Федералният резерв на САЩ (Фед) предприема смели и бързи стъпки, за да балансира търсенето и предлагането като държи инфлационните очаквания под контрол. Подобна политика би изисквала поддържане на високи лихви за известно време, заяви нейният председател Джером Пауъл.
Ръководителят на Фед обясни, че колкото по-дълго продължава високата инфлация, толкова по-вероятно е тя да се консолидира на повишено ниво. Спадът може да изисква продължителен период на икономически растеж под тренда, добави той.
„Успешната дезинфлация на [бившия шеф на Федералния резерв] Волкър в началото на 80-те години […] изискваше дълъг период на силно рестриктивна парична политика. […] Нашата цел е да избегнем този резултат, като действаме решително сега“
– обясни Джером Пауъл.
Размерът на увеличението на лихвите през септември ще зависи от данните. Облекчаването на ценовия натиск в последните доклади обаче „не е достатъчно“, подчерта ръководителят на агенцията. Той призна, че на определен етап Централната банка ще забави темпото на затягане на паричната политика.
Речта на председателя се оказа малко по-остра, но като цяло повтори тезите му от пресконференцията след срещата през юли.
Крипто пазарът очакваше малко по-агресивна реторика. Заедно с последните макроикономически данни, вероятността за „по-меко“ повишение на основната лихва през септември се покачи от 36% на 43,5% през последния ден.
Прочетете още: “Корелацията между биткойн и американския фондов пазар падна до годишно дъно“
Търговията с дигитални валути реагира негативно на изказването на шефа на Фед. През последните 24 часа биткойнът загуби 3,5% (CoinGecko) и не достигна нивото от $21 000. Към момента на писане цифровото злато се търгува около $20 100.
Всички крипто активи от топ 10 се преместиха в червената зона, с изключение на стабилните монети USDT, USDC и BUSD.
Припомняме, че ръководителят на Galaxy Digital, Майк Новограц, прогнозира запазването на BTC в диапазона от $20 000 до $30 000.