криптовалути, носят значителен риск, така че винаги правете пълно проучване, преди да инвестирате. Никога не влагайте пари, които не можете да си позволите да загубите; авторът или публикацията не носи никаква отговорност за вашите финансови загуби или печалби.