Напоследък се наблюдават интересни спекулации около нововъзниквалата криптовалута – Islamic Coin, която „отговаря“ на правилата на шериата. Основателите на проекта направиха необуздано твърдение. Според тях ISLM може да се мащабира като биткойн и да достигне капитализация в размери над $1 трилион.
„Знаем, че приемането ще стане постепенно.“
– каза Мохамед Алкаф Алхашми, компютърен инженер и съосновател на протокола, пред водещ източник.
„Ако ислямската монета стане притежание на само 3-4% от мюсюлманската онлайн общност, тя ще се превърне в крипто актив от мащаба на BTC. Токенът ще генерира трилиони долари от своите притежатели и $100 милиарда долара за Evergreen DAO.“
– добави той.
Базирайки се на утвърдения вече статут на биткойн, за нас твърдението звучи невероятно бомбастично, ако не и невероятно, предвид обстоятелството, че ISLM все още не се доближава дори до нивото на Ethereum. ETH е втората по големина дигитална валута с пазарна стойност от $157 милиарда капитализация. Към момента нововъзниквалият койн не е листнат на големите борси.
И все пак, Алхашми е уверен в разработения от него продукт. Според думите му, компанията зад проекта се е захванала с „дълга игра“, опитвайки се да се домогне до ислямския финансов сектор от $2,88 трилиона.
Характеристика на Islamic Coin
Според Мохамед, Islamic Coin е естественият токен на Haqq – базирана на PoS верига, която работи в Cosmos чрез протокола EVMOS. Преведено като „истина“ на арабски, блокчейнът „спазва стриктно шериатските възгледи и традиции, свързани с пазарите“.
Идеята зад монетата беше да даде на вярващите мюсюлмани инструмент, чрез който да могат да участват в цифровата икономика. Описана като „халал актив“, криптовалутата е в синхрон с шериата.
Това означава, че съответства на основните принципи, които ръководят ислямския живот и най-вече закона около въпросите за морала и скромността. Алхашми твърди, че койнът е специално създаден, за да улесни благотворителните действия.
„Ислямът е втората по големина религия в света с почти 2 милиарда последователи: това е приблизително една четвърт от всички хора на планетата. Мюсюлманите съставляват мнозинство в населението на 47 държави.“
– посочва той и продължава с думите:
„Ние проектирахме ISLM, за да осигурим трайно, силно въздействие върху една от най-големите общности в света.“
Дигиталната монета беше пусната в блокчейна Haqq през май. През юни токенът получи разрешение („фатва“) от съответните лидери. Това потвърди, че отговаря на религиозния стандарт, който не гледа с добро око на въпроси като хазарта. Така привържениците на Корана получиха правото да „взаимодействат с актива свободно“.
Само месец по-късно Islamic Coin събра $200 милиона в частна продажба. Това е постижение, което се смята за забележително на фона на мечия пазар. Проектът се контролира от изпълнителен съвет на видни банкери, софтуерни инженери и учени в рамките на базираната в Швейцария нестопанска асоциация Haqq.
И все пак. Нещо, което трябва да се има предвид, е, че хората в Близкия изток разхлабват връзките си с исляма, особено в страни като Иран. Младите хора не се идентифицират така строго с приетите ортодоксални правила за живот, както преди.
Токеномика
Според бялата книга ISLM е ограничен до 100 милиарда бройки. На всеки две години (наречени ера) процентът на емисиите на монетата се намалява с 5%. Емитирането на токена ще спре след 100 години от първия блок на първата ера. В генезисния блок бяха изсечени 20 милиарда единици.
Мохамед Алкаф Алхашми посочва, че алткойнът се използва за преводи, управление на мрежата, стейкинг и за плащане на разходи за транзакции.
„Една от най-важните цели на криптовалутата е да стимулира прогреса и благотворителната дейност.“
– каза той.
Всеки път, когато се създадат нови койни, 10% от емитираната сума отива в Evergreen DAO – организация с нестопанска цел, „фокусирана върху дългосрочната устойчивост и въздействието върху общността“. Активите се депозират в DAO, „за да бъдат инвестирани в ислямски интернет проекти или дадени на благотворителни организации“.
Между 1% и 5% отиват при предлагащия блок и неговите представители. Остатъкът се разпределя пропорционално между всички свързани участници. Като Proof-of-Stake актив, Islamic Coin използва система от делегати на обвързани валидатори.
Те се възнаграждават според заложеното количество ISLM, използвано за защитата на мрежата и обработката на транзакции. Наградите се разпределят на делегаторите като се извади собствената комисионна на валидатора. Притежателите на криптовалутата могат да заключат своите токени, като ги стейкнат. Чрез свързване на монети, притежателите делегират право на глас на валидатори и стават делегати. Това им дава правото да печелят награди и да участват в управлението.
Мащабиране в биткойн стил
Алхашми твърди, че проектът представлява „първите цифрови пари, които са съвместими с шериата и могат да се използват от последователите на Корана без никакви ограничения“.
Той вижда бъдеще, в което 3% до 4% от съществуващите един милиард мюсюлмански интернет потребители приемат „новия платежен инструмент”. Според него ISLM ще бъде в състояние да се мащабира като биткойн.
При 3% утвърждаване, токенът ще има капитализация от $720 милиарда. Стойността ще скочи до $4,2 трилиона с 20% приемственост, което е четири пъти повече от съществуващата обща глобална пазарна капитализация на крипто сектора.
„Огромният потенциал на дигиталната валута е подкрепен от глобалното влияние на общността около Корана.“
– се казва в уебсайта на проекта.
Според доклада за световната ислямска икономика обемът на мюсюлманския финансов сектор е бил $2,88 трилиона през 2020 г. и се очаква да нарасне до $3,69 трилиона до 2024 г. Това се дължи на растежа на цифровите технологии и мобилните комуникации.
Прогнозите на Мохамед може да са сравними с оценките на Willy Woo за достигане на 1 милиард активни потребители във BTC след три години.
Нека все пак разгледаме перспективата за достигане на „скандалния“ маркеткап на ISLM на фона на текущите показатели.
При пазарна капитализация от $1 трилион, койнът би имал маркет кап, по-висок от тази на всички съществуващи над 19 000 криптовалути взети заедно. Според Coinmarketcap глобалната стойност на целия сектор е $916 милиарда. Това е спад от пика през миналия ноември, когато цифрата беше над $3 трилиона
Биткойн представлява 40%, или $366 милиарда от тази обща сума. Цифровото злато е последвано от Ethereum, Tether с $68 милиарда, USD Coin с ~ $45 милиарда и Binance Coin с $44 милиарда.
Не е трудно да видим абсурдността на направените прогнози по отношение на ислямския токен.
BTC на мюсюлманския пазар
Спазването на шериата е важна клиентска нужда и регулаторно изискване на няколко мюсюлмански пазара, но легитимността на активи като BTC остава обект на големи спорове.
Видни лидери от Близкия изток нарекоха крипто първенеца „харам“. Това означава, че използването му е забранено според шериатския закон, тъй като се свързва с дейности като пране на пари, хазарт и измама.
Известно безпокойство има и по отношение на липсата на централна власт. През ноември 2021 г. водещ учен от Индонезия – Асрорун Ниам Шоле, издаде религиозна декларация („фетва“), с която предупреди играчите на пазара да не инвестират в цифровия отрасъл, казвайки, че „това е като хазартен залог“.
Възприемане на силна ценностна система
Алхашми и другите съоснователи на ISLM вярват, че техният проект може да изиграе роля в гарантирането, че блокчейн технологията възприема силна ценностна система.
„Шериатските финанси се основават на етика и ценности. Те не поддържат интереси, свързани с хазарта. За да се гарантира съответствието с Корана, всеки актив преминава през нашия шариатски съвет, който има повече от 45 години опит в ислямските пазари.“
Islamic coin започна да получава подкрепа от влиятелни членове на религиозната общност. Висшият емирски шейх Халифа Бин Мохамед Бин Халид Ал Нахаян наскоро беше добавен към консултативния съвет на проекта.
Сред съоснователите са Хюсеин Мохамед Ал Мейза, Мохамед Алкаф Алхашми, Андрей Кузнецов и Алекс Малков.
Прочетете още: „Ark Invest: Биткойн може да достигне $1 милион до 2030г”
Дали ще видим ISLM като следващия биткойн или ще станем свидетели на още едно обречено на анонимност бъдеще, подобно на хилядите други крипто надежди, е въпрос, чийто отговор не би могъл да бъде нищо друго, освен 100%-ва спекулация към настоящия момент.