Компанията Ripple подаде петиция с молба за разкриване на информация, относно транзакциите на служители на американската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) с Bitcoin, Ethereum и XRP токени. Това съобщи адвокатът Джеймс Филан.
„От ответниците се изисква да предоставят документи, в които не е нужно да се споменават конкретни лица, но да отразяват решенията относно предварителната клирингова търговия с XRP, биткойн и етериум. Като алтернатива данните могат да бъдат преставени и в обобщен вид. Подсъдимите също трябва да покажат удостоверения, свързани със собствеността на XRP от служетителите на SEC “, се казва в петицията.
Ripple подчерта, че в отговор на предишни искания от компанията, регулаторът е отказал да разкрие всякаква информация, необходима за разбиране на отношението на агенцията към цифровите активи.
До 2018г. SEC не е разглеждала XRP токените като ценни книжа
В документа се казва, че до 19 януари 2018 г. Комисията не е разглеждала цифровите активи като ценни книжа, така че нейните служители „са били свободни да купуват, продават и държат XRP без никакви ограничения“. Тази информация беше потвърдена от бившия директор на отдела за корпоративни финанси на агенцията Уилям Хинман.
„Тези аргументи подкопават позицията на SEC. Тя не е ограничавала своите служители да търгуват с XRP, въпреки дългогодишното си правило, забраняващо им да извършват сделки с ценни книжа без предварително разрешение. Този факт показва, че поне до януари 2018 г. агенцията не е стигнала до заключението, че токенът на Ripple е ценна книга “, се казва в петицията.
Прочетете още: “Рипъл доказва как SEC не е предупредила борсите, че смята XRP за ценна книга”
Рипъл доказва как SEC не е предупредила борсите, че смята XRP за ценна книга
Крипто компанията също така отбеляза, че BTC, ETH и XRP никога не са фигурирали в списъка на „забранените за владение активи“(prohibited holdings). Последният дори е добавен едва на 13 април 2018 г. към „списъка за наблюдение“(watch list), създаден от SEC за мониторинг на активи, подлежащи на индивидуален контрол, но не и на пълна забрана.
Регулаторът трябва да отговори на петицията на Ripple до 3 септември, като може отново да откаже разкриване на информация.
На 31 август ще се разбере дали SEC ще предостави документи относно отношението й към Етериум като клас активи
На 31 август ще се проведе изслушване, на което страните ще обсъдят привилегията на заседателния процес на SEC – deliberative process privilege. Това е принцип на закона, който позволява на американската Комисия по ценни книжа и борси да откаже да предостави документи или да даде показания, като се позовава на поверителността на данните и източниците.
Информацията, която Комисията отказва да разкрие, засяга главно нейните възгледи за Етериум. Съдия Сара Нетбърн вече намери тези данни за подходящи за последващия анализ на теста Howie.
Адвокат Джеръми Хоган обясни, че XRP принадлежи към същия клас активи като втората по големина криптовалута по отношение на капитализацията. През 2018 г. SEC заяви, че ETH не е ценна книга, което означава, че подобно решение трябва да бъде взето и по отношение на токена на Ripple.
Според Хоган, регулаторът се опитва да убеди съда, че ведомството не е заело официална позиция относно статуса на Ethereum.
„[Комисията] признава объркването относно състоянието на цифровите ценни книжа в замяна на укрепване на позицията си по отношение на квалификацията на XRP като такава. […] Въпреки че твърди, че тя не е заела определено решение относно статуса на втората по капитализация криптовалута, SEC може да настоява, че сравняването на двата актива е безсмислено. Дали този аргумент ще сработи е труден въпрос.”
По-рано регулаторът подаде молба до съда, за да се предостави на агенцията достъп до съобщения от служители на Ripple в Slack месинджъра. Филан заяви днес, че тази информация, както и други относно спора за привилегиите на съвещателния процес, ще бъдат скрити от широката общественост, докато не бъде взето решение по съответните заявления.
SEC иска достъп до съобщенията на служителите на Ripple в месинджъра Slack
Нека си припомним, че като част от производството с Комисията, Ripple също поиска документи от крипто борсата Binance.