За първи път от своето съществуване, биткой е напът да запише най-дългия период (четири месеца), в който отчита индекс на относителната сила под 42. Това ще бъде и първото месечно затваряне на RSI под 39, а с очакването на масивния скок в цената, е твърде вероятно индикаторът да регистрира ниво от 38, което не е било достигано никога досега.
Индексът на относителната сила е показател, използван за измерване на скоростта и величината на последните промени в стойността на даден актив, за да се оцени дали е надценен или подценен.
Приема се, че когато RSI попадне в подценена територия, съответната криптовалура (в случая) е подходяща за покупка, тъй като се предполага теоретично, че рискът от по-нататъшно падане на цената е минимален.
Исторически поглед
Горното не означава автоматично, че предстои изкачване до съответния връх. Всъщност стойностите на индикатора могат да останат на подценена територия в продължение на месеци. Предимството от проследяването на този индекс обаче е, че могат да се вземат по-издържани решения въз основа на текущите условия в по-широк, исторически контекст.
Стойностите на RSI варират от 0 до 100. Традиционното използване на показателя гласи, че цифри над 70 сочат, че даден актив е свръхкупен и следователно надценен. Обратно, величина под 30 обикновено е мярка за свръхпродаденост и следователно подцененост.
Исторически, индексът на относителната сила се е използвал най-вече за акции, но в по-модерни времена, като днешните – може да се прилага и за криптовалути. Подобно на търгуваните ценни книжа, можем да видим как се е държал в миналото и BTC, когато е достигал подобни нива.
За цялото си съществуване досега крипто първенецът премина през няколко особено трудни периода, през които наблюдавахме RSI на биткойн до нива около 40 за месеци наред.
При мечия пазар от 2015 г. индексът на относителната сила остана в близост до 40 в продължение на девет 30-дневки. По време на последния низходящ цикъл през 2018 г. и 2019 г. първата дигитална монета се търгуваше при стойности на показателя под 45 в продължение на пет месеца, преди да направи рали.
И сега се намираме в подобна ситуация, но с някои съществени разлики.
През последните шест месеца RSI на биткойн е по-нисък от 43, което е нов рекорд. В исторически план сме виждали и друг път подценената територия за приблизително същата продължителност, но никога толкова надолу. В очакване на някакъв нов ценови импулс, ноемврийският месечен индекс на относителната сила е напът да отчете ново най-ниско за BTC ниво на около 38. Последното подобно постижение на показателя беше през юни 2022 г., когато достигна 39.
Този път може да е различно
На пръв поглед, за незапознатите сигналът изглежда като причина за избягване на криптовалутата, докато не се възстанови на по-здравословни нива.
Въпреки това, разглеждайки коментираните минали периоди, когато индикаторът достигна нивата от 40 и 39, можем да си извадим важно заключение.
Средно, когато RSI на биткойн докосне дъно, му е нужно около година и половина като време, преди да се върне до 70. Стигането до тези величини обикновено осигурява горивото за започване на сериозен пробег и отнема около 10 месеца преди активът да отбележи нов рекорд за всички времена.
Но това са само средни стойности и този път със сигурност може да е различно. Сега има и допълнителни обстоятелства, засягащи BTC, за разлика от минали години. Подобно на ситуацията с фондовия пазар, цифровото злато показа неустойчивост срещу страховете от инфлацията и нарастващите лихвени проценти. Мечият пазар за криптовалутата може да продължи и по-дълго от предишните.
А дори и да е така, базирайки се на историческия анализ, ще кажем, че най-големият крипто проект е способен да се възстанови. За да спечелим от това, е важно да имаме инвестиционна стратегия в дългосрочен план.
Ако приемем, че сме в близост дп дъното на биткойн, то до следващия халвинг (май 2024 г.) можем да очакваме достигане на RSI до нивата около 70. От там следва, че въз основа на миналите данни, новият ATH може да бъде отбелязан някъде в началото на 2025 г.
Прочетете още: „Крипто трейдър посочи дъното на пазара и покачването на BTC цената“
Следва да става ясно, че дигиталното злато „умира“ при всяка криза, по мнение на критиците. Но историята ни учи на едно – колкото е по-продължителна битката, толкова по-големи са наградите. Търпението и последователността са ключови в моменти като тези.