Цената на XRP достигна $ 0.74 днес, след като разплащателната цифрова валута скочи приблизително с 20% през последните 24 часа. Рипъл достигна най-високото си ниво от май 2018 г. Цената на криптовалутата получи тласък, след като компанията придоби 40% дял в Tranglo, която е една от най-големите трансгранични азиатски фирми.
Според последните данни, публикувани от Coinmarketcap, XRP е седмата по големина криптовалута в света. Цифровият актив има пазарна капитализация от близо 33 милиарда долара. XRP вече е по-ценен от Uniswap, Chainlink и Litecoin.
Интересното е, че цената на Ripple се повиши за първи път, след като Американската комисия за ценни книжа заведе дело срещу компанията и в часност нейните основатели. Докато Рипъл продължава да се бори с регулатора в съда, инвеститорите на валутата явно вече са готови да участват в по-широкото рали на крипто пазара. Понастоящем цифровата валута изтри всички загуби, настъпили след съдебния иск на SEC.
Към момента на писане тя се търгува близо до 0,70 долара с пазарна капитализация от 32,8 милиарда долара. Криптовалутата е нараснала с повече от 200% от началото на 2021 г. XRP остава най-добре представящата се цифрова валута сред първите 10 през последните 7 дни, тъй като 7-ият по големина крипто актив в света е спечелил близо 30% за една седмица.
Възвръщане на приемането на Ripple по света
Приемането на XRP се увеличи значително през последните няколко месеца, тъй като няколко организации по света започнаха да използват технологията за трансгранични транзакции. Ripple, базираната в Сан Франциско, блокчейн компания, наскоро издаде “бяла книга” (white paper) за бъдещето на дигиталните валути на централните банки (CBDC) и определи XRP като свързваща валута за CBDC. Повече за CBDC, четете в статията ни ТУК. Според доклад, публикуван от CPA Australia, Централната банка на Франция активно разглежда технологията зад криптовалутата като възможна платформа за издаване на CBDC. Още преди 2 месеца Централната банка на Франция завърши пилотен проект за цифрова валута на стойност 2 милиона евро – четете ТУК.
„Ripple и XRP се ползват с доверието на много банки като модел за CBDC. Те също така позволяват възникването на нови валути, а разработчиците могат да създадат количествени и времеви транзакции подобни на тези на Рипъл и в бъдещите операции на централните банки “, се казва в доклада на CPA Australia.