За тези, които все още не знаят нищо по темата, NFT е незаменим токен, който всъщност действа като гаранция за притежаване на някакъв вид цифрова „собственост“, като снимки или музика. Всеки такъв актив е уникален и следователно не е взаимозаменяем.
Вероятно сме чували разговори за стойността на NFT, като веднага ни изникват въпроси защо изобщо са необходими те, когато можем просто да копираме съответната снимка. Инвеститорите обаче не са толкова глупави, колкото си мислим. Ето няколко причини защо цените на незаменимите токени са толкова високи:
- информацията за купувача се записва в блокчейна, така че става част от историята на конкретния актив;
- възможно е да продадем NFT и да спечелим от разликата в стойността му;
- незаменимите токени могат потенциално да се използват в метавселената.
Разбира се, като повечето крипто активи, NFT нямат стабилна цена. Нека да разгледаме някои от най-скъпите и разпознаваеми незаменими токени в света за първата половина на 2022 г.:
- Everydays: The First 5000 Days. Това произведение на изкуството на графичния дизайнер Майк Винкелман под псевдонима Beeple беше продадено през 2021 г. за $69,3 млн. В едно изображение са събрани 5000 творби на автора, които той е създал в продължение на 13 години, показващи неговото художествено развитие.
- Clock. Това вече не е толкова вдъхновяваща история. Токенът представлява броя на дните, прекарани в затвора от Джулиан Асандж, основателят на WikiLeaks. Той има съдебна присъда от 175 години по обвинения в шпионаж.
- HUMAN ONE. Първият физически шедьовър от същия Beeple, който очевидно е обичан от крипто общността. Този NFT беше продаден за $28,9 млн. през есента на 2021 г.
- CryptoPunks. В началото на 2022 г. CryptoPunk #5822 беше продаден за 8 000 ETH, което е около 15 109 926,47 USDT днес. Общо има 10 000 уникално генерирани пикселни знака, които са просто обожавани от крипто колекционерите.
Прочетете още: “Как да продадем своя NFT и какво е shilling реклама“
NFT аватари
От CryptoPunks плавно преминаваме към темата за аватарите в NFT. Като оставим настрана популярната колекция на пикселните картинки, най-известният мем NFT аватар все още е този с маймуната на Bored Ape Yacht Club (BAYC) със същия брой от 10 000 уникални лица.
Подобно на други видове незаменими токени, тези също служат и като вътрешна валута за различни услуги и платформи, често със забавен характер. Например в игрите те могат да се използват за създаване на уникални предмети, които могат да бъдат продадени допълнително в различни метавселени. Такива монети вече са участвали в по-благородни събития – търгове за благотворителни цели. Те обаче са достъпни за всички, така че могат да се използват и в сферата на казината и хазарта.
Тъй като вече засегнахме темата за игрите, нека поговорим и за системата play-to-earn. Тук всичко е просто: играете, тоест изпълнявате определени задачи и куестове и играта ви възнаграждава с криптовалута, която можете да използвате както в самото гейминг пространство, за да купувате ексклузивни предмети и герои, така и на борсата. Най-често p2e игрите изискват инвестиция на входа на виртуалната реалност, за да получим герой, например. Но тези влагания се изплащат пропорционално на нашата дейност.
Прочетете още: “Игрите Play-to-earn в борба за задържане на интереса“
За десерт, нека обсъдим NFT изкуството. Зад всеки незаменим токен винаги има повече от просто едно изображение, запис или GIF – това е иновативен начин за разпространение на творбите на съвременните артисти, които също трябва да се хранят. По-горе вече споменахме известния художник Майк Винкелман, под псевдонима Beeple – най-яркият пример за навлизащата дигитализация в изобразителното изкуство. Това са едни от най-известните цифрови художници:
- XCOPY
- FEWOCiOUS
- Тревор Джонс
- VideoDrome
- All Seeing Seneca
- Alotta Money
Както можем да забележим, светът на незаменимите токени има много интересни функции. Някои ги смятат за добра инвестиция, други казват, че няма да издържат дълго. Само времето ще покаже кой е бил прав накрая.