Според стратезите на JPMorgan Chase & Co, за крипто пазара предстоят седмици, в които ще видим намаляване на задлъжнялостта в резултат на ликвидната криза, която обхвана FTX. Експертите твърдят, че периодът на сътресения може да тласне биткойн до $13 000.
„Вероятно трябва да се очаква „каскада от маржин поръчки”, като се има предвид тройното взаимодействие между фалиралата борса, нейната дъщерна фирма – Alameda Research и останалата част от екосистемата на дигиталните активи.“
– отбеляза ръководеният от Николаос Панигирцоглу екип, като допълни:
„Това, което прави новата фаза на намаляване на задлъжнялостта по-проблематична е, че виждаме спад в броя на субектите с по-силни баланси. Става дума за тези монолити, които са способни да спасят търговците с нисък капитал и висок ливъридж.“
След бързото разпадане на FTX и опасенията, които се въртят около свързаното ѝ дружество, съществува страх, че потенциалният фалит на борсата може да доведе до зараза, която да свали и други работещи в крипто сферата компании.
Производствените разходи на BTC
Стратезите от банката посочиха производствените разходи на биткойн като начин за калибриране на усилията за търсене на ценовото дъно. В тази група влиза основно електроенергията, необходима за работата на мощните компютри, които управляват мрежата.
„В момента производствената цена възлиза на $15 000, но има вероятност да се върне на наблюдаваната през летните месеци величина от $13 000.“
– сочат експертите.
И други специалисти разглеждат по-ниското ниво като възможен праг. Дейвид Адамс, който е портфолио мениджър на King River Digital Assets Fund, каза от своя страна, че това е цената, за която той призовава, наред с надеждата му за по-нататъшни спадове на алтернативните токени. Според него, така „ще започнем да виждаме стойност“.
Хейдън Хюз, главен изпълнителен директор на платформата за социална търговия Alpha Impact, посочи $13 800 като потенциална подкрепа. Междувременно, историята на предишните цикли предполага, че цифровото злато ще трябва да падне под $13 000, за да започне да съответства на размера на усвояванията, според данни, събрани от Bloomberg.
Последните четири дни биткойн претърпя спад, като загуби почти 16% в сряда, за да добави около 6%, достигайки $16 690 към 7:53 ч. сутринта (Лондон) в четвъртък.
Епизодът вече е гледан
Последното голямо разтърсване в крипто индустрията беше през май, когато стейбълкойнът TerraUSD и неговият сестрински токен Luna се сринаха.
Екипът на JPMorgan твърди, че ударът върху общата стойност на цифровия пазар този път, вероятно ще бъде по-малък, тъй като „епизодът вече е гледан“, като се има предвид, че събитието с Terra предизвика голямо отдръпване в поемането на риск от страна на инвеститорите.
Според лице, което е пряко запознато с кризата на FTX, Банкман-Фрид е заявил, че без парична инжекция компанията ще трябва да подаде молба за банкрут.
Прочетете още: „CEO на J.P.Morgan прогнозира рецесия след 6 до 9 месеца“
През тази година определено видяхме доста негативни събития, но най-новата бъркотия, сполетяла виртуалните монети, допълнително влоши загубите, причинени от увяхването на спекулативния плам под отрезвяващото влияние на агресивните повишения на лихвените проценти.