Властите в Русия може да позволят използването на криптовалути в международни транзакции още през 2023 г. Това съобщава местният вестник “Известие”, позовавайки се на Иван Чебесков, представляващ финансовия отдел.
Банката на Русия вече даде съгласието си за използване на крипто плащания на чуждестранните пазари, за да се заобиколят санкциите, наложени на Москва. По-рано тази година регулаторът беше категорично против използването на биткойн и другите виртуални монети.
Министерството на финансите, Министерството на икономическото развитие, Парламентът и централният банков орган работят върху механизма за интегриране на новите платежни инструменти през последните няколко месеца.
Анатолий Аксаков, ръководител на Комитета по финансовия пазар към Държавната дума (долната камара на Федералното събрание на парламента), подчерта, че подобни транзакции могат да задействат инфраструктурата на фондовите борси в Москва и Санкт Петербург. Освен това компаниите трябва да са свободни да избират криптовалутата, с която искат да си служат при разплащания с контрагенти.
До края на 2022 г. финансовото министерство и Банката на Русия трябва да подготвят законопроект за използването на дигиталните монети на вътрешния пазар, в бюджетирането и във финансовата политика като цяло.
Темата се разгаря
Като цяло, от известно време се наблюдава, че темата за международните крипто плащания като алтернативен инструмент за избягване на санкциите, наложени върху субекти на международното право, е на дневен ред в ръководената от Путин държава.
Прочетете още: „Централната банка на Русия промени позицията си в полза на международните крипто плащания”
За взетите решения допринесе политиката на Иран. Ислямската държава внесе закон, който легализира транзакциите с цифрови валути при внос на стоки.