През 2021 г. цената на Dogecoin достигна 0,087 долара. Основният двигател на рязкото поскъпване беше главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, който многократно спомена алткойна в своите туитове. Експертите прогнозираха дали предприемачът ще продължи да “изпомпва” котировките на монетата и в бъдеще.
В началото на 2021 г. главният изпълнителен директор на Tesla стана активен член на криптовалутната общност. В своите публикации в Twitter предприемачът многократно е споменаваше Dogecoin. За последно той го направи на 19 март в отговор на шегата на потребител в социалните мрежи за биткойн.
Споменаването на Dogecoin от Мъск доведе до увеличаване на цената му. Един скорошен такъв пример е публикацията му от 4 февруари, в която той публикува снимка на ракета Falcon 9 в полет и добави надписа „Doge“. В рамките на 45 минути след публикуването стойността на дигиталната монета се е увеличи с 47% и достигна локален връх от 0,059 долара. През януари токенът се повиши с 1115% само за три дни и цената му поднови рекордното си ниво от 0,087 долара. Това обаче не беше заради Мъск, а благодарение на движението WallStreetBets, което повлия на “помпата” от акции на различни компании, включително мрежата от магазини, продаващи видеоигри – Gamestop.
Прави впечатление, че ръководителят на Tesla публикува не само шеговити публикации за мем монетата. Мъск приема сериозно Dogecoin и дори посочи основния проблем на дигиталната монета. Според него единственият проблем на проекта е твърде високата концентрация от криптовалутата в малък брой портфейли. Мъск дори предлага на големи притежатели на Dogecoin пари, за да продадат своите токени. Предприемачът сподели и новината, че е придобил Dogecoin за сина си, който е роден през май 2020 г.
Защо мнението на Мъск оказва такова голямо влияние на крипто пазара и по-специално на Dogecoin
В Twitter има редовни публикации за Dogecoin и други дигитални монети, но те нямат същия ефект като споменаването на алткойна от Илон Мъск. Сега предприемачът се възприема от IT общността като оракул, който след проектите на Tesla и SpaceX се утвърди като човек, който превръща инвестициите си в добра възвръщаемост, казва експертът в инвестиционното движение Lemon for Tea О. Абелев. Според него всякакви изявления на Мъск, дори тези, които не са свързани с неговия принципен бизнес, се възприемат от пазара като един вид сигнал.
Илон Мъск е лидер по мнения и той отлично усеща настроението на обществеността, обяснява шефът на финтех компанията Exantech Денис Восквицов. Той твърди, че кризата от 2020 г. е помогнала за преструктурирането на финансовия пейзаж, като много от привържениците на Мъск в Twitter идват на финансовите пазари. Сега те не само инвестират в Тесла, но и купуват биткойни, отбелязва Восквицов.
Без преки призиви за покупки на Dogecoin от Мъск
Илон Мъск не настоява никога открито последователите си да купуват или продават криптовалута, отбелязват експертите. Според тях предприемачът разбира, че подобни публикации ще се възприемат от Американската комисия по ценни книжа и борси (SEC) като индивидуални инвестиционни препоръки в правна област, която все още не съществува в САЩ, тъй като регулаторът все още не е взел окончателно решение относно криптовалутите.
Главният изпълнителен директор на Tesla вече имаше проблеми с SEC през 2018 г. Тогава вниманието на регулатора беше привлечено от поста на Мъск, в който той обяви, че Tesla планира да изкупи обратно акции от фондовата борса на цена от 420 долара за брой. Предприемачът беше обвинен в измама и трябваше да сключи сделка. Поради публикацията в социалната мрежа, Мъск загуби поста си на ръководител на борда на директорите на Tesla и плати глоба от $ 20 млн. Той не крие негативното си отношение към SEC, като многократно е дешифрирал съкращението на агенцията като „Комисия за обогатяване на къси продажби“.
Ще продължат ли спекулациите
Поради надутия балон от криптовалути в началото на 2021 г. не само инвеститорите, но и регулаторите се интересуват активно от тази област, обясни експертът на инвестиционното движение Lemon for Tea – О. Абелев . Той е сигурен, че в близко бъдеще Мъск едва ли ще направи публични изявления по темата за криптовалутите.
„ Мисля, че Мъск няма да прави крипто изявления в близко бъдеще “, подчерта Абелев.
През цялата история на съществуването на Dogecoin, монетата е изпитвала периодични „помпи“, отбелязва Денис Восквицов. По негово мнение в бъдеще спекулациите на ръководителя на Тесла по темата за крипто койните ще бъдат по-малко преки.
Ще създаде ли собствен токен основателят на Tesla
На 16 февруари стойността на токена MarsCoin се е повишила 31 пъти, до рекорд от 2,5 долара, според услугата CoinMarketCap. Това се случи на фона на шега на Илон Мъск, че планира да пусне собствена криптовалута с това име. Чампен Джао, основателят на крипто борсата Binance, посъветвал предприемача да кръсти своя бъдещ токен MarsCoin.
“Определено ще бъде MarsCoin!”, му отговори Мъск.
Илон Мъск може да пусне собствена криптовалута, но само когато това стане възможно в правната сфера, смятат експертите. Ръководителят на Tesla едва ли ще се осмели да създаде своя собствена дигитална монета, тъй като досега подобна инициатива няма да може да бъде одобрена от юристите. Сега SEC може да свърже издаването на токена с незаконната емисия акции, продължават те.
„На този етап Мъск може просто да „ хвърли стръвта “ и да наблюдава реакцията, докато самата идея за издаване на негова монета може да е в някоя далечна кутия“, добави ръководителят на финтех компанията Exantech.
Как мошенник представящ се за Илон Мъск, чрез фалшив профил, открадна 10 биткойна от наивен инвеститор, прочетете ТУК