Наскоро стана ясно, че законодателите на Обединеното кралство искат да признаят крипто монетите като форми на регулирани финансови инструменти, а във вторник видяхме ценово покачване на целия сектор.
Както може да се очаква, ETH и BTC водят парада. Токените нараснаха съответно с около 9% и 3,5%. Но какво всъщност предизвика растежа?
Изглежда, че катализаторите за покачването са няколко.
Първо, не можем да пренебрегнем ръста в цените на американските акции. Въпреки че ценните книги в САЩ не корелират с крипто 1:1, те са склонни да се търгуват в сходни движения.
Освен това, много инвеститори смятат, че биткойн e чудесен хедж срещу инфлацията. Може би е така, ако сметнем растежът на акциите в периода 2020-2021 г. за инфлационна търговия (в годината от началото на текущото десетилетие, в условията на засилващо се поскъпване на потребителските стоки, S&P 500 вървеше само нагоре, докато цената на най-голямата цифрова монета движеше предимно равномерно, преди да избухне сериозно през 2021 г.) В противен случай се оказва, че цифровото злато, а следователно и крипто сектора, имат по-голяма корелация с растежа на фондовия пазар, отколкото с инфлацията.
Възходът на технологичните активи, от една страна, и отслабването на щатския долар, от друга, със сигурност допринесоха за засилване на интереса към дигиталните койни.
Покачване на цените
Другата причина за покачването на цените на цифровите валути е много по-директна. Законодателите в Обединеното кралство гласуваха за признаване на крипто монетите в качеството им на регулирани финансови инструменти.
Въпреки че щатският долар си остава водеща глобална разменна единица, решението на UK определено добавя легитимност към новия клас активи.
„Същността, тук, не е да предпочитаме, а да третираме криптовалутите като форми на финансови инструменти. За първи път те трябва да се включат в обхвата на регулирането.“
– заяви парламентаристът Андрю Грифит.
Гласуването премина през Камарата на общините, която е долната инстанция на парламента. Преди да стане закон, проектът трябва да бъде подкрепен от Камарата на лордовете, която е йерархически по-горно ведомство. След това, „поправките се разглеждат окончателно и следва кралско одобрение от крал Чарлз III“.
Следва да се посочи, че след напускането на Лиз Тръс миналата седмица, Риши Сунак беше избран за следващ министър-председател на страната. Преди това той служеше като канцлер на хазната (министър на финансите) и беше положително настроен към дигиталните монети по време на поста си, който продължи от февруари 2020 г. до юли 2022 г. През този период Сунак искаше „да превърне Обединеното кралство в крипто хъб.“
Прочетете още: „Топ 5 криптовалути, които можем да наблюдаваме тази седмица”
Смятаме, че обединяването на всички тези катализатори наистина помогнаха за издигането на цифровите активи вчера и днес.