Web 3.0, оперативна съвместимост и нулев слой са все термини, които се свързват с описанието на Polkadot. Но какво означават те и как ще повлияят на интернет и пазара на криптовалути и как Polkadot се справя едновременно с мащабируемостта на разпределената книга и централизирането на мрежата ще разберете в следващата ни статия.
Като за начало си представете свят, в който Facebook е заменен от децентрализирано приложение за социални медии, изградено на Polkadot. Ето какво проекти като Subsocial изграждат в своите платформи, което позволява на потребителите да определят кои данни да запазят частни и какво да споделят. Ползвателите могат да печелят от продажбата на своите данни, съхранявани в блокчейна, на трети страни, като добиват токени на Ocean Protocol, OCEAN и ги продават на децентрализирана борса като Polkadex.
Не сте доволни от банката, която начислява такси за овърдрафт, когато салдото по сметката ви достигне под $ 0,00? Е, един базиран на Polkadot проект, наречен Acala, е изградил автоматичен планировчик на веригата, който е подобен на децентрализирана версия на Stripe. Това позволява на потребителите автоматично да прехвърлят стейкинг наградите си директно към адреса на портфейла си, който пък може да бъде свързан с физическата ви кредитна карта. Това означава, че на човек може да му бъде платено за подпомагане на сигурността на децентрализираните монети и банковата система и че парите, които печели, могат да бъдат изпратени на кредитна му карта, където да бъдат използвани за закупуване на кафе в Starbucks, например.
Доставя ли ни вече, мрежата на Polkadot, всичко, което ни обещават от Ethereum
Механизмът за консенсус на Етериум принуждава ВСИЧКИ нодове да валидират ВСИЧКИ транзакции. За разлика от него, блокчейнът Polkadot разбива партидите от новите транзакции на много парчета (шардове) и ги обработва паралелно. Включените в мрежата блокчейни могат да имат много различни правила за работа, обработка на транзакции и възможности, давайки на цялата система много по-голяма гъвкавост.
Polkadot се опитва да постигне мащабируемост, без да намалява сигурността на мрежата. Този проблем, известен като „блокчейн трилема“, беше изяснен преди време от един от съоснователите на втората по големина криптовалута, самият Виталик Бутерин.
За разлика от единичния блокчейн дизайн на Ethereum мрежата, Polkadot има много различни блокчейни, наречени парачейни, които се включват в един общ основен, който се нарича Relay Chain или нулев слой. Подобно на модела *hub-and-spoke, който обикновено се използва при проектирането на летища, свързването на различните блок-вериги чрез централната Relay Chain, установява начин за изпращане на съобщения и транзакции през множеството блокчейни, без да забавя трафика по “магистралата” за транзакции. Нулевият слой се отнася до концепцията, че протоколите от първи слой, като биткойн и етериум, могат да бъдат разклоненията (spokes) , а Polkadot може да бъде центъра (hub) . Например, проектът за незаменими токени Bit.Country е блокчейн, базиран на Substrate, който използва мост с Ethereum. Това позволява активи да преминават между мрежата на втората по капитализация криптовалута и метаверси, изградени на блокчейна TEWAI на Bit.Country.
- hub-and-spoke – система за въздушен транспорт, при която местните летища предлагат полети до централното летище, където са налични международни или междуселищни полети.
Прочетете още: “Polkadot – новият интернет на блокчейни”
Polkadot – новият интернет на блокчейни
В мрежата на “новия интернет за блокчейни” не се поддържат интелигентни договори, а се използват тези от другите блок-вериги
Тъй като Relay Chain не поддържа интелигентни договори, за тази функция се грижат блокчейните, които се включват в мрежата на Polkadot. Например, един от парачейните, наречен Moonbeam, има пълна съвместимост с интелигентните договори на етериум. Разработчиците на Moonbeam са създали начин за взаимодействие с цифрови валути, изградени на Polkadot чрез MetaMask, популярния портфейл за уеб браузър за децентрализирани финанси. Това означава, че токените, изградени върху Substrate, инструмента за разработка на блокчейн на Полкадот мрежата, могат безпроблемно да се изпращат до ETH портфейли и адреси на интелигентни договори.
Следващият слой на мулти-чейн екосистемата включва проекти, изградени върху външна блок-верига, да могат да се ползват и в Relay Chain-а . Например, Ocean Protocol е в процес на внедряване на своите интелигентни договори в парачейна на Moonbeam. Чрез изграждането си върху Moonbeam, токенът OCEAN ще бъде съвместим както с блокчейн приложенията Polkadot, така и с Етериум.
Преустройване на мрежата на Ethereum на Polkadot
Подобрената мащабируемост на Polkadot дава възможност на много проекти да преодолеят високите такси за транзакции на Eth мрежата и ниския брой транзакции в секунда. Подобно на децентрализираните проекти за съхранение на данни на Ethereum веригата като Filecoin, Sia или Storj, Crust Network изгражда подобно решение на върха на Polkadot. За разлика от горепосочените проекти, Crust Network не е ограничена от проблемите с мащабируемостта. Много от приложенията, които сме харесали в мрежата на втората по големина криптовалута, могат да се преустроят в мрежата Polkadot или да се интегрират чрез “преносни канали” за blockchain agnostic.
Мулти-чейн екосистемата е изпълнена с проекти, вариращи от децентрализирани облачни изчисления с Phala Network до междуверижни портфейли за попечителство, като например MathWallet, базиран на браузъра. Хардуерният проект за виртуална частна мрежа Deeper Network вече е продал над 10 000 физически устройства на Indiegogo, Amazon и BestBuy. Блокчейн решението на Deeper координира всички устройства и маршрутизира по начин, запазващ поверителността, съхранявайки регистъра на устройствата (под формата на инфраструктура с публичен ключ) и управлявайки подсистемите за стейкинг.
Ethereum vs Cardano. Коя е по-предпочитаната криптовалута за търговците