Историята на Tornado Cash става все по-сложна, докато разработчик се бори със слуховете за връзки с Русия.
Крипто миксерът може да е минавал между капките, що се отнася до американските регулации през първите няколко години, но това се промени бързо през 2022 г. Протоколът вече е добре известен на обществеността. За съжаление на потребителите обаче, това не е доказателство за неговата практичност и нарастващо значение. Вместо това услугата за смесване на цифрови активи стана донякъде скандална. Сега драмата се нажежава още повече, тъй като обвиненията стават все по-дълбоки, обвързвайки я с руския шпионаж.
Лошата реклама на Tornado Cash започна по-рано през август, когато Министерството на финансите (МФ) на САЩ реши да предприеме действия, за да предпази крипто сектора. По-конкретно, институцията наложи санкции срещу проекта, за да попречи на американците да имат достъп или да взаимодействат с него. Освен това щатското МФ постави в черен списък десетки адреси, свързани с паричния смесител. Това създаде проблеми и за други компании, тък като активите в тези портфейли сега са замразени за неопределен срок и не могат да взаимодействат с протоколите, към които принадлежат.
Тези санкции се дължат на обвинения, че Tornado Cash е свързан с незаконна дейност. Услугата позволява на потребителите да смесват своите активи с тези на други, което прави много по-трудно за властите да проследяват средства, свързани с нелегални транзакции. Проектът предизвика много шум през последните месеци, тъй като хакерски групи го използваха за пране на пари, включително подкрепяната от Северна Корея Lazarus Group.
Освен гореизброените мерки, международната общност също изглежда се присъединява към САЩ в намерението й да санкционира протокола. Следва да се спомене и, че властите в Холандия арестуваха разработчика на услугата Алексей Пърсев. Сега арестът се превръща в основна фокусна точка, тъй като миналото на програмиста може да е по-дълбоко, отколкото се смяташе първоначално.
Обвинения за връзки с Русия
След ареста му историята на Пърсев претърпя обрат. В края на миналата седмица Fortune съобщи, че разработчикът не стои само зад продукт, подхранващ незаконна дейност. Твърди се, че е свързан с правителство, което стои пряко в лицето на външните интереси на Съединените щати.
Според доклада трудовата история на участващия в услугата Tornado Cash програмист показва връзки с руското правителство.
По-конкретно, специалиста е бил нает от Digital Security OOO през 2017 г. Експертите по сигурността свързаха тази компания с Руската федерална служба за сигурност (FSB). През 2018 г. беше разкрито, че организацията подкрепя хакерските операции на FSB от 2015 г. насам.
Това е основен проблем за Пърсев, особено след нахлуването на Русия в Украйна. САЩ, както и голяма част от западния свят – налагат тежки санкции на руската държава, обвинявайки я за войната. Тъй като страната е директно в светлината на прожекторите и криптовалутите се превръщат в основен интерес за регулаторите, Tornado Cash бързо се озовава на опасен кръстопът.
Прочетете още: „Защо забраната на Tornado Cash е важна за крипто пазара“
Наскоро съпругата на разработчика – Ксения Малик, публично отхвърли всички обвинения за руските връзки на съпруга си.
„Преместихме се в Холандия с надеждата за спокоен, стабилен и свободен живот.“
– каза тя.
Малик добави, че тя и Пърсев изрично са се преместили поради войнствения характер на Русия. Миналата седмица съдия в Холандия постанови програмиста да остане в затвора следващите три месеца, преди да бъде изправен пред съда.