Един от основните рискове за криптоиндустрията е действията на различните видове регулатори.
Засега всичко изглежда добре по линия на регулаторите. Новият ръководител на SEC е много по-лоялен към криптовалутите от предшественика си Клейтън, който беше тотален криптофоб. Кои обаче са основните страхове, относно регулациите в крипто сферата и нейното евентуално заличаване?
Негативно развитие на историята с разследването на Bitfinex и Tether от страна на регулаторите
Съдебната история на Bitfinex и Tether и нейното разглеждането отново бе отложено за февруари, което предполага, че страните водят диалог и най-вероятно ще се споразумеят. В най-лошия случай ще бъдат добавени допълнителни учредители, какъвто е случаят с Bitmex, като може би ще се намалее генерирането на нови USDT.
Покрай проблемите на Tether и неговото разследване, скоро имаше статия, в която неизвестен автор казва, че е продал всичкия си биткойн, когато е разбрал колко от него се продават за Tether. Въпросът е там, че USDT е разследван от пролетта на 2019 г. През това време биткойнът се повиши до 13 800, падна до 6K, отново се повиши до 10 500, падна под 4K и се повиши до 40K. Ситуацията с Tether и Bitfinex се проточва отдавна и по никакъв начин не е попречила на основната криптовалута да падне или да се разрасне. Жалко е, че авторът на статията не е бил запознат с тези факти, защото тогава може би щеше да задържи биткойна си.
В допълнение американците все пак не са глупави и има редица причини, поради които предпочитат да контролират и използват Tether, вместо да го зарежат. Между другото, нивата на емисии на другите стабилни монети, USDC и BUSD, са дори по-високи от тези USDТ.
Издаване на цифрови валути на централните банки ( CBDC )
Има конспирации, че с издаването на CBDC от централните банки, световните регулатори ще започнат кръстоносен поход срещу криптовалутите и ще ги забранят. Не знаем, дали биха направили подобно нещо, но със сигурност го искат.
Всички разговори на регулаторите за „защита на инвестициите“, „борба с прането на пари и финансирането на тероризма“, принудителните ограничения на инвеститорите при използването на редица финансови инструменти са само желание за контрол на всички финансови потоци.
CBDC са идеални от гледна точка на това желание на държавата! Приходите и разходите на всички ще са видими и прозрачни, ще се съхраняват завинаги, ще могат да бъдат блокирани с едно щракване на бутон и прочие. Но за човек, който иска да защити спестяванията си от инфлация (или по-добре да ги увеличи), както и да запази личния си живот, няма причина да се използват цифровите валути на централните банки.
Това е коренно различна концепция от тази на криптовалутите – CBDC могат да бъдат издадени във всякакво количество, всеки собственик на портфейл ще бъде идентифициран чрез банковата система, а за поверителност и защитата от цензура не може и да се говори. Следователно за типичния собственик на биткойн CBDC изобщо не е алтернатива.
Съвместни действия на регулаторите срещу криптоиндустрията
Що се отнася до съвместните действия на регулаторите, не мислим, че е възможно да се споразумеят. Съединените щати и ЕС от години не могат да постигнат консенсус по редица въпроси, да не говорим за САЩ и Китай, които едва ли ще започнат дори преговори по такъв проблем.
Отделно в играта са включени и Азия, Швейцария и Япония. Изключително малко вероятно е всички те едновременно да решат да забранят криптовалутите. Нито една от развитите страни пък няма да се съгласи да стори това сама, осъзнавайки, че ще остане встрани.
Ситуацията с Рипъл
Що се отнася до разрива в Рипъл, която също слагаме в списъка със заплахи за пазара, вече споменахме в статията ни ТУК за бившия ръководител на Ripple, който най-вероятно ще стане шеф на ОСС. Това е определено положителна новина за XRP. Той също поставя под съмнение мотивите на Клейтън при завеждане на делото в последните дни от работата му и дава доводи и аргументи в полза на факта, че този иск няма основания.
Ако делото срещу Рипъл не стигне до съда, вие сами разбирате как XRP ще реагира на това.