Колкото и сюрреалистично да звучи, този въпрос може да не е толкова пресилен. Cardano и Solana често са наричани убийци на Ethereum, тъй като са стартирани, за да компенсират недостатъците на блокчейн технологията от първо поколение. В допълнение, втората криптовалута по капитализация беше много близо до попадане в така наречената майнинг „Ледникова епоха“, наричана още „бомба на сложност“. Докато актуализацията London временно обезвреди бомбата с новия модел proof-of-stake (PoS), ние сме любопитни какво ги очаква наследниците на Етериум …
ADA и SOL – следваща спирка – “To the Moon”
Цената на SOL и ADA през август нарасна съответно с 218,3% и 106,8%, надвишавайки темповете на растеж на BTC и ETH. В допълнение, Cardano също изпревари Binance coin като третата по големина криптовалута по пазарна капитализация. Но какво означава този скок на цените?
Повишаването на стойностите и обема може да се разглежда като приемане на монетите от дребните и институционалните инвеститори. Според последните данни на CoinShares в Digital Asset Fund Flows Weekly, институционалните инвеститори са вложили около 7.1 млн. долара в Solana само за седмица. Това затвърди позицията на алткойна като “убиец на Етериум”, отваряйки нови хоризонти за децентрализирани приложения.
С възможността да обработва до 266 транзакции в секунда (TPS), Cardano пък има предимство в скоростта пред Ethereum. Замествайки майнинга с концепцията за proof-of-stake, Cardano е известен и със своите екологични маниери в технологията на блокчейна си. С последната актуализация Alonzo криптовалутата продължава да печели позитиви – този път с въвеждането на интелигентни договори в тестовата си мрежа. Въпреки че има много шум около този ъпгрейд, реалният случай на употреба все още се разработва.
Прочетете още: “Ethereum vs Cardano. Коя е по-предпочитаната криптовалута за търговците”
Ethereum vs Cardano. Коя е по-предпочитаната криптовалута за търговците
Обработвайки до 50 000 транзакции в секунда само за няколко долара, Solana е лидер по този критерий, спрямо другите два конкурента. Това е и един от малкото алткойни, който си партнира с Pyth Network за обработка на данни с оракул от институционален клас.
Всеки от цифровите активи има своите плюсове и минуси, така че съвместното им съществуване ще донесе повече ползи, отколкото жестока конкуренция.
Ценовите движения на SOL и ADA се движат в тандем през последните три месеца, показвайки корелация между монетите и ETH. Общата заблокирана стойност на токена на Solana (TVL) нарасна до 2,9 милиарда долара, докато тази на ETH също се повиши до 153 милиарда долара по време на последните скокове на DeFi, което предполага признаци на взаимозависимост на мрежата.
Ethereum затяга коланите за следващото си пътуване към ATH (All Time High)
Етериум положи основите за процъфтяване на проектите на NFT и DeFi. Всички знаем за над 1 милиард долара продажбите на “CryptoPunk” незаменимите токени в мрежата на най-големия алткойн.
В момента обаче той е в беда – бъгове през уикенда удариха клиентската блок верига на Ethereum – Geth; ако не бъде отстранена, грешката потенциално би довела до атака с двойно изразходване на 74% от мрежата на втората криптовалута. Това може да е повлияло на настроенията на инвеститорите, но привържениците остават невъзмутими.
Puell Multiple на ETH се движи по-високо от този на BTC през последните няколко седмици. Това показва, че стойността на най-големият алткойн е по-вероятно да достигне ATH на пазара, отколкото тази на цифровото злато, което ще донесе повече печалби за инвеститорите. В допълнение, Puell Multiple дивергенцията също показва, че Етериум придобива независимост от Биткойн.
Актуализацията Eth2, която трябва да приключи до края на 2022 г., също ще предложи подобрения, включително по-голяма мащабируемост, сигурност и устойчивост. Например, криптовалутата ще може да обработва повече транзакции с по-малко енергия, като по този начин привлича институционални потребители, които се интересуват от приемането на блокчейн и постигането на целите за устойчиво развитие.
По-важното е, че актуализацията Eth2 има за цел да подобри сигурността на мрежата, като премине към PoS модел. Моделът има за цел да предотврати координирани атаки като атаки от мнозинството заинтересовани страни.
Свят без Етериум изглежда немислим
С последните промени в парадигмата в модела PoS, заедно с внедряването на решения от слой 1, крипто мрежите могат да разчитат на труден баланс между характеристиките на блокчейна: мащабируемост, сигурност и децентрализация. Има много ентусиазъм за по-добра, по-безопасна и по-евтина мрежа. Въпреки че общият пазарен дял на Етериум бавно намалява в светлината на Solana и Cardano, свят без родоначалника на интелигентните договори и DeFi индустрията, все още е трудно да си представим. Може би господството е надценен мит, а истинският триумф се крие в сложното съвместно съществуване на надеждни мрежи. Това всъщност може да е истинската проява на децентрализация.
Криптовалута заплашва да измести Ethereum от лидерството при алткойните