Банковият гигант Сбербанк иска да интегрира своята блокчейн платформа на Етериум мрежата и да използва крипто портфейла Metamask. Руската банка вярва, че това ще даде на разработчиците повече възможности предоставяйки на потребителите нови функции, когато работят с токени и интелигентни договори.
Блокчейн платформата, разработена от най-голямата банка в Русия, ще бъде технологично съвместима с Ethereum, най-огромната децентрализирана финансова (DeFi) екосистема в света. Финансовата институция направи съобщението по време на международна среща с членове на индустрията.
Там тя обясни, че обединението ще позволи на програмистите свободно да прехвърлят интелигентни договори и цели проекти между собствената си блокова верига и другите отворени мрежи.
Според публикациите в пресата, блокчейнът на агенцията ще поддържа интеграция с Metamask, популярен крипто портфейл, използван за взаимодействие с ETH, с който потребителите ще могат да извършват операции с монети и смарт контракти, хоствани на платформата на банката.
Прочетете още: “Telegram обяви планове за създаване на DEX и крипто уолет върху собствен блокчейн“
Най-голямата банка в Русия
Сбер, известна преди като Сбербанк, създаде свой блокчейн, след като получи разрешение от ЦБ на страната да работи като емитент на цифрови финансови активи през март тази година. Блоковата верига позволява на участниците да създават свои собствени койни и интелигентни договори. През септември институцията обяви, че също така ще им позволи да издават незаменими токени (NFT).
Интеграцията с информационните системи на банката дава възможност да се нареждат плащания по смарт договори в руски рубли. Първоначално платформата беше отворена само за юридически лица, но според по-ранни изявления обикновени потребители също ще получат достъп през последното тримесечие на 2022 г.
“Sber Blockchain Laboratory работи в тясно сътрудничество с външни разработчици и партньорски компании и се радвам, че нашата общност ще може да изпълнява DeFi приложения на инфраструктурата на агенцията”
– заяви директорът на лабораторията Александър Нам.
Изпълнителният директор е убеден, че търсенето на платформи, които поддържат различни блокчейн протоколи, ще се увеличи с бързото развитие на Web3.
„Банката ще може да обедини софтуерни инженери, корпорации и финансови институции както в рамките на съвместни пазарни проучвания, така и в хода на разработването на практически бизнес приложения“
– добави Нам.
През изминалата година руските власти обмисляха по-всеобхватна правна рамка, която ще легализира някои крипто дейности като майнинг и евентуалното използване на дигитални активи за трансгранични плащания. По време на конференция, организирана от Сбер президентът на страната Владимир Путин призова за създаването на нова система за международни разплащания, базирана на блокчейн и цифрови валути.