Руски IT специалист, работещ за медицинско заведение в Алтай, бе задържан за незаконен крипто майнинг в Covid-19 отделение. Мъжът копаел цифрови валути, използвайки крадено електричество почти година, преди органите на реда да разбият неговата дигитална ферма.
Служител на републиканската болница в Горно-Алтайск, столицата на република Алтай в Южен Сибир, е арестуван за създаване на крипто ферма в местна болница. Той управлявал оборудването за майнинг от началото на миналата година, съобщиха руските медии.
През февруари 2021 г. мъжът, който е работил като главен специалист по информационна сигурност, е инсталирал хардуер за копаене на токени и го е свързал със сървърите на медицинското учреждение, което преди това е било използвано за лечение на пациенти със Covid-19, уточняват от Министерството на вътрешните работи в съобщение за пресата.
Според изявление на регионалния отдел на Федералната служба за сигурност (FSB), минното оборудване е работило почти цяла година с присвоено електричество, причинявайки щети, които възлизат над 400 000 рубли (близо $7 000 по текущи обменни курсове).
Освен това правоприлагащата агенция отбеляза, че IT експертът се е насочил към крипто майнинг, тъй като е имал финансови затруднения. Той бързо е разбрал, че не разполага с необходимата изчислителна мощност и енергия у дома и е решил да установи копаене на работното си място.
Прочетете още: “Въпреки забраната на крипто плащанията, Русия приема крипто майнинга“
Две години затвор за престъпника
По време на обиски, проведени в жилището на заподозрения, полицията и служители на FSB взеха устройства за майнинг и друго компютърно оборудване. Крипто миньорът, чиято самоличност не беше разкрита, може да получи до две години затвор за престъпленията си съгласно Наказателния кодекс на Руската федерация.
Случаят в Алтай беше разкрит на фона на нарастващата популярност на копаенето с дигитални валути като алтернативен източник на доходи за много обикновени руснаци. Добивът на цифрови монети в мазета, гаражи и дори държавни институции се превърна в обичайна практика, особено в региони, предлагащи евтино, субсидирано електричество, включително сибирски области като Иркутск.
Добивът на криптовалути все още не е изчерпателно регулиран в Русия, чиито изобилни енергийни ресурси и умерен климат са търсени от миньорите. Бяха предприети стъпки за повишаване на тарифите за битов ток за тези, които копаят с него.
През май тази година властите в Дагестан затвориха две нелегални дигитални ферми, конфискувайки повече от 1500 машини за майнинг. Един от тях се намирал в помпената станция на водоснабдителната компания на републиката.
Минното съоръжение е изградено от гражданина на столицата Махачкала, който си е сътрдуничил със служители на компанията. Междувременно инсталацията за копаенето също беше открита в най-стария руски затвор Бутирка. Твърди се, че той е бил управляван от заместник-надзирател.