През септември 2021 г. в Ел Салвадор влезе в сила закон, който призна биткойн за законно платежно средство. Инициатор за приемането му е президентът на страната Найиб Букеле.
След това властите периодично навлезоха на пазара за закупуване на криптовалутата за попълване на резервите. Населението на латиноамериканската държава обаче не подкрепя подобна политика на правителството.
Според мнозинството салвадорци администрацията на Найиб Букеле няма право да харчи публични средства за придобиването на биткойни.
Университетът на Централна Америка (UCA) анкетира гражданите на страната и установи, че 77,1% от тях смятат, че властите трябва незабавно да спрат да израходват публични пари за инвестиране в BTC.
75,6% от участниците в проучването заявиха, че не са използвали биткойни за плащане на стоки и услуги тази година. Други 65,5% твърдят, че амбициозните планове на Ел Салвадор за развитие на инфраструктурата на първата криптовалута всъщност са се провалили.
Според последните данни 2381 BTC са под контрола на правителствените органи в държавата и те не планират да продават натрупаното цифрово злато въпреки спада в стойността му.
Прочетете още: “Найиб Букеле: Туристическия поток към Ел Салвадор се увеличи драстично след легализирането на биткойн“