В момента Истанбул е може би един от основните транзитни пунктове – и не само – за тези, които избягаха от Русия и Беларус, точно както е било преди 100 години, когато след руската революция емигрантите на път за Париж и Берлин почти непременно са преминавали през Константинопол.
И тогава, и сега, най-належащият проблем за тези, които се озоваха в Турция, е как да получат налични пари. За много настоящи емигранти единственият работещ актив са криптовалутите.
В тази статия ще ви разкажем защо се случва това, как е най-изгодно и безопасно да се теглят дигитални валути в Истанбул и други градове, както и как стоят нещата с крипто индустрията в страната.
От финансова изолация към финансова грамотност
След началото на руската инвазия в Украйна десетки хиляди хора напуснаха Русия и Беларус, заминавайки за Истанбул, за където най-лесно се снабдиха с билети, макар и много по-скъпи. Там те се озоваха във финансова изолация: Владимир Путин забрани износа на над $10 000 в чужбина (в Беларус такава забрана е в сила от дълго време), а Visa и Mastercard спряха да обслужват руски банкови карти. От 26 март системата Western Union спря всички преводи от Русия и Беларус.
Гражданите на двете страни могат да отворят сметка в различни банки на Турция, но като се вземе предвид, че няма ясен алгоритъм – едни изискват турски TIN (Единен граждански номер), други мигновен депозит от $2000 , а трети просто отказват, позовавайки се на “забрани от правителството” за откриване на сметки за неризеденти на страната.
Платежната система “Мир”- спасението за емигрантите
Спасение за някои избягали в Турция се оказа платежната система “Мир”, с която може да се теглят пари още в няколко други държави. Повечето от руснаците обаче я нямат, а нейната виртуална версия – която например Tinkoff Bank предлага да направи директно в приложението – се оказа безсмислена в Южната ни съседка: плащане с нея почти не се приема никъде, а местните банкомати не поддържат безконтактно теглене на пари с подобна карта. За да бъдем честни, Tinkoff обеща да доставя, при поискване, физическа карта “Мир” в чужбина в рамките на 20 дни – доста удобен вариант за тези, които не могат да изтеглят стари спестявания или пари от спешна продажба на недвижими имоти (освен това банката може да открие сметка в турската парична валута директно в приложението).
Перспективата за двадесет дни без пари за храна и жилища и неясното бъдеще на платежната система, а всъщност и на всички руски банки като цяло, доведоха до факта, че хората с почти нулева технологична грамотност трябваше да се обърнат към криптовалутите. Това бяха такива, които нямаха представа какво е крипто портфейл и откъде да го получат, и под думата „криптовалута“ асоциираха или терористи, или тиктокери.
Прочетете още: “Топ 5 приложения за печелене на криптовалути със смартфона ни“
От рубли в дебитната карта до лири в брой
Първото нещо, с което се сблъскват хората, напуснали Русия и Беларус без пари и дошли в Турция, е необходимостта от конвертиране на рубли в крипто монети, а именно Tether (USDT), най-популярната дигитална валута в Южната ни съседка. Най-лесният и бърз начин е да се намери крипто борса, например BestChange, където приемат рубли, долари и украински гривни. Доказан обменник с добър обменен курс за тези, които трябва да преведат малка сума в рубли (от 20 000) е transfer24. Операторът в чата за поддръжка ще ви преведе през всички стъпки, а операцията ще отнеме около 15 минути.
Тогава започва най-напрегнатото – пътуване до обменниците. Има около две дузини от тях за цял Истанбул, но е добре поне една трета от тях да са показани на Google maps.
Пазарът Капалъ Чарши
Основният център на крипто обмен, както се очаква, е Капалъ чарши. Разположен в историческия център в квартал Фатих, огромният пазар се посещава средно от 300 000 души на ден. Повечето от обменниците на пари са съсредоточени в източната му част, заедно с банковите клонове.
Много крипто борси в Истанбул купуват или биткойни, или USDT, като за суми от $1000 и нагоре комисионната е от 3%. Но има и по-демократични. Най-известната е Nakitcoins, първата крипто борса в Турция, която вече има няколко пункта в големият град (в допълнение към тази на Капалъ чарши, има клонове от другата страна на местността близо до площад Таксим) и дори пусна собствен онлайн портфейл: може да се купува от нея от $50 с 3% комисионна.
Крипто борсата KAZBITOK
Друг известен криптообмен е казахстанският KAZBITOK, който отвори офис в Истанбул през януари (също близо до базара, срещу колоната на Константин). Тук условията са същите като за Nakitcoin, но там също се говори руски и обменят USDT не само на базата на Tron, но и на Ethereum.
На Капалъ Чарши може да се продават също и долари за турски лири – основното нещо е да не се отива на първото място, което се попадне, а да се обърне внимание на курса, който варира значително в чейндж бюрата там.
От валутна криза до крипто бум
Турция изпитва безпрецедентен интерес към криптовалутите. Тук откриват обучителни семинари по блокчейн дори за пенсионери, турският национален отбор по баскетбол рекламира местната блокчейн платформа Bitci, а в телевизионните новини, наред с долара и еврото, все по-често се говори и за биткойн и етериум.
Всичко това се случва въпреки факта, че президентът Ердоган обяви „войната на цифровите валути“ миналата пролет и забрани плащането на стоки и услуги с тях, като по същество ги постави в доста несигурна правна среда. Това се случи на фона на продължителна финансова криза, по време на която лирата поевтиня значително, а годишната инфлация достигна 30%.
През декември миналата година броят на транзакциите с токени в Турция надхвърли 1 милион на ден, според данни на аналитичните компании Chainalysis и Kaiko. Проучванията показват, че всеки пети турски гражданин е използвал дигитални монети.
Истанбул се превърна в център на крипто бума. Но това не е единственият криптохъб в страната: има крипто борси в столицата Анкара и Алания, но там комисионната започва от 5% и повече.
Както често се случва в режими с пристрастие към авторитаризъм, в азиатската страна войната с технологичния напредък все още не е излязла отвъд обявеното. Тази година местният парламент ще обсъжда закон за регулиране на криптовалутите, за който много местни блокчейн ентусиасти се опасяват, че може наистина да криминализира крипто операциите в страната.
Въпреки това, както каза служител на един от обменниците в Истанбул, по време на криза дигиталните валути се превръщат в единственото убежище за стабилност, да избягаш от него е по-лошо, отколкото да останеш в него:
„Вече разбрахме, че е невъзможно да се вярва само на държавата и нейната валута, скоро това ще бъде разбрано и в Русия.”