След като Салвадор прие биткойн като основна валута, много други държави започнаха да обмислят възможността да превърнат актива в законно платежно средство. Това доведе до биче поведение при ключовите играчи, които са уверени, че националното приемане на цифровото злато може да се ускори значително през следващите години. Такива възгледи сподели изпълнителният директор на BitMEX Александър Хьоптнер, като дори заяви, че очаква валутата да бъде приета от поне пет държави през 2022 г.
В публикация в блога си той обяснява по-подробно мотивите за своята прогноза, като намеква, че развиващите се страни, чийто основен износ е човешкият капитал, ще се възползват най-много от това. Той установява, че гражданите, които работят в чужбина, изпращат пари на нуждаещите се техни семейства, заради което е важно BTC да бъде приет от техните правителства.
“Тези пари трябва по някакъв начин да намерят път към дома. Но сегашната система за парични преводи, ръководена от доставчици като Western Union, ограбва хората, като им начислява средно 10 процента само за да изпратят пари вкъщи на следващия работен ден. Това е сърцераздирателно и неправилно. Хората заслужават нещо по-добро.”
Политиката може да възпрепятства интегрирането на биткойн, но това няма да спре гражданите да търсят алтернатива на фиатните валути
Хьоптнер не спря дотук, а се застъпи за салвадорския президент Найиб Букеле, чието решение да превърне биткойн в законно платежно средство беше подложено на остри критики. Според него, решението на президента е достойно за похвала, а не за критика. Освен това изпълнителният директор на Bitmex изтъкна, че, дори правителствата да не допуснат криптовалутата, гражданите им все пак ще търсят алтернативи на фиатните валути във времена на нарастваща инфлация.
Понастоящем Бразилското правителство обсъжда варианта за приемане на дигиталното злато като законно платежно средство. Тонга, малка островна държава в Полинезия, също преглежда възможностите на цифровия актив.
Прочетете още: “Биткойн може да стане законно платежно средство в Бразилия”
Биткойн може да стане законно платежно средство в Бразилия
Въпреки оптимистичните прогнози, критиците все още са убедени, че криптовалутата не заслужава да бъде законно приемана в която и да е държава. Независимо от това, че Хьопнер настоява как тя е нещо повече от средство за разплащане, той признава, че политиката може да повлияе на приемането й в много държави.
„Вярно е, че политиката играе голяма роля в интегрирането на биткойн като законно платежно средство, но и също така е вярно, че при този процес и най-малките провали могат да навредят на по-широкото възприемане на криптовалутите като цяло. Това е опасната дилема, която предстои.“