Конкретният финансов модел, заедно с разплащанията в рубли, е необходим за улесняване на сътрудничеството между Русия и Куба на фона на санкциите, заяви Борис Титов, комисар по правата на предприемачите при президента на най-голямата по територия страна в света Владимир Путин.
Русия и Куба разглеждат варианти за взаимни разплащания в криптовалути, за да улеснят сътрудничеството си на фона на санкциите, наложени срещу тях, отбеляза Борис Титов, комисар по защитата на правата на предприемачите при руския президент Путин, който пристигна в Хавана за 38-та Международна Разнообразна изложба и панаир FIHAV-2022, съобщава ТАСС.
„И двете държави сме под санкции, доларовият оборот е основният финансов механизъм, който съществува в света за взаимни разплащания, но днес на ниво правителства на страните се разработват модели за промяна на ситуацията. Знам, че се разглеждат няколко варианта, включително и в рубли. Бизнесът често е по-мобилен, така че може по-лесно да намери начини за спазване на закона. <…> Обмисля се и възможността за даване на средства чрез клирингови- частни схеми“
– заяви комисарят.
През септември в Руската федерация вече започна разработването на механизъм за международни сетълменти в дигитални валути. Министерството на финансите, съвместно с Росфинмониторинг и Централната банка, работят върху регулирането на издаването, обращението и операциите в цифрови активи за разплащания с други държави. Властите възнамеряват да разрешат международните финансови операции с крипто монети за всяка индустрия без ограничения.
Прочетете още: “Руският бизнес започна да използва криптовалути в международни транзакции“