Някои от най-горещите новини за седмицата дойдоха от Европейския съюз, който представи информацията, че е одобрил опростена структура за крипто данъци.
Тази политика ще направи нещата много по-рационализирани, особено за търговците на дребно, извършващи малки транзакции. Плюс това се създава прецедент за външни нации, фокусирани върху дигитални активи, които разработват свои собствени политики в тази област като САЩ например.
По-рано през годината политическата формация на Европа направи фурор, като прие пакет за пазарите на крипто активи (MiCA). Този набор от разпоредби създаде най-стабилната, насочена към цифрови монети, инфраструктура за всяка държава в света досега. След като бъде кодифициран и влезе в сила, документът ще гарантира, че европейските инвеститори ще останат в безопасност, като същевременно внимават да не потушат иновациите в пространството.
Конгломератът от европейски нации все още не е завършил напълно това, което е започнал. Европейският парламент, една от седемте институции на ЕС, току-що гласува в подкрепа на резолюция, направена за засилване на борбата срещу укриването на данъци, подхранвани от блокчейн, като същевременно се надява да направи плащанията по-лесни и удобни за инвеститорите.
По-конкретно, тя ще възложи на държавите-членки да обмислят опростени данъчни структури за инвестиращи на дребно лица, които търгуват само от време на време или правят малки транзакции. Тези страни ще трябва да търсят блокчейн технологията за целите на данъчното събиране, а не просто за наблюдение и мониторинг на укриването. Ако бъде ратифицирана в мащаб от всички включени държави, решението ще направи плащането на данъчни задължения потенциално толкова лесно, колкото изпращането на еднократна сума чрез биткойн превод.
Контраст между регулаторни политики
Крипто новините от Европейския съюз може да изненадат американските инвеститори. Разбира се, обединената наднационална структура на Европа е доста по-напред със своите регулации в цифровата област. MiCA е с месеци и може би дори години преди САЩ да пуснат нещо съществено върху дигиталните активи. Важното обаче е, че тази резолюция е в рязък контраст с начина, по който Америка съблюдава за укриване на печалби от търговия с виртуални монети.
Докато ЕС се стреми да подобри данъчното изживяване за европейските граждани, законодателите в Щатите може да се заинтригуват. Американските разпоредби за налого облагане в тази област са мъгливи, дори объркващи. Придържайки се към свръхагресивните регулаторни навици на Комисията за ценни книжа и борси, Службата за вътрешни приходи, или IRS, държавата започва да притиска инвеститорите, които не плащат правилно данъци върху своите печалби от крипто. За разлика от Европейския съюз, американските законодатели отлагат създаването на каквато и да е регулаторна яснота или инфраструктура за отчитане на крипто притежания.
Тази липса на инициатива позволява на IRS да прибягва до призовките на John Doe (име за лице или място, което се използва, когато истинските данни са неизвестни или са умишлено скрити) с нарастваща честота. Агенцията се възползва от това, за да призове потребители на различни услуги с дигитални средства, за да разследва големи групи от хора, за които има причина да смята, че не са докладвали правилно притежанията си.
Прочетете още: „Европейският съюз ще използва NFT модел срещу фалшифицирането на стоки“
Призовките на John Doe не правят разлика между умишлено укриващите данъци лица и инвеститорите на дребно, които просто не знаят как да се ориентират в зараждащ се и сложен инвестиционен клас. Надяваме се, че американските агенции ще вземат под внимание новата резолюция на ЕС.